İşbaşı Eğitim Programı Başlıyor

İzmir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü'nün (İŞKUR), işsizliğin azalmasına yönelik düzenlediği İşbaşı Eğitim Programı binlerce kişiye istihdam umudu oluyor.

İşbaşı Eğitim Programı Başlıyor
Programda yanlarında 2 ile 10 kişi arasında işçi çalıştaranlar 1, 11 ve üzerinde çalışanı olanlar ise fiili çalışan sigortalı sayısının onda biri kadar katılımcı talep edebiliyor. Stajyerlerin Bin 48 TL'lik aylıkları ile genel sağlık sigortası İŞKUR tarafından ödeniyor. 
 
Haydi Herkes İş Başına sloganı ile başlattıkları İş Başı Eğitim Programı'nın daha önce de olduğunu, ancak 2015 Mayıs ayından itibaren eski programı yenilediklerini dile getiren İzmir İŞKUR İl Müdürü Müdürü Kadri Kabak, eğitim programındaki deneme süresini işverenin isterse 160 güne kadar uzatabildiğini belirtti. Kabak, "Programlar en fazla haftada 6 gün, günde en az 5 en fazla 8 saat olmak üzere haftalık 45 saat düzenleniyor. İş başı eğitim sürecinde stajyerlerin günlük 38 TL'lik cep harçlığı ve program sürecinde genel sağlık sigortası primleri İŞKUR tarafından karşılanıyor. Programdan faydalananlar geçen yıl 2 bin 400 civarındaydı. 2105 yılı içinde şu anada kadar 7 bin sayısına yaklaştık. Katılımcılar mesleki beceri kazanıyorlar. Bununla da yetinmeyip hangi alanda olursa olsun imalat sanayinde 42 ay, diğer sektörde 36 aylık sürede SGK işveren primlerini de İŞKUR karşılıyor. Katılanların çoğunluğunu ikinci öğretimde okuyanlar oluşturuyor. Genç yaşta çalışma kültürünü öğrenirken, onlar için burs oluyor. 15 Yaş üstünde herkes eğitim programın katılıp bu imkandan yararlanabiliyor. Fakat emekli olmamak, kuruma kayıtlı işsiz olmak, işverenin birinci ve ikinci derece yakını olmamak şartları da aranıyor" dedi.
 
Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2015, 10:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER