banner9

İnşaat Sektörü Zorda

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, yüzde 7.5’lik toplam istihdamda istihdam yaratma oranıyla doğrudan 2 milyon kişiye ekmek sağlayan inşaat sektörünün yıllar bazındaki düşme yönünde seyir izlenmesinin risk olduğunu vurguladı.

İnşaat Sektörü Zorda
 
İnşaat sektöründe son yıllarda durgunluğa girilmesi gerçeğini TÜİK verilerinin doğruladığını anlatan Aslan, 2015 yılının ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısının yüzde 27.4, yüzölçümünün yüzde 28.4, değerin yüzde 22.9, daire sayısının yüzde 27.7 oranlarında azaldığını hatırlattı.
 
Bu azalışın, inşaat ve istihdam açısından alarm anlamını taşıdığını belirten Aslan, "Türk Ekonomisi’nin amiral gemisi su almaktadır. Son aylarda artan döviz fiyatları sebebiyle inşaat maliyetlerinin önümüzdeki aylarda çok daha hızlı artacağı ve çift basamaklı rakamlara ulaşacağı tahmin ediliyor. Bunların yanında bankalar tarafından açılan konut kredilerinin faiz oranlarında son aylarda 2-3 puanlık artışlar olduğu ortada. Artan döviz değeri ve enflasyon beklentileri ile beraber önümüzdeki aylarda bu faiz oranlarının bir miktar daha artacağını söylemek yanlış olmaz. İnşaat sektöründeki gerilemenin ivmelenerek devam edeceğini söyleyebiliriz" dedi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2015, 13:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER