banner9

İZBAN Tartışmaları Sürüyor

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, raylı sistemle toplu ulaşım hizmeti veren İZBAN'daki artı para uygulamasının vatandaşları mağdur ettiğini belirterek, bunun yerine otoyollarda uygulanan ücret toplama sisteminin getirilmesi önerisinde bulundu.

İZBAN Tartışmaları Sürüyor

İzmir'in Aliağa ile Selçuk ilçeleri arasındaki 136 kilometrelik hatta işletmecilik yapan İZBAN, 15 Şubat'ta 'Artı Para' adı verilen yeni sisteme geçti. Artı Para sistemini eleştiren İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, belediyeye çağrılarda bulundu. AK Parti'li Doğan, "Büyükşehir Belediyesi'nin getirdiği bu sistem, altyapısını düşünmeden, sonuçlarını görmeden, öngörü ve vizyondan yoksun biçimde hayata geçirildiği için İzmir ulaşımını perişan etmiştir. Daha günler öncesinden gelen bu krize ve tüm uyarılarımıza karşın, istasyonlarda iade makineleri yetersiz kalmış, uzun kuyruklar oluşmuş ve İzmirliler büyük bir sıkıntıyla karşı karşıya kalmıştır. Burada bir numaralı sorumlu ve bu krizin de suçlusu gereken önlemleri almayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı'dır. Tıpkı aktarmalı ulaşımda olduğu gibi bunda da İzmirli hemşerilerimizi strese, kaosa mahkûm ettiniz. Vatandaşlarımız bu muameleyi hak etmiyor" dedi.

Doğan, otoyollarda uygulanan sistemi İZBAN için önerip, şunları söyledi:

"Biz bu mevcuttaki tıkanmış sistemin yerine, vatandaşı mağdur etmeden tıpkı otobanlarda devletin getirdiği sistem benzeri bir uygulamaya geçilmesini öneriyoruz. İZBAN'a binen vatandaşlarımız girerken yine validatörlere kartını okutacak, ilk okutuşta herhangi bir ücret kesilmeyecek. Validatöre okutulan kartta ilk seferde bilgi olarak kişinin tam, öğrenci ya da 65 yaş emeklisi olduğunu belirtir ibare görüntülenecek ve para kesilmeyecek. Vatandaşlarımız çıktığı gişelerde kartını yeniden okuttuğunda gittiği mesafe kadar ödeme gerçekleştirecek. Yani kartını elektronik gişelerine okutacak olan yolcularımızın gittikleri kadar ücreti kartından kesilecek. Böylece elektronik ulaşım kartlarına 10 liralık yükleme zorunluluğu da ortadan kalkacak. Ayrıca kartında an itibari ile bakiyesi kalmayan vatandaşımız da mağdur olmadan yolculuğunu yapmış olacak. Yani kartında acil durumda bakiyesi olmasa bile yolculuğunu yapmış olacak. Sistem bu sayede kartında bakiyesi olmayan İzmirlilere avans vermiş olacak. Vatandaşa tanınan bu avans ile gerçekleşen borcu da kartını ilk dolum yaptığı esnada önceden sistemde yer alan kart bilgilerinden faydanılarak dolum cihazlarından ücret mahsup edilecek. Sistemde yapılacak ufak teknik değişikliklerle eksi bakiye getirilip 90 dakika uygulaması da sürdürülebilir. İzmirli hemşerilerimiz bu ilgiyi hak ediyor. Ayrıca hemşerilerimiz borçlarına sadıktır. İlk dolumda bu eksik ücretler telafi edilebilir."

UYGULAMA 15 ŞUBAT'TA BAŞLADI

İZBAN, 15 Şubat'ta 'Artı Para' adı verilen yeni sisteme geçti. Bu sistemde ilk aşamada, yolcunun İZBAN'a biniş yapabilmesi için biniş yapacağı istasyondan gidebileceği en uzak mesafedeki istasyonun ulaşım ücretinin İzmirim Kart'ında olması gerekiyor. İkinci adımda yolcunun turnikeden geçişi sırasında gidebileceği en uzak istasyonun ulaşım ücreti kartında bloke ediliyor. Yolcu, 25 kilometreye kadar bir seyahat yaptıysa çıkışta 'Artı Para Makinesi' yardımıyla kartındaki blokajı kaldırırken sadece gittiği mesafeye ait olan ulaşım ücreti tahsil ediliyor. Yeni uygulamada yolcular, 25 kilometreye kadar olan seyahatlerini yine tam 2.86 TL, öğretmen 2.20 TL, öğrenci ve 60 yaş için 1.65 TL ödeyerek yapabiliyor, sonrasında ise gittiği mesafenin ücretini ödüyor. Seyahat 25 kilometreden fazlaysa, tam biletlerden kilometre başına 7 kuruş, öğretmenlerden 5 kuruş, öğrenci ve 60 yaş biletlerinden ise 4 kuruş tahsil ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2018, 10:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER