İzmir Uzay Kampı İlham Oldu

Yazar Canan Tan yazdığı, ’Uyak Kampı Maceraları’ isimli kitabını İzmir’de tanıttı. Canan Tan, "Ben burada gençliği yaşadım. 7’den 77’e uzayan bir serüven bu” dedi. 

İzmir Uzay Kampı İlham Oldu
Yazar Canan Tan, son kitabı Uzay Kampı Maceraları’nın tanıtımını İzmir’de Uzay Kampı Türkiye içinde yaptı. 3 günlük yoğunlaştırılmış kamp kapsamında son teknolojiyle donatılmış tesiste birbirinden heyecanlı aktiviteleri deneyen Canan Tan, yaşadıklarını kitabında anlattı. Astronot simülatörleri kullanan, uzay mekiği uçuş görevini üstlenen, model roket hazırlayıp fırlatan Canan Tan, uzay hakkında merak edilen soruların yanıtlarını okuyucularıyla paylaştı. Uzayın derinliklerine dair bilgi edinmek ve yaşamları  boyunca hatırlayacakları deneyim yaşamak isteyen katılımcıların bir çatı altında toplantığı Uzay Kampı Türkiye’nin konu olduğu kitap çocukları hem bilgilendiriyor hem de eğlendiriyor.
 
Doğan Egmont’un çıkardığı kitabın tanıtımını İzmir Gaziemir’deki Uzay Kampi Türkiye’de basın toplantısı düzenleyen Canan Tan, şöyle dedi:
 
"Kitabımda kamptaki çocuklarla bir oldum. Simülatör deneyimlerim oldu. Roket fırlattım ve deneyimimi izledim. Çocuklarla iç içe oldum. Çocukların duruşunu ve ne düşündüğünü yazdım. Çok küçük yaşlarda gelenlerin yaşadıkları deneyimin tadı damaklarında kalıyor. Büyükler ise, ’Hangi mesleği seçersek seçelim hayatımın bir döneminde burada çalışmak istiyoruz’ dedi. Burada yaşadığım anıların ayrı bir yeri var ve tekrar tekrar gelmek isterim. Burası belli bir kesime hitap eden bir kamp değil. Bütün öğrencilerin yolunun buraya düşmesi lazım. Farklı bir ufuk açıyor çocuklar için. Güneydoğu ve Doğu’dan imkanı olmayan çocuklarda buraya gelebiliyor. Yazar tek başına çalışmıyor. Beni burada ağırlayan herkese teşekkür ederim. Doğan Kitap ailesine ve Doğan Egmont ailesine teşekkür ederim."
 
Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi AŞ (ESBAŞ) COE’su Faruk Güler, şunları söyledi:
 
"Canan Tan’ı anlatmaya gerek yok. bizim burada yaşadığımız heyecana bir artı sağladığı için teşekkür ederiz. Okumak gelecektir. Biz de burada Uzay Kampı’nda geleceğin liderlerini yetiştirmek için küçükte olsa katkı sağlıyoruz. Burada uzay ile teknik bilgiler aktarıyoruz ve kamp hayatında arkadaşlık duygularının gelişmesinde yardımcı oluyoruz. Global dostluk temasını işliyoruz. Çağımızda global dostluk yaşamda önemli bir yeri var. Dünyanın çeşitli yerlerinden öğrenci getiriyoruz. 2000 yılından itibaren 50 ülkeden 150 bin öğrenci geldi. onlar kendi meslek ve yaşamlarında mutlaka burada edindikleri dostlukları yaşıyorlar. Böyle bir katkıda bulunuyorsak çok gururluyuz. Canan Tan’ın yazdığı kitabı okuyan birçok genç hayatlarında değişiklik olacak kararları alacağından eminiz."
Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2014, 13:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER