İş Dünyası Yüksek Vergi İndirimi Bekliyor

Eski Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım, iş dünyasının yeni Vergi Kanun Tasarısı’nda yüksek indirim beklediğini söyledi.

İş Dünyası Yüksek Vergi İndirimi Bekliyor
 
Ege Bölgesi Sanayi Odası, 64. Hükümet Programı ve 2016 Eylem Planı’nda yer alan ve vergi mevzuatında öngörülen düzenlemeler öncesinde, Mükellef Hakları Kongresi’ne ev sahipliği yaptı. Eski Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım, Uludağ Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce ve Maliye Bakanlığı Eski Strateji Geliştirme Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kesik’in yönettiği oturumlarda sanayiciler, akademisyenler ve meslek mensupları yanında konuşmacı olarak idarenin denetleyici ve uygulayıcı birimlerinden de katılımıyla, mükellef hakları geniş çaplı olarak ele alındı. Kongrede oturumların konu başlığı “Vergi İncelemesi Sırasında Mükellef Hakları ve Yaşanan Sorunlar" olarak belirlendi. Kongrenin açılışında konuşan EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçüoğlu bilgi paylaşımı yapmanın önemine değinerek, "Sanayici, akademisyen ve bürokrat kesim bir arada bulunarak ortak çalışma yapabildiği takdirde sorulara cevabımızı net olarak alabiliriz. Mükelleflerin haklarını koruyabilmek adına, hem mükellefi korumak hem de mükellefi hak kaybından korumak istiyoruz. Bilgi paylaşımı her zaman bizlere katkı koyabilecek noktada olumlu olabilir. Sahada yaşanan şeyleri birlikte paylaşırsak önümüzün ve ufkumuzun açılacağını umut ediyorum" dedi.
 
"İNDİRİM YÜKSEK OLMALI"
 
Eski Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım ise, yeni vergi kanun tasarısında kurumların mükellef haklarıyla ilgili yaptığı çalışmalara değinerek, "Mükellef hayatının, işverenlerin maliyetlerini düşürmek önemli. İdarelerimiz bu konularda işlemlerini yapıyor ancak bu idarelerimizin mükellef hakları konusunda işbirlikleri eksik kalıyor. Yeni vergi kanun tasarısında vergi uyumu başlığı altında yaşanabilecek olan indirimi, iş hayatı daha yüksek bekliyor" diye konuştu.
 
"GELİRİN YÜZDE 87.2’Sİ VERGİLERDEN"
 
"Denetim Fonksiyonu Olarak Vergi İncelemesinin Yeri ve Niteliği" konulu bir sunum yapan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Maliye Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Çelikkaya ise, "Devletin en büyük gelir kaynağı vergi. Devlet vergi almak zorundadır ve isteğe bağlı değildir. 2015 yılı mali bütçesinde devletin toplam gelirinin yüzde 87.2’si vergilerden geliyor. Biz vergi toplama işleminin adil olup olmadığını konuşmalıyız" dedi.
 
"DEVLET, DOLANDIRICILARA BİLGİ SUNUYOR"
 
Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bumin Doğruöz ise, mevzuatta bulunan açıklara dikkat çekerek, "Devletin bilgi toplama ile ilgili mevzuatı var ancak bu ambarın nasıl korunacağına yönelik bir mevzuatı yok. Telefon dolandırıcıları böyle çıkıyor. Devlet olarak telefon dolandırıcılarına her türlü bilgiyi sunuyoruz. Dolandırıcılara tüm bu bilgiler bu yüzden gidiyor. 2010 yılından beri benimle ilgili toplanan verilerin nasıl değerlendirileceğini belirten bir kanunumuz yok. Bu bilgilerin korunmasını sağlayan yeterli mevzuat yok. Ayrıca benimle ilgili toplanan verilere müdahale edebilmemi sağlayacak bir mevzuat da yok" dedi.
Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2016, 13:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER