İlk Robotik Kalp Ameliyatı

İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Da Vinci robotu ile ilk by-pass ameliyatı gerçekleştirildi. 86 yaşındaki Mehmet Aydın Kayaalp, İzmir’de ilk kez yapılan robotik kalp ameliyatı ile sağlığına kavuştu.

İlk Robotik Kalp Ameliyatı
Karın ağrısı şikayeti ile gittiği hastanede karın damarında genişleme (anevrizma) tanısı konulan Mehmet Aydın Kayaalp, ameliyat olmak için Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği’ne başvurdu. Tetkikleri yapılan Kayaalp’in yapılan kalp anjiyosunda da kalbinin sol inen damarının tamamen tıkalı olduğu tespit edildi. Öncelikli olarak by-pass ameliyatı olması gerektiğine karar verilen Kayaalp’e, Doç. Dr. Ayşe Gül Kunt ve Op. Dr. Kemal Karaarslan’ın başkanlığındaki ekip tarafından robotik kalp cerrahisi yöntemiyle bu operasyon uygulandı. Başarılı geçen ameliyatın ardından sağlığına kavuşarak hastaneden taburcu edilen Kayaalp, "Günlerce yoğun bakımda yatacağımı sanıyordum. Ameliyattan bir gün sonra servise çıkarıldım, ağrılarım geçti kendimi gayet iyi hissediyorum. Doktorlarım çok başarılıydı hepsine çok teşekkür ederim" dedi.
 
Ameliyatı gerçekleştiren Doç. Dr. Ayşe Gül Kunt ise robotik cerrahinin her açıdan avantajlı olduğunu, ağrı ve kanamanın daha az ve hastanın hastanede kalış süresinin daha kısa olduğunu ifade etti. Robotik cerrahide bir ilki daha gerçekleştirmiş olmaktan gurur duyduğunu belirten Hastane Yöneticisi Prof. Dr. Gökhan Akbulut, "Ameliyatı gerçekleştiren Kalp Damar Cerrahisi Kliniği ekip arkadaşlarımızı kutluyor ve teşekkür ediyorum" diye konuştu.
 
İlk robotik by-pass ameliyatı başarıyla yapılan Mehmet Aydın Kayaalp’i ziyaret eden İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Emin Erbaycu, "Ülkemizde ve dünyada sağlık alanında her gün yeni bir devrim yaşanıyor. Sağlıktaki teknolojik gelişmeleri hastanelerimiz olarak takip edebilmek hem hastalarımız hem de çalışanlarımız adına oldukça mutluluk verici. Robotik cerrahi ile yapılan bu ameliyatlar sayesinde hastalarımız daha az ağrı çekiyor ve daha kısa sürede sağlığına kavuşuyor. Tepecik Hastanemiz robotik cerrahi alanında oldukça başarılı bir ekibe sahip. Kendilerine teşekkür ediyor hastamıza geçmiş olsun diliyorum" dedi.
Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2015, 10:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER