banner51

İkinci Doğumda Gerçekleşti!

Türkiye'de ilk kez bir fil yavrusunun 5 Şubat 2011 tarihinde doğduğu İzmir Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı'nda, ikinci doğum da gerçekleşti. 102 kilogram ağırlığındaki dişi yavrunun adı henüz konulmadı.

İkinci Doğumda Gerçekleşti!
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kente kazandırdığı, Türkiye'nin ilk Doğal Yaşam Parkı, ilklere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. 5 Şubat 2011'de ilk yavrularını dünyaya getiren Asya filleri Begümcan ve Winner, Türkiye'de doğum yapan ilk fil çifti oldu. Anketle adı İzmir olan yavru file aradan 4 yıl geçtikten sonra kardeş geldi. Önceki gece saat 21.55'te 21 aylık gebelik süresini tamamlayan Begümcan, uzmanların gözetiminde yeni yavrusunu dünyaya getirdi. 102 kilogram ağırlığındaki dişi sevimli yavru, park çalışanlarına büyük sevinç yaşattı. 
 
Doğum zamanı gelince ilk yavrusunu doğurduğu noktaya giden ve doğumun ardından yavrusunun yanından bir an olsun ayrılmayan Begümcan'ın doğum sonrasında gözlerinden yaş aktığı görüldü. 
 
Doğum sırasında ayrı bir bölüme alınan Doğal Yaşam Parkı'nın ilk göz ağrısı yavru fil İzmir de kardeşinin dünyaya gelmesini meraklı gözlerle izledi. Yavrunun doğumun ardından hemen hareketlenmesi ve annesinden süt emmeye başlaması üzerine rahatlayan uzman ekibin yaptığı kontrolde, 102 kilogramlık dişi yavrunun oldukça sağlıklı olduğu belirlendi. Park yetkilileri, yavrunun bir süre daha anne sütüyle besleneceğini, doğum sırasında güç kaybeden Begümcan için ise özel diyet uygulanacağını belirtti. Yeni doğan yavruyla birlikte Doğal Yaşam Parkı'nda fil ailesinin birey sayısı 4'e yükseldi. Sevimli filin ismi henüz belirlenmedi.
 
NESİLLERİ TEHLİKE ALTINDA 
 
İki kez annelik heyecanı yaşayan 18 yaşındaki Begümcan, henüz 2 yaşındayken Hindistan Cumhurbaşkanı'nın hediyesi olarak, İzmir'in unutulmaz fili Pak Bahadır'a arkadaşlık etmesi için 1998 yılında İzmir'e getirildi. 21 Temmuz 2007 günü Pak Bahadır'ın hayatını kaybetmesi üzerine, hemen bir yıl sonra, bu kez İsrail Ramat Gan Hayvanat Bahçesi'nden 6 yaşındaki Winner Fuar Hayvanat Bahçesi'ne getirildi. Kısa süre sonra Sasalı'daki Doğal Yaşam Parkı'nın açılmasının ardından Begümcan ve Winner, 15 bin metrekarelik yeni yaşam alanlarına taşındı. Parkın, vahşi doğadaki yaşam alanlarını aratmayacak ortamına kısa sürede alışan Begümcan ve Winner'ın 2011 yılında ilk yavruları “İzmir", ondan yaklaşık 4 yıl sonra ise ikinci yavruları dünyaya geldi. Yetkililer, dünyada nesli tükenme tehdidi altındaki hayvanlar listesinde gösterilen Asya fillerinin Doğal Yaşam Parkı'nda doğum yapmasının park koşullarının vahşi yaşama uygunluğundan kaynaklandığını belirtti. 
 
Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2014, 10:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER