İzmir – Isparta Güçbirliği Köprüsü

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçüoğlu, kentlerde sektörel güçbirliklerini geliştirerek Türkiye’nin topyekun kalkınmasını hedeflediklerini söyledi.

İzmir – Isparta Güçbirliği Köprüsü
Ekonomiye ilişkin ortak konuların da işbirliği ve dayanışma ile çözüme kavuşturulabileceğini belirten Gökçüoğlu, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar’ın TOBB Başkan Yardımcısı olmasının da büyük bir güç olduğunu vurguladı.
Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Başdeğirmen ile Meclis Başkanı Osman Şahlan eşliğinde Isparta TSO Yönetimi, Isparta Girişimci ve Sanayiciler İşadamı Derneği Üyeleri ile yerel basın temsilcilerinden oluşan 20 kişilik heyet, Ege Bölgesi Sanayi Odası’nı ziyaret etti.
 
Kentler arasındaki sektörel ilişkilerin artırılmasıyla ekonominin güçlendirilmesine yönelik organizasyon kapsamındaki ziyarete Isparta TSO heyetine ev sahipliği yapan EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökçüoğlu, sanayici ve işadamlarının Odalarda üstlendiği görevleri “vatani görev” olarak nitelendirdi. İbrahim Gökçüoğlu, EBSO’nun yapısı, gıdadan tekstile, madenden makine ve otomotive, enerjiden petrokimyaya kadar 64 sektörü kapsayan meslek komiteleri, global pazarlarda rekabet eden üyeleri hakkında bilgi verirken, diğer kentlerde bulunan odalarla gerçekleştirdikleri işbirliklerine Ispartayı da dahil etmek istediklerini ifade etti. Her iki kentteki öncü sektörlerin ortaklaşa çalışmalar yapmalarını sağlayacak adımlar atılmasını savunan Gökçüoğlu, “İşbirliklerini bütün sektörlere yayarız. Kalkınmayı topyekun gerçekleştiririz. Ortak konularımızın çözümü için de birlikte çalışırız. Hedeflerimize hep bir noktadan vurursak sonuç almamamız için hiçbir neden yok. EBSO Yönetim Kurulu Başkanımız Ender Yorgancılar’ın bu dönemde TOBB Başkan Yardımcısı olması, konularımızın çözümü noktasında bizim için büyük bir güç” dedi.
 
İbrahim Gökçüoğlu, Türkiye’nin zenginliklerini işleyip katma değeri yüksek ürünler haline getirerek yurt dışı pazarlarda değerlendirmesinin önemine dikkat çekerken, “Üretime dayalı büyüme ile gelişiriz, ülkemizin refah seviyesini tüketimle değil üretimle artırabiliriz” diye konuştu.
 
İşbirliğinden mutluluk duyarız
 
Isparta TSO Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Başdeğirmen de, İzmir ile Isparta’nın uzun yıllara dayanan ticaret geleneği ve birbirleriyle bağlantıları olduğunu hatırlattı. Yakın çevrelerindeki Konya, Antalya, Burdur ve Denizli’deki Odalarla gerçekleştirdikleri toplantılarda ulaşım başta olmak üzere pekçok konuyu güçbirliğiyle çözüme kavuşturduklarını anlatan Başdeğirmen, “Tek başına bir şey yapmamız mümkün değil. Birlikte sesimiz daha gür çıkıyor” dedi.
 
Başdeğirmen, Isparta’nın başta gülyağı ve elmada Türkiye’nin en büyük üretimini gerçekleştirdiğini belirtirken, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şeftali, kiraz ve kayısı gibi meyvelerin üretiminde de söz sahibiyiz. Topraklarımızın yüzde 80’inin sulanabiliyor olması bunda büyük etken. Üretimlerimizin sonucu olarak Türkiye’nin modern soğuk hava depoculuğu lideriyiz. En büyük mermer üretimi Isparta’da gerçekleştiriliyor. Kar kalitemiz ve kayak pistlerimizle turizmde güçlüyüz. Süleyman Demirel Üniversitesi, büyüklük olarak yüksek eğitim kurumları içinde 7’nci sırada. Yaşanabilir kentlerde 5’nci sıradayız. İzmir ve EBSO ile işbirliğinden mutluluk duyarız.”
 
Isparta TSO Meclis Başkanı Osman Şahlan ise, 5 bin 100 üyeleri ile Isparta’nın gelişmesine büyük katkı koyduklarını ifade etti.
Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2014, 11:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER