İTO Gönül Almaya Gidiyor

İzmir Ticaret Odası, Başkan Demirtaş’ın geride kalan ay içerisinde Güney Kıbrıs’a yaptığı tartışmalı ziyaretin ardından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gitmek için imza topladı.

İTO Gönül Almaya Gidiyor

İzmir Ticaret Odası meclis üyeleri imza toplayıp, Meclis Başkanlığı’na önerge vererek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne iş gezisi yapılmasını istedi.

Geçtiğimiz Nisan ayında Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne bir dizi ziyaretlerde bulunan Ekrem Demirtaş, bu ziyaret özellikle Kuzey Kıbrıs tarafından tepki toplamıştı.
 
Konuyla ilgili hassasiyetlerini sunan 100’e yakın İTO Meclis üyesi, Yavru Vatan’a moral vermek, oradaki işadamlarına, esnafa kendilerinin yanında olduklarının ve kader birliği yaptıklarının bilinmesi için meclise Kıbrıs ziyareti için imza toplayıp teklifte bulundu. Kararın meclisten geçmesiyle yakın zamanda Kıbrıs’a gidilmesi için fikir birliğine varıldı. Bu tür bir organizasyonu düzenleme yetkisi yönetim kurulunda olup, kurulun vereceği karar beklenecek.
 
Öte yandan Ekrem Demirtaş, tartışmalı Kıbrıs gezisine de Yönetim Kurulu kararıyla gittiklerini dile getiren Demirtaş, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Niye? Çünkü sadece Pakistan tarafından tanınan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti var. Ambargo altında, uçak inemiyor, kargo gidemiyor. Orada kapalı bir ekonomi var. Sadece Türkiye Cumhuriyeti’nin verdiği ile Kıbrıs’ta yaşam devam ediyor. Tabii güzel coğrafyası, turizmi, hizmetler sektörü var ama ambargo ile yaşam mümkün değil. ‘Siz siyaseten istediğiniz kadar çalışın geçinemeyin, kavga edin ama şu ticaretin önünü açın’ demek için gittik. Bizim Türk-Yunan ticaretinde elde ettiğimiz deneyimden dolayı bunu söylemek istedik. Giderken izin almak gibi bir durumumuz zaten yok. Ancak bundan sonra gitmeyiz. Cumhurbaşkanımız, Güney Kıbrıs yönetimini AB Başkanı olarak tanımadığını söyledi. Egemen Bağış’ın da söylediği şu; 6 aylık süreç içinde AB ile ilişkilerimizi donduracağız demiş. Buna hassasiyetle uyacağız.”
 
Kuzey Kıbrıs Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüseyin Özgürgün, “Güney Kıbrıs’a yapılan ziyareti duyduk. Güney’de yasal bir devlet var ama Kuzey’de yasal olmaya çalışan bir devlet varmış gibi bir durum oluşturuluyor. KKTC daha yasaldır. Ekrem Demirtaş’ın bu ziyareti Türk kesiminde duyulduğunda bizde de bir üzüntü oluştu. Çünkü bu haklılığımıza gölge oluşturup bir soru işareti yaratıp yanlış anlaşılmalara gidebilir. Güney’e gitmesine bir şey demiyoruz ama mesajlar uygun verilmelidir. Eğer bu ziyaretlerde doğru mesajlar verilirse, her iki ülke açısından da daha verimli olur” şeklinde konuşmuştu.
 
Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun da, “Güney Kıbrıs AB Dönem Başkanlığı’nı yapacak kapasitede olmadığını düşünüyorum. Çünkü hemen yanlarındaki bir ülkeye en katı ambargoları koyuyorlar, koydurtuyorlar” dedi. Atun, AB’nin KKTC malları da AB’ye satılsın diye ‘Yeşil Hat Tüzüğü’nü getirdiğini ancak, Güney Kıbrıs’ın sürekli tarife dışı ambargolarla tüzüğün uygulanmasını engellediğini söylemişti.
 
Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez ise, İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’ın Güney Kıbrıs’a olan ziyaretinden duyduğu rahatsızlığı dile getirerek, “Siz doğru tarafa geldiniz. Ekrem Bey yanlış tarafa geçti” dedi. Ekrem Demirtaş’ın ziyaretinde Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Hristofyas’a Kıbrıs Cumhurbaşkanı diye hitap etmesini çok büyük bir yanlış olarak nitelendiren Başkan Çerkez’e üyelerinden de destek geldi. Üyelerden biri Demirtaş’ı kastederek, “Onun soy ağacını istemek lazım” diye konuştu. Ziyaret sonrası Demirtaş’a sitemlerini ileten bir mektup yazdığını belirten Çerkez, gelen cevabın kendisini tatmin etmediğini belirtmişti.
 

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2012, 18:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER