banner24

İlçe'lik Müjdesini Bekliyorlar

İzmir’e yeni bir ilçe kazandırmak için yaklaşık 3 yıl önce önemli bir çalışma başlatan Gümüldür Turizm ve Tanıtım Derneği hedefine ulaştı.

İlçe'lik Müjdesini Bekliyorlar

 

Menderes'in Özdere ve Gümüldür ile Seferihisar'ın Ürkmez ve Doğanbey-Payamlı mahallelerinde yaşayan binlerce vatandaşın ilçe olma isteğini başta iktidar olmak üzere tüm kesimlere iyi aktaran dernek, şimdi müjdeyi Başbakan Erdoğan’dan bekliyor. Bölgede yaşayan 7’den 70’e herkesin ilçelik konusunda tek vücut olduğunu belirten Dernek Başkanı Erkan Cura, “Herkes haklılığımıza hak verdi. Şimdi ilçelik müjdemizi Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan bekliyoruz”dedi.
İzmir’in eski beldeleri Gümüldür, Özdere, Ürkmez ve Doğanbey-Payamlı’da yaşayanların halleri gerçek oluyor. Son yerel seçimlerde 4 beldenin Menderes ve Seferihisar ilçelerinin mahallelerine dönüştürülmesiyle bayrak açan Gümüldür Turizm ve Tanıtım Derneği vatandaşın ortak dili oldu. Yaklaşık üç yıl önce mahalleye dönüştürülen sahil şeridindeki Turizm ve Tarım potansiyeline dikkat çeken dosyalar düzenleyen yöre halkı, yaz ve kış nüfusuna vurgu yapan muhtarların yazılı görüşleri Dernek aracılığıyla kamuoyu ile paylaşıldı.  O dönemi, Gümüldür Turizm ve Tanıtım Derneği Başkanı Erkan Cura şu sözlerle anlatıyor, “Şu anda mahalle olan eski beldelerin belediye başkanlarından siyasetçilerine kadar uzun yıllar birleşilerek bir ilçe olunmasının mücadelesini verdiler. Merkezin neresi olacağı ve isim konusundaki çatışmalar karar vericileri negatif yönde etkiledi. Ortak akıl ile hareket edilememesinin sonucunda son yerel seçimde 4 beldemiz birer mahalleye dönüştü. Kış nüfusu 25 bin yaz nüfusu 500 bine yaklaşan sahil şeridimiz hak ettiği hizmeti alamadı. Belediyecilik başta olmak üzere birçok konuda sorun yaşanması vatandaşımızı canından bezdirdi. O dönemde geçmişteki inatlaşmalara varan ilçe merkezi ve isim tartışmalarının gereksizliğini halkımıza anlattık. Tek ses tek yürek olunması halinde karar vericilerin işinin kolaylaşacağını söyledik. 40 kilometrelik sahil şeridinin bir sivil toplum kuruluşu temsili ile ilçeye dönüştürülmesi için yola çıktık. Gümüldür Turizm ve Tanıtım Derneğini kurduk. Herkesim ve her yaştan insanımızla toplantılar yaptık. Katkılarını alarak dosyalar düzenledik”. 
Çalmadık kapı bırakmadılar
Yaşadıkları 4 mahallenin ilçe olması için dernek yönetimi başta olmak üzere yöre halkı ilçe olmak için çalmadık kapı bırakmadı. Sivil toplum kuruluşları, mesleki odalar, kamu kurumları, siyasi partiler İzmir’den Başkent Ankara’ya kadar ziyaret edildi. Türkiye’nin meşhur narenciye bahçeleri, jeotermal kaynakları, turizm zenginliği anlatıldı destekler istendi. Zor bir dönemi özverili arkadaşlarının çalışmalarıyla bir başarı hikâyesine dönüştürdüklerini belirten Dernek Başkanı Erkan Cura sözlerini şöyle sürdürdü, “Yaşadığı bu toprakları seven, kendisini konu komşusuna karşı sorumlu hisseden bir gurup yürekli insan gecesini gündüzüne kattı. Bazı arkadaşlarımız gündüz işinde gücünde çalışırken geceleri de  dosyalar oluşturulması için çalıştı. Birçok kurumu ziyaret ettik. Dosyalarımızı takdim ettik. Destek aldık. Ama asıl önemli olan karar verici olan iktidar partisine konuyu düzgün anlatmak ve takdim etmekti. Önce Ak Parti Menderes İlçe teşkilatı ile bilgilerimizi paylaştık. Beklediğimiz desteğin çok daha fazlasını gördük. İlçe Başkanı Mustafa Bahar, milletvekilinden bakana kadar birçok  isimle bizi bir araya getirdi. Milletvekillerimize, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a detaylarıyla sahil şeridindeki 4 mahallenin neden ilçe olması gerektiğini anlattık. İktidar partisi, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nde süreci başlatan düğmeye bastı. Menderes ile Seferihisar belediye ve kaymakamlıkları farklı birimlerince araştırmalar yapıldı. İl Genel Meclisi bir çalışma yaptı. Kısacası silsile yoluyla çalışmalar tamamlandı. Halkımızın haklı talebini derneğimiz aracılığı ile ilettiğimiz Başkent Ankara’dan olumlu yankılar yükseldi.
Sözde Kararda Başbakan Erdoğan’da
Herkesin üzerine düşeni fazlasıyla yaptığını belirten Dernek Başkanı Erkan Cura şu sözlerle duruma açıklık getirdi, “Ak Parti Menderes İlçe Başkanı Mustafa Bahar, İzmir İl Başkanı Ömer Cihat  Akay, İzmir Milletvekilleri, Bakanlarımız üzerine düşeni fazlasıyla yaptı. Söz konusu sahil şeridimizin ilçe olması Türkiye gündemine girdi. Kulislerden edindiğimiz bilgilere göre Gümüldür, Özdere, Ürkmez ve Doğanbey-Payamlı kesinlikle ilçe yapılacak. Bu konuda son sözü söyleyecek olanda açıklamayı yapacak olanda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan. Biz şimdi yaşadığımız yerin hak ettiği statüyü kazanması, ilçe yapılması müjdesini Başbakan Erdoğan’dan bekliyoruz. Sayın Başbakan bu açıklamayı yapmasının ardından İzmir’in yeni bir ilçesi olarak ülke ekonomisine vereceğimiz katkıyla  ne kadar doğru bir  karar verdiklerini ortaya koyacağız.
Ben Yaptımcılar Gölge Etmesin
Özverili yöre halkı ve muhtarların yaptıkları çalışmaların hedefine ulaşacağını anlayan bazı kişilerin ön plana çıkmak için “Ben yaptım” demek için kollarını sıvadığına dikkat çeken Dernek Başkanı Erkan Cura, bu kişilerin süreci baltalayabileceğini vurguladı. Cura konuşmasını şu sözlerle tamamladı. “Ortada özverili kanaat önderlerimizin bir çalışması var. Bu güne kadar sorunsuz bir şekilde konuyu muhataplarımıza ilettik. İlçeliğimizin açıklanmasına az bir süre kala durumdan vazife çıkarmaya çalışanlar türedi. Süreci basın gündeminden bile takip edemeyen iki elin parmaklarına ulaşmayacak kadar sayıdaki kişiler, kendi gündemleri olan Belediye Başkanı, Belediye ve İl Genel Meclisi Üye adaylıklarında  “ben yaptım” demek için kapı kapı dolaşmaya başladılar. Bilsinler ki burada ben yok biz var. Dün özverili insanlara küçümseyerek gülenler, kendilerini gülünecek duruma düşürme çabasındalar. İlçe merkezi neresi olacak? Adı ne olacak? Konularında yine halkımızı galeyana getirmeye çalışıyorlar. Yine bilinçli veya bilinçsiz çıkışları ile ilçeliğimizi bu şekildeki davranışlarla engelleyenleri halkımız affetmez, bizde davranışlarıyla süreci baltalayanları çıkar kamuoyunun önünde açıklarız. Çalışmalara katkı koymadılar, hiç değilse kişisel çıkarları için gölge etmesinler”.
Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2012, 18:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER