İki Konservatuvar Aynı Sahnede

30’ncu Uluslararası İzmir Festivali bir ilke sahne olacak ve Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı ile Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı One Stage/Bir Sahne projesiyle 25 Mayıs Çarşamba günü Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde (AASSM) ilk kez aynı sahneyi paylaşacak.

İki Konservatuvar Aynı Sahnede
Projeyle ilgili olarak İKSEV Karataş binasında düzenlenen basın toplantısına İKSEV Yönetim Kurulu Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper, Ege Üniversitesi (EÜ) Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Müdürü Prof. Mehmet Öcal Özbilgin, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Şeniz Duru, Proje Müzik Yönetmeni Yrd. Doç. Dr. Esin de Thorpe Millard ile DEÜ Devlet Konservatuvarı Müdür Yardımcısı Besteci Ebru Güner Canbey katıldı.
 
İKSEV Yönetim Kurulu Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper, İzmir’in gururu iki konservatuvarı Festival’in otuzuncu yılında aynı sahnede buluşturmanın gururunun yaşadıklarını belirterek projeye emek verenlere teşekkür etti. DEÜ Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Şeniz Duru, İzmir Festivali ile büyüyen bir İzmirli olarak kent için Festival’in önemini bildiklerini belirtti. Bir Sahne projesinde beş eserin dünya prömiyerinin yapılacağını anlatan Prof. Duru, bunlardan dört tanesinin 30. Uluslararası İzmir Festivali için özel olarak bestelendiğini söyledi. Bu eserlerin çağdaş teknikler kullanılarak bestelendiğine dikkat çeken Prof. Duru, eserlerin Festival izleyicisinin beğenisini kazanacağına inandıklarını belirtti.
 
EÜ Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Müdürü Prof. Mehmet Öcal Özbilgin, İzmir’in en önemli sanat olayı olan Uluslararası İzmir Festivali’nin otuzuncu yılında DEÜ Devlet Konservatuvarı ile aynı sahneyi paylaşmaktan ve Festival için özel bir proje üretmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi. Kentin iki önemli müzik eğitim kurumunun dünya çapında tanınırlığı ve saygınlığı olan Uluslararası İzmir Festivali’nde olması gerektiğini düşündüklerini ve bunu Bir Sahne projesi ile gerçekleştireceklerini söyledi.
 
Proje Müzik Yönetmeni Yrd. Doç. Dr. Esin de Thorpe Millard, EÜ Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı’ndan 25, DEÜ Devlet Konservatuvarından da 15 besteci ve eğitimcinin bir yıldan bu yana aralıksız çalıştığını ve sahnede 40 kişi bulunmasına rağmen projenin yüz kişilik bir ekibin çabasıyla var olduğunu anlattı.
 
Besteciler adına konuşan Doç. Ebru Güner Canbey ise bir besteci için en önemli olayın eserinin seslendirilmesini olduğuna dikkat çekti, İKSEV’in Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması ile genç bestecilere verdiği öneme değindi ve İKSEV’e teşekkür etti. Konserde eseri İzmir’in de dünya prömiyerinin yapılacağını hatırlatan besteci, bu nedenle duydukları mutluluğu dile getirdi.
 
25 Mayıs Çarşamba günü saat 21.30’da AASSM’de yapılacak konser gişeden alınacak davetiyelerle ücretsiz izlenebilecek.
Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2016, 11:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER