İzmir O Listede Yine Yok

Dünya çapında en iyi üniversitelerin yer aldığı liste, güncellenmiş haliyle yeniden yayımlandı. Listede 6 Türk üniversitesi yer alırken geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da İzmir'de yer alan üniversitelerden herhangi biri sıralamada kendine yer bulamadı.

İzmir O Listede Yine Yok
İngiliz Times Higher Education (THE) ile Thomson Reuters, Dünyanın En İyi 400 Üniversitesi 2014-2015 Sıralaması sonuçlarını açıkladı.
 
California Institute of Technology dördüncü kez ilk sırada yer aldı. Harvard University ikinci, University of Oxford üçüncü, Stanford University dördüncü oldu. Türkiye’den ise ODTÜ, Boğaziçi, İTÜ ve Sabancı Üniversitesi dünyanın en iyi 200 üniversitesi arasında yer aldı. ODTÜ 85’inci sıraya yerleşerek ilk 100’e girdi. Boğaziçi Üniversitesi 139, İTÜ 165, Sabancı Üniversitesi 182’inci oldu. Bilkent Üniversitesi 201-225, Koç Üniversitesi 301-350 aralığında bulunuyor.
 
İzmir yine yok
 
İzmir üniversiteleri ise 4 İstanbul ve 2 Ankara üniversitesinin girdiği listenin oldukça uzağında kaldı. Türkiye'nin en önemli üniversitelerinden olarak gösterilen ve binlerce akademisyen ile öğrenciye ev sahipliği yapan Ege Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi listenin dışında kalırken, şehrin ileri teknoloji ile anılan üniversitesi Yüksek Teknoloji Enstitüsü de kendine yer bulamadı. 
 
Özellikle festival, etkinlik, öğrenci olayları gibi konularla gündeme gelen İzmir üniversitelerinin dünya sıralamasına girememesi, akıllara "Neden?" sorusunu getirdi.
 
Dünya genelini kapsayan listenin ilk 10 sırasıysa şöyle;
 
 
1)CaliforniaTeknoloji Ensitüsü
2)Harvard Üniversitesi
3)Oxford Üniversitesi
4)Stanfrord Üniversitesi
5)Cambridge Üniversitesi
6)Massachusetts Teknoloji Enstitüsü
7)Princeton Üniversitesi
8)University of California, Berkeley
9)Imperial College London
10)Yale Üniversitesi
 
 
Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2014, 10:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER