İzmir Enternasyonal Fuarı 86. Kez Kapılarını Açtı

İzmir Enternasyonal Fuarı kapılarını ziyaretçilere 86. kez açtı. Başkan Kocaoğlu, ''Bugün bizim düğün günümüz, bayramımız. Hem mutlu hem de çok gururluyuz'' dedi

İzmir Enternasyonal Fuarı 86. Kez Kapılarını Açtı

İZFAŞ tarafından 18-27 Ağustos tarihleri arasında İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen 86. İzmir Enternasyonal Fuarı 27 Ağustos’a kadar açık kalacak. Fuarın teması inovasyon-enerji, partner ülkesi Rusya Federasyonu, onur konuğu ili ise Muğla oldu. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın açılışı İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Açılışa, Rusya Federasyonu Enerji Bakanı Aleksandri Novak, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Eski Bakanlardan Kürşat Tüzmen, işadamı Ali Ağaoğlu, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu,  Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İTO Meclis Başkanı Rebii Akdurak, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, EBSO Meclis Başkanı Salih Esen, CHP’li Milletvekilleri, İlçe Belediye Başkanları  ile Rusya Federasyonu ve Türkiye’den ve 26 ülkeden çeşitli bakanlıkların yetkilileri ile iş insanları katıldı. Programın açılışında iki ülkenin milli marşları okunurken şehitler anısına saygı duruşu anons edilirken 2016 Aralık ayında bir suikast sonucu yaşamını yitiren Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov unutulmadı.

 ‘HEYECAN VERİYOR’

Fuar açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Bugün bizim düğün günümüz, bayramımız. Hem mutlu hem de çok gururluyuz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatlarıyla doğmuş bir eser olan göz bebeğimiz fuarımızla tam 86. kez buluşuyoruz. Çok sevdiğimiz eski bir dosta yeniden kavuşmak, ona sımsıkı sarılmak, hasret gidermek gibi, her fuar açılışı bize ayrı bir heyecan veriyor. Bugün dünyanın farklı ülkelerinden gelen çok değerli konuklarımıza seslenmek istiyorum; Atatürk’ün ‘yurtta barış, dünyada barış’ düsturunu en iyi anlayan ve benimseyen bir kenttesiniz şu an. Toprakları hoşgörüyle yoğrulmuş, genlerinde barış, dostluk, özgürlük ve demokrasi olan, güler yüzlü insanların şehri İzmir’de” dedi.

‘TEMA ENERJİ’

İzmir’deki tramvay çalışmalarıyla ilgili konuşan Başkan Kocaoğlu, “Kentimizdeki hummalı çalışmalar mutlaka dikkatinizi çekmiştir. Şu sıralar tramvay hattımızın ikinci etabını tamamlamak üzereyiz. Toplu ulaşımdaki çevreci yatırımlarımıza yenilerini eklemek için çabalıyoruz. Raylı sistem ağımızı 13 yılda yaklaşık 13 kat büyüttük. Toplu ulaşım stratejimizi, kentteki karbondioksit salımını 2020 yılına kadar yüzde 20 azaltma hedefi üzerine inşa ettik. Üretimi giderek pahalılaşan, kaynakları belli bir süre sonra tükenecek olan ve çevreye zarar veren fosil yakıtların yerine yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygınlaştırılması, tüm dünya için kritik önem taşıyor artık. O yüzden bu yılki fuarımızın ana temasını enerji olarak belirledik” açıklamasında bulundu.

BÜYÜKELÇİ’Yİ ANDI

Tıpkı ana tema gibi, bu yılki partner ülke olan Rusya’nın da çok güçlü olduğunu vurgulayan Kocaoğlu, “Rusya Federasyonu’nu partner ülke olarak ağırlamaktan gerçekten çok mutluyuz. Bu işbirliği, sadece ekonomik yönüyle düşünülmemeli. İzmir buluşması, iki ülke arasındaki siyasi ve sosyal ilişkileri, yani dostluk bağını da güçlendirecek. Rusya’nın partner ülke olmasında büyük emeği bulunan bir ismi anmadan geçemeyeceğim; 2016 Aralık ayında bir suikast sonucu yaşamını yitiren Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, ülkesinin bu fuarda çok köklü bir geçmişi olduğunu biliyor ve Rusya’nın onur konuğu olmasını gerçekten çok istiyordu. Bu konuda epeyce emek sarf etti. Dolayısıyla biz bu fuarda, aynı zamanda onun vasiyetini de yerine getirmiş olacağız. Büyükelçi Karlov’u şükranla ve minnetle anıyorum” ifadelerine yer verdi.

‘ÇEKİM MERKEZİ’

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, “86 yılını doldurmuş bir fuar çok kişinin hayatında gerçekten fuar çok özel ve değerli anılara sahip. İzmir fuarcılıkta dünyaya açılan günümüzün çağdaş çekim merkezidir. Ülkenin ekonomisinde İzmir’i büyüterek ekonomiyi Anadolu’ya yaymamız gerekiyor. Enerji konusunda Muğla ortalamanın üstünde bir güneşlenmeye sahip. Şu anda güneş, rüzgar ve Res’lerimiz var. Biz yenilebilir enerji ile Türkiye’nin geleceğini inşa etmeliyiz. Onur konuğu olmak büyük bir gurur” dedi.

‘GURUR DUYUYORUZ’

Fuar süresince sadece ekonomik ilişkiler değil, dostluk ilişkilerinin de kurulması gerektiğinin altını çizen Rusya Federasyonu Enerji Bakanı Aleksandri Novak, “Burada yeni ekonomik ilişkiler kurmakla yetinmemeliyiz. Dostluk ilişkileri de kurmalıyız. Türkiye için son derece önemli bir olay olan, tarihi bir fuarın açılışında bulunuyoruz. Partner ülke olarak bu fuara katılmaktan gurur duyuyoruz. 300 kişilik Rusya heyetinin burada bulunması ilişkilere yeni ivme kazandıracaktır. Dünyanın en güzel şehirlerinden birini görmüş oldum. Yeni bir uçak modeli ile geldik ve Rusya Federasyonu’nun bu yeni ürünü görebilecek itibarı her yıl artmaktadır yabancı ziyaretçi sayısı artıyor. Ticaret ve ekonomi alanında gücünü göstermektedir. Rusya’nın bu yıl partner ülke olarak katılmasından dolayı önemi var.  Bu dev organizasyonu düzenleyen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

‘CAZİP YATIRIM MERKEZİ’

İzmir Fuarı’nın tüm Türkiye’ye ve Ege Bölgesi’ne başarı ve bereket getirmesini dileyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “İzmir’de 2002 yılında 2 bin 973 olan ihracatçı sayısı, bugün 5 bine yaklaşmıştır. İzmir Türkiye ekonomisinin itici güçlerinden birisidir. İzmir, bu potansiyelle Türkiye ve Akdeniz için cazip bir yatırım merkezidir. İzmir’de Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın bizzat takip ettiği projeler devam ediyor. Birisi Çandarlı Limanı’dır. Dünyaya açılan en önemli kapılarından biri olacaktır. İzmir İstanbul 3 saate inecek. Hızlı Tren hatlımızla Ankara İzmir arası trenle 3,5 saate düşecektir. İzmir Fuarı çok önemli bir işlevi yerine getiriyor. İzmir geleceğin dünyasında iz bırakmaya devam edecek. İzmir dünyanın en seçkin kentlerinden biri olmalıdır. İzmir’in dünyadaki en rekabetçi şehirlerarasında ön sırada olması bizlere gurur veriyor. Yenilebilir, enerji, turizm de İzmir’in önü açıktır. Rüzgar jeotermal ve güneş enerjisinden faydalanabilecek bir ildir. Bu seçkin yönü fuarda da kendini gösteriyor. Enerjiden ARGE merkezlerine, inşaattan otomotive, çok geniş yelpazede ürün grubu bu fuarda yer alıyor. En az 50 ülke ve çok daha firmanın fuara gelmesi hedefimiz olacaktır. Türkiye enerji alanında büyümekte ve küresel bir aktör olarak hızla ilerlemektedir. Ülkemiz doğalgaz ihtiyacının yarıdan fazlasını Rusya’dan tedarik etmektedir. Doğal partnerdir. İşbirliğimiz büyük proje ve yatırımlarla devam edecek. Başta Rusya olmak üzere tüm ülke ve firmalara teşekkürler” şeklinde konuştu.

‘HACMİ VE POTANSİYELİ VAR’ 

İzmir’in köklü tarihi ile uygarlıkların beşiği olduğunu vurgulayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu şu ifadeleri kullandı: “İzmir köklü tarihi ile uygarlıkların beşiği olan bir şehirdir. İzmir Anadolu’nun verimli topraklarından besleniyor. Bu özelliği ile üretim ve ticaret merkezi olmuştur. Ülkemizin ticaret bağlantılarının en önemli noktalarından biri olmuştur. Ticaret hacmi ve potansiyeli var. Bu çalışmalarla hedefimiz İzmir’i hak ettiği Doğu Akdeniz’in iş ve ticaret merkezi haline getirmek. İzmir bir ticaret ve serbest bölgeler şehri. İzmir fuarı sadece bir ticaret etkinliği değil bir buluşma noktasıdır. Bölgesel işbirliğimizi güçlendiriyoruz. İzmir fuarının kabuk değiştirdiğini fark ettik. İş adamları üzerine yoğunlaşan bir fuar haline geldi. İzmir Fuarı’nın farklı ülkelerden çok daha fazla dostumuzu ağırlayacağız ve daha etkin bir fuar haline hep birlikte getireceğiz.”
 

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2017, 20:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER