banner9

İzmir, İstanbullu Turiste Ne Kadar Hazır?

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Danışma Kurulu Başkanı Abdülaziz Ediz, ''İzmir-İstanbul arasının 3, 5 saate indirecek olan otoyolun 2018 sonu, 2019 başında tamamlanacak. İzmir İstanbullu turiste ne kadar hazır?'' diye sordu. Ediz, ''Alaçatı İstanbullular’a teslim edildi. Aynı süreci yaşamamak için İzmir acilen hazırlık yapmalı'' görüşünü dile getirdi.

İzmir, İstanbullu Turiste Ne Kadar Hazır?
İstanbul ile İzmir arası ulaşımı 9 saatten 3,5 saate indirecek Gebze - Orhangazi - İzmir Otoyolu'nun büyük bölümü tamamlandı. Karayolları Genel Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre, İzmit Körfez geçişi ve bağlantı yollarıyla birlikte toplam 433 kilometre uzunluğundaki projenin tamamında yüzde 66 fiziksel gerçekleşme sağlandı.  
 
 
ETİK Danışma Kurulu Başkanı ve eski İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz, İstanbul - Bursa - İzmir Otoyolu'nun tamamının 2018 yılında açılacağını hatırlattı. İstanbul otoyolunun açılmasıyla başlayacak turizm hareketliliğine şimdiden hazırlanmak gerektiğini söyleyen Ediz, sözlerini şöyle sürdürdü:  “İzmir’deki yerel yönetimler, konaklama tesisleri, yeme-içme mekanları, sivil toplum kuruluşları İstanbulluların yaşam biçimine uygun seçenekleri şimdiden hazırlamak zorunda. Yoksa İstanbullu yatırımcılar Alaçatı’da olduğu gibi kendi beklentilerine, müşteri profiline uygun seçenekleri kendi sunacaklar. Canı isterse gelecek, istemezse gelmeyecek.” 
 
Alaçatı’da yaşanan sürecin hem olumlu hem de olumsuz yönleri olduğuna dikkat çeken Abdülaziz Ediz, “İstanbul’da yaklaşık 20 milyona yakın nüfus var. Bu nüfus içinde seyahat eden 3 ile 5 milyon arasındaki birey, artı değerleri ve taşıdığı cazibe nedeniyle 3, 5 saat uzaklıktaki İzmir’e mutlaka gelecektir” dedi.  
 
İzmir’in bu dinamik kitleye hitap edecek seçenekleri kendisinin üretmesi gerektiğini savunan Ediz,  şu görüşleri dile getirdi:  
 
Kent içinde bir marina önerisi  
 
“İstanbul’da yaşayan özellikle yüksek gelir grubundaki kişilerin deniz ulaşımını sıklıkla kullandığını biliyoruz. Ulaşımda deniz araçlarını tercih edenler için kent içinde bir marina yapılması gerekir. Çeşme, Seferihisar’da yat limanı var, ama beş milyonluk bir kente yatıyla gelecekler için bir seçenek sunamıyoruz. Kent içinde bir marina yapılması uzun vadede yurt dışından yatıyla gelebilecek konuklar için de önemli bir yatırım olacaktır.” 
Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2016, 10:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER