'İmar Planı Çekmecede Bekliyor'

İzmir Aliağa'da arazi krizi düğüme dönüştü. Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, şufa hakkı kullanabileceği ve neredeyse tamamına yakını kamuya ait olan araziyi ihalesiz olarak küçük hissedara sattı.

'İmar Planı Çekmecede Bekliyor'

Burak Cilasun / Ben TV

Aliağa Çaltıdere'de bulunan 500 dönümlük arazi, ilçe ve İzmir gündemindeki yerini koruyor.

Yaklaşık yüzde 98'i kamuya ait olan arazi şufa hakkı ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun rekreasyon alanı teklifine rağmen küçük hissedara satıldı. Satış öncesinde arazinin 247.399 metrekaresi Aliağa Belediyesi'nin, 5.876 metrekaresiyse küçük hissedara aitken, belediye, kendisine ait olan alanı 12 milyon 350 bin TL karşılığında encümen kararıyla küçük hissedara sattı.

Konuya ilişkin olarak Ben TV'ye konuşan CHP Aliağa İlçe Başkanı Özcan Durmaz, "Yargıya gideceğiz" dedi.

İşte Özcan'ın açıklaması:

"5 Eylül 2017 tarihinde Aliağa Belediye Meclisi'nde Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar'a şufa hakkının kullanarak küçük hissedarın hissesini alma yetkisi vermişti. Zira burası yüzde 98'i kamuya, yalnızca yüzde 2'si bir hissedara ait. Buna rağmen Başkan Serkan Acar, tamamına yakını kamuya ait olan bu araziyi ihale dahi yapmaksızın, Aliağa Belediye Meclisi'nin kararına aykırı bir şekilde küçük hissedara satmış ve kamu yöneticisi olarak kamuyu zarara sokmuştur. Böyle bir satışın meclis onayı olmaksızın encümen kararıyla yapılması hukuki değil. Tabii hukuki olmayan bir diğer nokta da tapudan tescili mümkün olmamasına rağmen satışın tapu tescili yapılmıştır. Hukuki olmayan bu durum için de tapu tescili iptal davası açacağız. İlgili kamu görevlilerinin hukuksuz bir işlemi nasıl yapabiliyor olduğunun peşini bırakmayacağız."

"1 Yıldır imar planını hazır tutuyorlardı"

"Satışı gerçekleştirilen alanda bugün inşaata elverişli bir parselasyon, bir imar planı yoktur. Zaten bu kadar ucuza satılmasının bir kılıfı da imar planının henüz yapılmamış olmasıdır. Ancak bildiğimiz bir şey var ki bu işlemi yapanlar zaten yaklaşık bir yıldır buranın imar planını günü geldiğinde işleme koymak için çekmecelerinde hazır tuttular. Yakın zamanda bunun da nasıl gündeme geleceğini hep birlikte göreceğiz."

KONUYA İLİŞKİN ÖNCEKİ HABER: BAŞKAN ŞUFA HAKKINI NEDEN KULLANMIYORSUN?

"AK Parti suskunluk içinde"

"Aliağa Belediye Meclisi'nde bizimle birlikte muhalefet sıralarında bulunan AK Parti bu olayla ilgili tam bir suskunluk içinde. Bu işlerin en başından beri arazinin satışını geri planda yönetenler geçmişte AK Parti yöneticiliği yapmış bazı isimlerdir."

"Kamu çok büyük zarara uğradı"

"Yapılan 12 milyon 350 bin TL bedelli satışta metrekare birim fiyatı 50 TL olarak görülüyor. Metrekaresi 50 tl birim fiyat üzerinden satılan bu alanın olması gereken metrekare fiyatı 600 ila 800 tl gibi bir bedeldir. Buradan da zaten oluşan kamu zararının ne kadar yüksek olduğu net bir şekilde ortadadır. Bunun arkasında başından beri bir şaibe olduğu, hukuksuzluk olduğu apaçık şekilde biliniyor."

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2018, 11:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER