banner51

İran'a Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Atağı

Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi İran Food Hospitality Fuarı’na katılarak Türk Zeytin ve Zeytinyağının tanıtımını yaptı. Ziyaretçilere tadım yaptırdı.

İran'a Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Atağı
 
ZZTK Yönetim Kurulu Başkanı M. Kadri Gündeş, İranlıların Türk zeytin ve zeytinyağını çok sevdiklerini ve marketlerinin raflarında daha fazla Türk zeytin ve zeytinyağı görmek istediklerini kaydetti. İran’ın Türkiye’den zeytinyağı ithalatında uyguladığı yüzde 29, sofralık zeytin ithalatında ise yüzde 75 gümrük vergisinin Türk zeytin ve zeytinyağının İran pazarındaki konumunun arzu ettikleri seviyeye gelmesini zorlaştırdığını anlatan Gündeş, "Türk zeytin ve zeytinyağı İranlıların damak tadına çok uygun. Türk ürünlerini çok seviyorlar ve İran’daki market raflarında Türk zeytin ve zeytinyağına ulaşabilmek istediklerini fuar süresince ifade ettiler. Önümüzdeki 4-5 yıllık süreçte Türkiye’nin zeytinyağı rekoltesinde büyük artışlar olacak. Bu rekolteyi katma değere dönüştürmede İran pazarı hayati öneme sahip olacak" diye konuştu.
 
ZZTK’nın standını yoğunlukta İran’dan olmak üzere Hindistan, Pakistan, Yunanistan, İtalya ve İspanya’dan temsilciler ziyaret etti. Türkiye’nin İran’a zeytinyağı ihracatı 2014-15 sezonunda 4 milyon 935 bin dolar olurken, sofralık zeytin ihracatı ise 1 milyon 553 bin dolar olarak kayıtlara geçti.
 
 
Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2016, 12:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER