İşletmecileri Sevindiren Telif Kararları

Yargıtay’ın eğlence mekanlarında televizyon ve radyo aracılığıyla müzik yayınları yapılmasının hak ihlali olmadığı yönünde karar vermesinin ardından, İzmir’de bununla ilgili açılan davalar düşmeye başladı. Kordon İşadamları Derneği Başkanı Ömür Şanlı da, "Ödediğimiz paralar var. Binlerce lira ceza çıktı. Üstüne polis baskınları yapılarak suçlu gösterildik. Bunun hesabını kim verecek" dedi. Şanlı, karşı dava açacaklarını söyledi.

İşletmecileri Sevindiren Telif Kararları
İzmir’deki Fikri ve Sinai Haklar Ceza Mahkemeleri, Yargıtay’ın kafe ve barlarda dinlenen müzik eserinin radyodan veya televizyondan yayınlanmasının, yapımcı ve sanatçının mali haklarının ihlali anlamına gelmeyeceğine kararı üzerine, bu yönde kararlar vermeye başladı. Mahkeme, Yargıtay kararı sonrasında, haklarında işlem yapılan işletmecilerin dosyalarını görüştü. Dosyaları yeniden açan mahkeme, Yargıtay kararına uyarak Birinci Kordon’dakiler başta olmak üzere birçok eğlence mekanının işletmecisi hakkında açılan dosyaların düşürülmesi kararları vermeye başladı.
 
Konu ilk olarak geçen yıl yapılan polis baskınları ile gündeme geldi. Savcılık, telif hakları kanununda yer alan bir maddeye dayanarak başvuru yapan eser sahiplerinin şikayetini değerlendirdi, Kordon’daki mekanlara da baskınlar yapıldı. Polis destekli bilirkişiler ile yapılan operasyonlarda, mekanda dinlenen müzikle eser sahibinin hakkının çalındığına kanaat getirildi. Bunun üzerine yapılan işlem tutanakla tespit edilirken, onlarca işletme sahibi hakkında dava açıldı. Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM), Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği (MSG), Müzik Yorumcuları Meslek Birliği (MÜYORBİR), Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği (MÜZİKBİR), Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği (MÜYAP) ve Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği (MÜYA-BİR) işletmelerden ayrı ayrı para talebinde bulundu. Yargıtay’ın kararının ardından konu tam tersine dönerek, işletmeciler lehine kararlar çıkmaya başladı.
 
"ÖDEDİKLERİMİZİ ALACAĞIZ"
 
Yargıtay kararı sonrasında İzmir’deki mahkemelerden çıkan kararların kendilerini sevindirdiğini belirten Kordon İşadamları Derneği Başkanı Ömür Şanlı, "Mantar gibi çoğalan sözde meslek grupları ayrı ayrı başvurular yaptılar. Arkadaşlarımız mahkeme koridorlarında koşturmaktan işlerine odaklanamadı. Müşterilerimizin gözü önünde polis eşliğinde baskınlar yapıldı. Bunları hak etmediğimizi ifade ettik. Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri ile görüştük. Onlara, ’kimsenin hakkını yemek istemiyoruz, hepsi bir araya gelsin tek elden ödeme yapılsın’ dedik. Buna rağmen bizim iyi niyetimiz suiistimal edildi. Her birisi ayrıca dava açtı. Mahkeme yıllar sonra bizi haklı çıkarttı. Adalet yerini buldu. Onlarca arkadaşımızın ödediği paralar var. Bunların durumu da belli değil. Şimdi esnaf olarak haksız yere alınanların geri verilmesi için dava açacağız. Buralara ödediğimiz paraları hayır kurumlarına versek en azından nereye gittiğini biliriz. Adeta soygun düzeni kuran bu yapılara mahkemede hesap soracağız" dedi.
Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2015, 15:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER