İzmir Turizmi 2016 Seviyesini Geride Bıraktı

EGE Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği’nce (ETİK) yayımlanan Ağustos ayı yönetim raporundaki sekiz aylık veriler, yabancı turist sayısında 2016 yılındaki seviyenin geçildiğini ortaya koydu. İzmir turizminin sekiz ayda yüzde 12 büyüdüğünü belirten ETİK Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, "Turizm sektöründe canlanmanın ekonomideki büyümeye daha fazla katkı vermesi için daha çok desteklenmesi gerekiyor" dedi.

İzmir Turizmi 2016 Seviyesini Geride Bıraktı
 
ETİK’in özel yönetim raporlarının 40. sayısında İzmir turizminin Ocak - Ağustos dönemi analizine yer verildi. Rapora göre, sekiz ayda yüzde 12 büyüyen İzmir turizmi 556 bin 891 yabancı ziyaretçi ağırladı. Geçen yıl aynı dönemde 496 bin 815 kişi çeken İzmir’de görülen bu iyileşmeyle 2016 yılındaki kriz rakamsal boyutta aşılmış oldu. İzmir’de kruvaziyer turizmi hala durgunluk içinde. Ocak - Ağustos döneminde Alsancak Limanı kruvaziyer turist trafiği 1577 kişiden 4 bin 216 kişiye çıktı. 2015 yılı verilerine ulaşmayı hedefleyen İzmir, gelecek sezon kruvaziyer turizminden katkı bekliyor. Adnan Menderes Havalimanı girişleri sekiz aylık dönemde yine yüzde 12,5 artış gösterdi. Ocak - Ağustos döneminde İzmir turizmi İngiltere, Hollanda, Yunanistan, İsviçre, İskandinavya pazarları dışında tüm pazarlarında yaz aylarında başlayan büyümesini sürdürdü. Sekiz aylık dönemde en yüksek gelişmeler, Rusya ve Ukrayna başta olmak üzere Birleşik Devletler Topluluğu ülkeleri, İran, Polonya, Fransa, Moldova gibi ülkelerde yaşandı.
 
ETİK Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜROFED Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, İzmir turizminin sekiz aylık dönemde yüzde 12’lik büyümeyle kriz yılı olan 2016’yı geride bıraktığını söyledi. Ülke ekonomisinde yılın ilk yarısında görülen büyümede turizm ve konaklama sektörlerinin payı bulunduğunu vurgulayan İşler, şu görüşleri dile getirdi:
 
"Geçtiğimiz günlerde açıklanan 2018-2020 dönemine ilişkin Orta Vadeli Program’da 2017 yılının ilk yarısındaki büyümeye hizmetler sektörünün verdiği katkıya işaret ediliyor. Hizmetler sektörü içinde turizm ve konaklama sektörünün payı mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Turizm sektöründe canlanmanın ekonomideki büyümeye daha fazla katkı vermesi için daha çok desteklenmesi gerektiği unutulmamalıdır."
 
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2017, 13:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER