İKSEV'e Dev Görev!

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV), Avrupa Festivaller Birliği'nin (EFA), Avrupa Birliği ve Avrupa Parlamentosu destekli Avrupa için Festivaller, Festival için Avrupa (EFFE) projesinde 'Türkiye Festival Merkezi' görevine başladı.

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV), Avrupa Festivaller Birliği'nin (EFA), Avrupa Birliği ve Avrupa Parlamentosu destekli Avrupa için Festivaller, Festival için Avrupa (EFFE) projesinde 'Türkiye Festival Merkezi' görevine başladı. 
 
EFFE Projesinde 'Türkiye Festival Merkezi' görevini üstlenen İKSEV, İzmir Hilton Otel'de EFA Genel Başkanı Darko Brlek, EFA Genel Sekreteri Kathrin Deventer ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sırrı Aydoğan'ın katılımı ile tanıtım toplantısı yaptı. Türkiye'nin kültür ve sanat yaşamının Avrupa'nın gerisinde kalmamasını sağlamak için ve ülke tanıtımının sanat yoluyla en iyi şekilde yapılmasını sağlayacaklarını belirten İKSEV Yönetim Kurulu Başkanı Filiz Sarper Eczacıbaşı, "İKSEV adına Uzmanlarımız bu görevi özveriyle kabul ettiler. EFFE kalitesini alan festivallerin ayrıcalıkları olacak. Global anlamdaki festivallerde yerlerini alacaklar ve geniş bir iletişim ağına kavuşacaklar. Nitelikli festivallerle işbirliği içinde olacak. Kültür ve sosyal değerlerine dayalı olacakö dedi. EFA Başkanı Darko Brlek ise konuşmasında, "42 ülkeden 100'den fazla üyesi olan Avrupa Festivaller Birliği bu arada 8 üyemizin Türkiye'den olması gurur verici bir şey. 2010 yılında festival akademisi altında etkinlikler yapıyoruz. Burada yetenekli sanatçıları eğitmek ve topluma kazandırmak adına adımlar atıyoruz" dedi. 
 
 
EFFE projesinin önemine değinen EFA Genel Sekreteri Kathrin Deventer, "Bugün sadece Avrupa değil dünyanın her yerinde binlerce festivaller oluyor. Bunların bazılarını biliyoruz ama çoğunu takip edemiyoruz. İnsanlarda bilinirlik yapmak için EFFE projesini hayata geçirdik. Bu festivallerde biliyoruz ki çok değerli şeyler yapılıyor ve paralar yatırılıyor. Festivalin bulunduğu yerin maddi manevi kalkınması çok önemli. Ama bunun düzenlenmesi lazım ve pota altında toplanması gerekir. EFFE'nin kuruluşunun en büyük amacı, herkesin yapılan büyük küçük bütün festivaller hakkında içeriği nedir gibi soruların cevaplarını bulabileceği ortam yaratmak istiyoruz. Bütün festivaller hakkında bilgi sahibi olabiliyor muyuz sorusunun cevabını veriyoruz. Biz projeyi başlattığımızda 9 ay boyunca 13 üye biraraya gelip iletişim ağı kurdular. Şimdiye kadar duyulmayan festivaller bu ağa yığılmaya başladı ve bu bizim açımızdan çok mutlu edici bir şey. Her ülkenin bir tane merkezi olacak. Türkiye'de ise bunun merkezi İKSEV ile birlikte İzmir de olacak" diye konuştu. 
 
Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2014, 16:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER