İlçe Kongrelerinde Nefesler Tutuldu

CHP'de yeni il yönetiminin belirlenmesi öncesinde ilçelerde son tango hafta sonu gerçekleşecek. Cumartesi ve pazar günü gerçekleştirilecek 16 ilçe kongresinde özellikle Bornova, Narlıdere, Buca, Karşıyaka ve Karabağlar'da oluşacak tablo, il başkanlığı için ortaya konacak yarışta da şekillendirici olacak.

İlçe Kongrelerinde Nefesler Tutuldu
Burak Cilasun / Ben TV
 
CHP'de il kongresi öncesi kongre sürecini henüz tamamlamamış 16 ilçede gerçekleşecek nefes kesici yarışların 7'si Cumartesi günü gerçekleştirilecek. Cumartesi kongreleri, Narlıdere, Karabağlar, Aliağa, Kemalpaşa, Selçuk, Çeşme ve Menemen'de yapılacak. 
 
Konak, Urla ve Çiğli gibi ilçelerde belediye-örgüt yarışından sonra Narlıdere, Karabağlar, Bornova gibi ilçelerde de benzer çekişmenin yaşanması bekleniyor.
 
Cumartesi gününün büyük kongrelerinden Narlıdere Kongresi'nde, geçtiğimiz aylarda yaşanan imza krizine paralel olarak mevcut başkan Cafer Esen aday olmayacak. İlçede, Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur'un desteklediği Şahin Fırat ve muhalefetin adayı, eski milletvekili aday adayı Ergin Demir yarışacak.
 
Karabağlar'da ise halihazırda ilçe başkanlığını yürüten Orhan Polat ile Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu'nun destekledi Ali İhsan Yıldız yarışacak.
 
Bornova'da büyük heyecan
 
İzmir'in en çekişmeli yarışlarından bir tanesiyse Pazar günü Bornova'da gerçekleştirilecek. Mevcut başkanın aday olmayacağı, partinin çalışkan isimlerinden Nevzat Kavalar ile Kudret Yiğit'in yarışacağı kongreden çıkacak sonucun, farklı isimlerin il başkan adaylıkları için de belirleyici seçimlerden biri olacak.  Seçimde Kavalar'ı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila gibi isimler desteklerken, Yiğit'in en büyük destekçisiyse Bornova'nın eski belediye başkanı CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır bulunuyor.
 
Şehrin büyük ilçelerinden Karşıyaka'daysa çekişme diğer ilçelere nazaran daha az olacağa benziyor. Kulislerde ilçede büyük destek alan Uğur Yıldırım'ın karşısına bir aday çıksa dahi rahat bir seçim kazanacağı dillendiriliyor.
 
İlçeler arasında Buca'daysa "Kaya" gibi bir yarış gerçekleşecek. Parti içinde çok sayıda grubun mevzilendiği ilçede Güngör Kaya ve Çağdaş Kaya yarışacak. 
 
Kongreye gidecek ilçelerden Gaziemir'de de ilçenin genç başkanı Umut Tekin'in rahat bir seçim geçirmesi bekleniyor.
 
İlçelerin gün gün seçim listesiyse şöyle;
 
Cumartesi: Aliağa, Çeşme, Karabağlar, Kemalpaşa, Menemen, Narlıdere ve Selçuk
Pazar:Balçova, Bayraklı, Bergama, Beydağ,Bornova, Buca, Foça, Gaziemir, Karşıyaka
Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2015, 12:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER