banner51

İZELMAN'da Sendika Yetkisine İptal

İzmir Büyükşehir belediyesine bağlı şirketlerden İZELMAN A.Ş.'ye bağlı çalışan 6 bin 500 işçiyi ilgilendiren iş yerindeki sendika yetkilendirme davasında karar çıktı. Davaya bakan 5. İş Mahkemesi, DİSK Genel İş'in işletme düzeyinde toplu iş sözleşme yetkisinin iptaline karar verdi. Karar sonrası çalışan işçiler bu duruma isyan etti. Sendika ve bakanlık avukatları kararı temyiz için Yargıtay'a taşıyacaklarını belirtti.

İZELMAN'da Sendika Yetkisine İptal
İZELMAN A.Ş., avukatı Gülşah Limoncuoğlu aracılığıyla, beş ay önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve DİSK Genel -İş Sendikası Türkiye Genel Hizmet İşçileri Sendikası'na karşı, çıkmaza giren toplu sözleşme nedeniyle, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Sendikaya karşı “İş yerinde yetkilendirmenin iptali" için dava açtı. 
 
İzmir 5. İş Mahkemesi'nde bugün yapılan ön inceleme davasına İZELMAN A.Ş., avukatı Gülşah Limoncuoğlu, davalı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı avukatı Hilmi Şahin ile sendika avukatları İrfan Demirci ve Selçuk Ertan katıldı. 5. İş Mahkemesi hakimi Suat Kaya, tarafların iddia ve sorumluluklarının değerlendirilmesi sonucu uyuşmazlığın Bakanlıkca, Genel İş Sendikasına iş yeri düzeyinde yetki vermesi gerekirken, verilen işletme düzeyindeki toplu iş sözleşme yapma yetkisinin iptalinin gerekip gerekmediği noktasında toplanıldığını, bu nedenle tarafları sulh'a davet etti. Taraflar hakimin bu talebine karşın, uzlaşmaya yanaşmadı. 
 
İZELMAN A.Ş., avukatı davalı tarafın verdiği belgeleri incelemek için süre istedi. Sendika avukatları ise dellilerin toplandığını, yetki işlemi usulüne uygun olarak verildiğini, sorunun çözümünün hukuki incelemeye bağlı olduğunu, bilirkişi incelemesine gerek olmadığını, davacı tarafın tüm delillerini dilekçeyle sunmasını, yeniden beyanda bulunma ve delil sunma talepleriin kabul etmediklerini, davanın reddine karar verilmesini istedi. Bakanlık avukatı aynı yönde talepte bulundu.
 
Hakim Suat Kaya, davacı tarafın sunulan belgelere karşı süre istemesinin davayı uzatmaya yönelik olduğunu belirtip, bu taleplerini reddedip, davayı kabul etti. Kaya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca davalı DİSK Genel -İş Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikasına verilen işletme düzeyindeki toplu iş sözleşme yetkisinin iptaline karar verdi. Davalı tarafın avukatları kararı temyiz için Yargıtay'a götüreceklerini belirtti. 
 
Duruşma sonrası sendika temsilcileri ve avukatatları duruşmayı izlemeye gelen işçilere bilgi verdi. İşçiler, toplu sözleşme beklerken, davanın açıldığını çok geç öğrendiklerini, daha önceki sendika temsilcilerinin bunu kendilerinden gizlediğini, bundan sonra ne yapacaklarını belirtip isyan etti. 
Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2015, 14:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER