'İktidar Olursak...'

İzmir’de katıldığı bir açılış töreninde konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, “İktidar olursak kapanan belediyeleri açmaya çalışacağız ki daha fazla sorunlar çözülsün” dedi.

'İktidar Olursak...'

 

Karşıyaka Belediyesi tarafından yaptırılan Mustafa Kemal Mahallesi Kapalı Pazar Yeri ve Alışveriş Merkezi ile Yalı Mahallesi’nde yaptırılan Kardeşlik Parkı açılış töreni, CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’nın katılımı ile gerçekleşti. Açılışta Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, İZFAŞ Genel Müdürü Mehmet Şakir Örs, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, İl Başkanı Ali Engin ve partililer ile vatandaşlar hazır bulundu.
 
Açılışta konuşan Oran, "İktidar partisi ile bizim farkımız insan, çevre ve katılımcı çoğulcu demokrasi. Amerika’ya gittik 10 gün önce. Amerikalılar bizim karşımızda süslü allı pullu cümlelerle dedi ki; ’Türkiye’de yeni bir sorun var. Türkiye’de özgürlük ve demokrasi açığı sorunu var. Türkiye’de cari açık, bütçe problemi var. Türkiye’deki temel sorun, özgürlük ve demokrasi açığı.’ Bizim iktidarla farkımız, planlarımızı katılımcı çoğulcu demokrasi ile yapıyoruz. Orada ise buna bir kişi karar veriyor. ’Kim kaç çocuk yapacak? Kim çocuğunu nasıl doğuracak? Kim ne okuyacak? Ne içecek?’ Türkiye’de insan odaklı bir siyaset anlayışına ihtiyaç var. Bu amaçla bu uğurda çalışmalara devam ediyoruz" dedi.
 
 
 
"HALK BANKASI ESNAF BANKASI OLMALI"
 
Esnafın toplumun sosyoekonomi dinamosu olduğunu belirten Oran, "Esnafın sorunları çok. Toplumun çok büyük bir kesimini oluşturuyor. Toplumda sosyal demokrasinin de dinamosu. Bugün hala bakkala gittiğiniz zaman veresiye hala çalışır. O kara kaplı defter hala vardır. Ekonomi büyüyorsa biz de kanun teklifleri ile kendilerine destek olmaya çalışıyoruz. Yeni iş yeri açıyorlar kredi yok. Halk Bankası’nda doğru düzgün kredi yok. Halk Bankası’nın esnaf bankası olması konusunda çalışmalarımız var. Sıfır faizli kredi ile onlara kaynak bulmaya çalışıyoruz" diye konuştu.
 
 
 
"OYUMUZA OY KATMALIYIZ"
 
Türkiye’nin üç seçim maratonu yaşayacağını ve yerel seçimlerin anahtar niteliği taşıdığını dile getiren Oran, İzmir’deki partililerine ve seçmenlerine de uyarılarda bulundu. İktidar oldukları takdirde kapanan belde belediyelerinin tekrar açılacağını açıklayan Oran, konuşmasına şöyle devam etti:
 
“CHP belediyeleri bu zamana kadar hep halkla beraber çalıştı. Önümüzde çok önemli bir süreç var. Yerel yönetimler dedik. Milli irade, özgürlük ve demokrasi dedik. Yerel yönetimler buradaki hizmetleri teşvik etmesi gerekirken iktidar beldeleri kapattı. Bugün bin 396 seçim noktası var. Kapanan belediyeleri açmaya çalışacağız ki daha fazla sorunlar çözülsün. Seçimin anahtarı de yerel seçimler olacak. Hepimize çok önemli görevler düşüyor. Hepimiz esasında bugün baktığınız zaman işin ekonomik, sosyal ve demokrasi değerleri ile laik demokratik cumhuriyet değerleri var. Yerel seçimlerde hep birlikte, ’oyumuz garanti’ diye bakmamamız lazım, oyumuza oy katmalıyız. Oy rekoru kırmamız lazım. Yerel seçimlerde İzmir’den çok şey bekliyoruz. Bugün bin 396 noktada en fazla oyu kiminle alırız diye düşünmeliyiz. Asıl hedefimiz bu.”
 
Açılışta konuşan Karşıyaka Belediye Başkanı Durak ise, görevi süresince orantısal olarak en fazla yatırım yapan belediye olduklarını kaydetti. Yatırımların seçim arefesine denk gelmesinden dolayı belediye olarak eleştiri aldıklarını dile getiren Başkan Durak, “Biz çok açılış yaptığımız için eleştiriliyoruz. ‘Seçim yaklaştı şov yapıyorlar’ diyorlar. Ama gözden kaçırdıkları bir nokta var. Bir şeyleri açabilmeniz için önce yapmanız gerekir. Bütün bu açılan tesisler, sihirli değneğinizi sallayınca olmuyor. Bir emek var. Harcanmış bir zaman var. Biz başladık ve bitirdik” ifadelerini kullandı.
 
 
 
’BALYOZ PLANI’ DAVASI KARARLARI
 
Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Yargıtay’ın Balyoz davası kararını onamasını doğru bulmadığını dile getirdi. Türkiye’nin parti ve polis devleti olduğunu, verilen kararın toplumun vicdanını kanatan nitelikte olduğunu savunan Oran, “Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı, halkın vicdanlarında bugün yargının almış olduğu ve özel yetkili mahkemelerin almış olduğu kararlar dijital verilerle veya delillerle, gizli tanıklarla insanların hayatı ile ilgili alınan kararlar toplumun vicdanlarını kanatıyor. Balyoz Davası başından beri takip ettiğimiz bir dava. Uluslararası ve ulusal bilir kişi raporlarında delillerin sahte olduğu, dijital verilerin üretilmiş olduğu, delillerin hiçbir şekilde gerçek olmadığına yönelik raporlar var. Uluslararası kurumlardan, AB’den Amerika’dan ve üniversiteler ile Türkiye’den birçok bilim kurulundan da bununla ilgili kararlar var. Ama hem özel yetkili hem daha sonrasında dün açıklanan kararlarda bunların dikkate alınmadığını düşünüyoruz. Çağdaş ve gelişmiş ülkelerde hukukun üstünlüğünün var olduğu ülkelere baktığımız zaman kuvvetler ayrımının olduğu ülkelere baktığımız zaman bu tür dijital verilerin ve gizli tanıkların ses kaydı, görüntü yok somut bir delil yok bu şekilde bir planlanmış eyleme karşı ağır cezalar verilmiyor. Yani mutlaka bir kanıt gerekiyor. Dolayısıyla ben bu kararı doğru bulmuyorum” dedi.
 
 
 
“ADALET GEÇ YÜRÜR AMA SONUNDA İŞLER”
 
Oran, adaletin tecelli edeceği temennisinde bulunarak konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:
 
"Yargının vermiş olduğu bir karar ama sonrası olduğunu düşünüyorum. Anayasa ve AİHM gibi. Adalet bazen geç yürür ama sonunda işler. Ben de Türkiye’de mutlaka adaletin tecelli edeceğini düşünüyorum. Türkiye’nin de bir an evvel parti ve polis devletinden kurtulup katılımcı, çoğulcu bir demokrasi ile yönetilen, laik, sosyal ve hukuk devleti haline gelmesi için biz çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bunda kararlıyız. Bu konuda da zaten dünyada Türkiye’nin itibarsızlaşan, yalnızlaşan bir konuma geldiğini söylüyorlar. Adalete inanıyoruz ve sonunda tecelli edeceğine inanıyoruz. Bu kararı doğru bulmuyoruz."
Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2013, 14:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER