banner9

İl Başkanlarından Birlik Mesajı

İzmir'de Türkiye'nin önde gelen iki siyasi partisi AK Parti ve CHP bir araya geldi. CHP İl Yönetimi, AK Parti'ye nezaket ziyaretinde bulundu.

Burak Cilasun / Ben TV
 
CHP'deki il başkanı değişimi sonrası AK Parti'nin gerçekleştirdiği nezaket ziyareti sonrası CHP'den iade-i ziyaret gerçekleşti. CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel ve yönetim kurulu üyeleri, AK Parti'yi ziyaret etti. CHP'lileri AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, il yöneticileri ve İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan karşıladı. 
 
Demokrasi şehitlerine statü verilmeli
 
Ziyarette ilk söz alan isim CHP'li Yüksel oldu. Yüksel şu ifadeleri kullandı:
 
"Gelecek günler için, Türkiye'nin demokratik yapılanması adına, siyaseti işe yarar kılıp, kısır çekişmelerin dışına çıkmak ve şehrimize hizmet etmek için bugünler bir fırsat. Türkiye uçurumun kenarından döndü. 15 Temmuz'da başta yürütme gözükse de demokrasi ve özgürlükler hedef alınmıştır. Yaşananları ilk andan itibaren parlamenter demokrasiye karşı bir darbe olarak değerlendirdik. Parlamentonun bombalanması gibi bir hadise ilk defa yaşanıyor. Genel başkanımız darbe girişiminin ilk anından itibaren kimden gelirse gelsin karşı olduğumuzu belirtti. Bizler de olay akşamı bize ulaşan basın mensuplarına aynısını söyledik. Türkiye darbe girişimine karşı birlik içinde hareket etti. 200'ün üstünde demokrasi şehidimiz var. Bu şehitlerimize resmen şehit statüsünün verilmesi ve ailelerine sahip çıkılması gerekiyor diye düşünüyoruz."
 
"Yeni yapılanma liyakata bağlı olmalı"
 
"15 Temmuz öncesi iktidara karşı ciddi eleştirilerimiz vardı. Darbe girişimi ortaya çıkınca bu eleştirilerin önemini bir kez daha görüyoruz. Hepimiz öz eleştiri yapmalıyız ama gün bugün parlamenter demokrasiye sahip çıkma günüdür. Darbecilerin tasfiyesiyle ilgili yürütmenin adil ve hızlı olması gerekiyor. Yaşın yanında kuru yanmamalı. Bu çetenin mutlaka çöreklendiği kurumlardan temizlenmesi gerektiğine inanıyoruz. Liyakata bağlı bir yapılandırmaya ihtiyacımız var. Kapatılan okulların öğrencileri de mağdur edilmemeli. CHP olarak Taksim'de güçlü bir demokrasi şöleni yaşadık. Parlamento, yeni dönemin yapılandırılmasında devre dışı bırakılmamalı."
 
"15 Temmuz ciddi bir sınavdı"
 
Yüksel'den sonra söz alan Delican ise İzmir'deki hoşgörüyü çok önemsediklerini söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü;
 
Türk demokrasi tarihi açısından çok önemli bir süreçten geçiyoruz. Hoşgörü İzmir'in genetiğinde var. İzmir demokrasinin kalesi. İlk kurşunun sıkıldığı, Yüzbaşı Şerafettin'in bayrak astığı Konak Meydanı'nda demokrasi nöbetimiz sürüyor ve kıyamete kadar bayrağımızı orada tutacağız. Siyasiler olarak bu şehirde bizler birbirimizle sokakta selamlaşan insanlarız. Selamı esirgeyen ifadeler kullanmıyoruz. Geçtiğimiz gün Sayın Yüksel ile birlikte bir yerde oturup çay içtik. 15 Temmuz ciddi bir sınavdan geçtiğimiz bir gündü. Türkiye'de bizler bugün demokrasi tatbikatı yapıyoruz. Meydanlarda dile getirdiğimiz bir şey var. Batı görmezden gelse de dünya basını çok güzel şeyler yazıyor. CHP de, MHP de teröre karşı ortak hareket edilmesi noktasında ortak tavır gösterdi. Bu süreci birbirimize bağlılığımızla atlattık. İktidar partisi olarak eleştirilere sonuna kadar açığız. Yıllarca bu ülkenin evlatlarını sağcı solcu diye ayırıp darbe öncesi ortam şartları oluşturuldu. FETÖ de bugün her türlü oyunu oynayarak partileri birbirine düşman etmeye çalıştı. Türk siyasi hayatı buna izin vermedi.
 
Öte yandan toplantı sonrası kısa bir soru cevap bölümüne geçildi. Soru cevap bölümünde AK Partili Delican, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun meydan önerisinden duydukları memnuniyeti dile getirirken, CHP'li Yüksel ise normalleşme çağrısı yaparak, FETÖ kadar PKK terörüyle de mücadelenin hızla sürmesini ve ülke gündeminden terörün artık çıkması gerektiğini söyledi.
Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2016, 13:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER