İYTE'ye Büyük Onur

İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi (İYTE) Türkiye'de en girişimci ve yenilikçi 9'uncu üniversite oldu. Birincinin Sabancı Üniversitesi olduğu listede İYTE, İzmir ve Ege Bölgesi'nde ilk 10'a girebilen tek üniversite oldu. İYTE Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden, "Alacak çok yolumuz var. Hedefimiz dünyanın en iyi 200 üniversitesi arasına girmek. Bunu yaparken de insan kalitesini yüksek tutmaya devam edeceğiz" dedi.

İYTE'ye Büyük Onur
İzmir'in en iyisi
 
TÜBİTAK tarafından üniversitelerin girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre sıraladığı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2016 yılı sıralamasında İYTE geçen sıraya göre 2 sıra gerileyerek 9. sırada yer aldı. Bu sonuçlarla birlikte ilk 10 üniversite arasında İzmir'den sadece İYTE yer aldı. Ege Üniversitesi 13'üncü, Dokuz Eylül Üniversitesi ise 26'ncı sıraya yerleşti.
 
Prof. Dr. Güden üniversitelerin bilgi üreten yerler olduğunu söyleyerek, "Bu bilgi hazır olursa buna yatırımcı bulmak kolay olur. Hem yüksek teknoloji hem üniversitenin gelişimi paralel olmak zorunda. Üniversitelerin kalitesi arttığı sürece ülkedeki kalite de artar.
Üniversiteler girişimciler yaratmak zorunda. Hem bilgi üretecek hem de girişimcisini yaratacak. Bütün bunların entegre olduğu üniversiteler başarılı olur" diye konuştu
 
Yeni firmalar oluşturacağız
 
İYTE'NİN yıllık ortalama 16 milyon dolarlık bilgi ihracatı yaptığını hatırlatan Prof. Dr. Güden "Burada bizim hedefimiz ihracat rakamını artırmak yerine, yeni firmalar oluşturmaktır. İhracat yapabilen yeni firmaların aramıza katılması lazım. Çünkü bu firmalar yarının büyük firmaları olacak. Gelecekte bu tür firmalar orta ve büyük ölçekli firma olacak. Bu nedenle ihracat rakamından çok bizi ilgilendiren olay 'Kaç teknoloji firması çıkarabiliriz?' sorusu olmalıdır" dedi.
Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2016, 10:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER