İzmir'de 2. Köprü Günleri Yapıldı

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE), Teknopark İzmir, Atmosfer Teknoloji Transfer Ofisi ve TÜBİTAK’ın işbirliği ile "2. Köprü Günleri 2015" etkinliği düzenlendi.

İzmir'de 2. Köprü Günleri Yapıldı
 
İzmir Hilton Oteli’nde yapılan etkinlik, 12-13 Ekim 2015 tarihlerinde olmak üzere iki gün sürdü. "H2020’de Üniversite-Sanayi İşbirlikleri" ana temalı etkinlikte, araştırmacılar, firma temsilcileri, Ar-Ge merkezi temsilcileri, teknoloji transfer ofisi uzmanları, ilgili meslek örgütleri, dernekler, sivil toplum kuruluşları bir araya geldi. Etkinliğin ilk gününde uluslararası projelerde ve işbirliklerinde başarı hikayeleri, yapılan hatalar ve deneyimler paylaşıldı; ikinci gününde ise H2020 tematik alanlarında 4 paralel oturum (bilgilendirme toplantıları ve birebir görüşmeler) düzenlendi.
 
Programın açılış konuşmalarını İYTE Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden, Teknopark İzmir Genel Müdürü Yücel Yaşar ve Atmosfer TTO Genel Koordinatörü Dr. Emrah Tomur yaptı. Ankara’da yaşanan bombalı saldırılar nedeniyle üzüntüsünü dile getiren Rektör Güden “Milletimizin başı sağ olsun. Kötü günler yaşıyoruz ama bu kötülükler moralimizi bozmamalı, teknoloji ve bilgi transfer eden tam bağımsız bir Türkiye için üniversite olarak var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz" dedi. Üniversite - sanayi işbirliğinin verimli sonuçlar vermesi için “Köprü Günleriö gibi etkinliklerin öneminin altını çizen Rektör Güden katılımcılara ve organizasyonun düzenlenmesinde emeği olanlara teşekkür etti.
 
Teknopark İzmir Genel Müdürü Yücel Yaşar ise üniversite-sanayi ilişkilerinde Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin rolü ve Ar-Ge merkezlerinin katkısından bahsettiği konuşmasında “Türkiye artık Ar-Ge çalışmalarında önemli bir mesafe kaydetmiş, patent alma, marka değeri olan ürün geliştirme konularında yeterli deneyime ulaşmıştır" dedi. Teknopark İzmir’deki gelişmeleri aktaran Yaşar, “Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından her yıl açıklanan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri sıralamasında geçen yılki başarımızı ve durumumuzu koruduk, bu bize daha fazla çalışmak için motivasyon kazandırdı" diye konuştu.
 
Atmosfer TTO Koordinatörü Emrah Tomur ise etkinliğin amacını anlattığı konuşmasında program hakkında katılımcılara detaylı bilgi verdi.
 
TÜBİTAK DESTEK PROGRAMLARI
 
Etkinliğin ilk gününde TÜBİTAK Uluslararası İlişkiler Daire Başkanı Hakan Karataş TÜBİTAK Destek Programları hakkında detaylı bilgiler de verdiği konuşmasında ayrıca çerçeve programlarında Türkiye’nin mevcut durumunu ve teknoloji transfer mekanizmalarını dünyadan örneklerle anlattı. Projelerin kısa sürede sonuçlandırılması ve ürüne dönüşmesi için TÜBİTAK’ın uygulamaya koyduğu destek programlarını ve bu kapsamda oluşturulan Avrupa Birliği H2020 Programının içeriği hakkında bilgi verdi.
 
AB Komisyonu, Uluslararası İşbirliği Müdürlüğü, Strateji ve Genişlemeden Sorumlu Birim Başkanı Kostas Glinos ile ATOS Araştırma ve Yenilik Direktörü Josema Cavanillas, TÜBİTAK Uluslararası İşbirliği Daire Başkanı Hakan Karataş ve Fraunhofer Enstitüsü Türkiye’den Sorumlu Müdür Mehmet Kürümlüoğlu söz alarak deneyimlerini paylaştı ve katılımcıların sorularını yanıtladı.
 
Etkinliğin ikinci günü tematik alanlar ve bilgilendirme toplantılarıyla devam etti.
Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2015, 15:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER