İlahiyat Öğrencilerinden Formasyon Tepkisi

İzmir'de Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) İlahiyat Fakültesi öğrencileri, YÖK’ün pedagojik formasyon eğitimi için belirlediği 15 bin kontenjana tepki gösterdi. Öğrencilerin elindeki, ’Vurur yüze ifadesi, öğretmen olamıyoz bitanesi’ yazılı döviz dikkat çekti. YÖK’ün gıyabi cenaze namazını da kılan öğrenciler, haklarını helal etmedi.

İlahiyat Öğrencilerinden Formasyon Tepkisi
İlahiyat Fakültesi öğrencileri, YÖK tarafından 2015-2016 eğitim-öğretim döneminde Türkiye genelinde Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı’na katılacak öğrenci sayısının 15 bin olarak belirlenmesini protesto etti. Aralarında ’Vurur yüze ifadesi, öğretmen olamıyoz bitanesi’, ’50 bini verin huzur içinde çözülsün’ yazılı olanların da yer aldığı döviz ve pankartlar taşıyan öğrenciler, bu karar sonrasında kendi fakültelerinden sadece 10 kişinin formasyon alabileceğini belirtti. İlahiyat Fakültesi binası önünde toplanan öğrenciler adına açıklama yapan Abdullah Tan, alınan kararın eğitimde fırsat eşitliğine ve adalete aykırı olduğunu söyledi. İlahiyat fakültesi öğrencileri olarak alınan karara üzüldüklerini ifade eden Tan, "Geçen yıl YÖK, Türkiye genelinde üniversitelilere yaklaşık 100 bine yakın kontenjan ayırmış, böylelikle fakültemizde okuyan son sınıf öğrencilerinin tamamına yakını formasyon alma hakkını elde etmişti. YÖK’ün aldığı bu mağdur edici karardan sonra DEÜ İlahiyat Fakültesi’nde okuyan yüzlerce öğrenciden sadece 10 tanesi formasyon eğitimi alacak" dedi. Bu rakamın, "Size öğretmenlik hakkını vermiyoruz" anlamına geldiğini belirten Tan, okudukları bölümlere öğretmenlik idealiyle geldiklerini, ancak bir yıl içinde oluşan rakamsal uçuruma anlam veremediklerini ifade etti. Formasyon hakkı verilmeyerek öğretmenlik imkanının ellerinden alınmasını doğru ve etik bulmadıklarını da dile getiren Tan, şunları söyledi:
 
"Üniversitemizde pedagojik formasyon programından yararlanmak isteyen binlerce öğrenci bulunurken, üniversitemize sadece 350 kişilik kontenjan hakkı tanınmıştır. Binlerce öğrenciyi mağdur eden bu karar kaliteyi değil, mağduriyeti artıracaktır."
 
Formasyonla ilgili alınan kararın nedeninin eğitim kalitesini artırmak olarak açıklandığını da belirten öğrenciler de, "Derdiniz gerçekten kalite ise adresi yanlış yerde aramaktasınız. Adresi bizzat kendinizde, hesap edilmeden açılan üniversite ve istihdamı düşünülmeden alınan kararlarda aramalısınız" sözleriyle tepki gösterdi. 81 ilde üniversiteler açılıp özelde ilahiyat fakültelerine bolca kontenjan verildiğini de dile getiren öğrenciler, YÖK’ün kontenjanları artırmasını talep etti. İlahiyat öğrencileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan da kontenjan artırımı için yardım istedi.
 
Öğrencilerden İlyas Yıldız da, binlerce kişinin formasyon beklerken, açıklanan 15 bin rakamıyla öğretmenlik hayallerinin suya düştüğünü söyledi. Formasyon derslerini ilahiyatlardan kaldıran 28 Şubat YÖK uygulamalarının halen devam ettiğini, bunun kendilerini üzdüğünü belirten Yıldız, "İster istemez YÖK, 28 Şubat yolunda mı kaygısına düşmekteyiz. Neredeyse kontenjanların sıfır sevisine çekilmesi öğrencilere yapılan zulümden başka bir şey değildir" dedi.
 
Öğrencilerden Tuğba Sağ da, YÖK’ün formasyonla ilgili kararına tepki göstermek ve hakları olan formasyonu istemek için bir araya geldiklerini söyledi.
 
Açıklamanın ardından YÖK’ün gıyabi cenaze namazını kılan öğrenciler, haklarını helal etmedi. Öğrenciler daha sonra eylemlerine son verdi.
Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2015, 15:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER