'İzmir İlklerin Öncüsü Olacak'

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir’de köylerin yeniden inşa edilmesine imkan sağlayan örnek konut projesi ile köyde ev yapmak isteyenlere 11 farklı alternatif sunulacağını; köylünün bu proje ile zamandan ve paradan tasarruf sağlayacağını söyledi.

'İzmir İlklerin Öncüsü Olacak'

İzmir İl Özel İdaresi tarafından gerçekleştirilen İzmir kırsal alan ve konut envanteri çalışması sonucu üretilen 'örnek konut projeleri’nin tanıtım törenine Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir milletvekilleri, rektörler, muhtarlar, siyasi parti yöneticileri katıldı.

Balçova Termal Tesisleri Kardelen Salonu’nda yapılan toplantıda İzmir İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İrfan İçöz, yapılan çalışmada 416 köyde envanter hazırlandığını, bunun Türkiye’de bir ilk olduğunu 70 metrekareden 189 metrekareye kader 11 proje üretildiğini belirterek, “Köylü proje takibi için köyden il merkezine kadar gelmeyecek, kaymakamlıktan işlemleri gerçekleştirecek” dedi.

İzmir İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci, bu yıl kırsal kesime bütçeden 69 milyon 480 lira ayırdıklarını Hükümet’in KÖYDES projeleri için gönderdiği 5 milyon 33 bin liranın da eklenmesiyle kırsal kesime toplam 74 milyon 513 lira destek sağlanacağını anlattı.

Bakan Binali Yıldırım, İzmir İl Özel İdaresi’nin İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ile protokol yaparak, köylerdeki konutların yeniden yapılması için 11 proje geliştirildiğini belirterek, şunları söyledi:

“Şehirlerde ve köylerde imarsız ve sağlıksız yapılaşmalar en önemli sorunlardan biri. Şehirlerimizde depreme karşı daha güvenli yapıların oluşturulması ve şehir yenilemeye yönelik yasa çalışması tamamlandı, meclisimizden geçti. İşin şehirler tarafı bu şekilde düzene kondu ancak köylerle ilgili uzun süredir devam eden sorunlarımız var. Köyde evini yıkıp yeniden yapmak isteyen, şehirden köye dönüp ev yapmak isteyenler kaçak ev yapmış konumuna düşüyor. Önemli cezalar alıyorlar. Özellikle elektrik konusunda büyük sorunlar yaşıyorlar. Artık her şey kural ve usulüne uygun olarak yapılmak zorunda. Mevzuattan kaynaklanan çok yorucu bürokrasi var. Bunun maliyeti çok yüksek. Köyde bir ev yapacaksınız maliyeti 30 bin 60 bin lira arasında değişiyor. Bunun projesinin hazırlanması onaylatılması 5-6 bin lirayı buluyor. Köylülerimiz bunu ödemekten kaçınıyor. İYTE ve İl Özel İdare protokol yaparak 1.5 yıl çalışmış ve 11 proje geliştirmiş. Bu konutların depreme dayanıklılığının yanı sıra yöresel mimari özellikleri taşımasına da azami gayret gösterilmiş. Bu, ev yapmak için köyde yaşanan yorucu mevzuatın ve inşaatın doğrudan parçası olmayan diğer maliyetlerin de önüne geçmiş oluyor. Ev yapmak isteyenler, 11 farklı projeden birini seçecekler ve kaymakamlıklardan bir protokolle inşaata başlayacaklar. İl Özel İdaresi inşaatları denetleyecek. Köylüler, daha az maliyet daha az bürokrasi ile daha sağlıklı ev yapmak imkanına kavuşmuş olacak. Örnek bir çalışma güzel bir çalışma. Bu bir fırsattır. Bunu en iyi şekilde değerlendirileceğinin ve bu yönde güzel uygulamaların yine Türkiye’de önce İzmir’de başlayacağını düşünüyorum.”

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2012, 14:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER