İKÇÜ'nün Yeni Rektörü Belli Oldu

Hakkında yürütülen bir soruşturma nedeniyle görevinden istifa eden Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Galih Akhan’ın yerine Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Tokaç görevlendirildi.

İKÇÜ'nün Yeni Rektörü Belli Oldu


İzmir’de Ege Üniversitesi, Katip Çelebi Üniversitesi ve son olarak Dokuz Eylül Üniversitesi’nde yönetim kadrosunda yapılan operasyonlar büyük yankı uyandırdı. 

Yüksek Öğrenim Kurulu (YÖK) üç üniversiteyle ilgili soruşturma açarken FETÖ/PDY bağlantısı nedeniyle ilk önce Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun görevinden alındı. Yerine AB eski Bakanı Prof. Dr. Beril Dedeoğlu vekaleten atandı. Dedeoğlu halen bu görevini sürdürürken OHAL nedeniyle yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında ise Hoşçoşkun’un üniversiteden atılmasına karar verildi.

Ardından İzmir’de üniversitelerdeki FETÖ/PDY yönelik çalışmaları ile bilinen Cumhuriyet Savcısı Ayhan Yılmaz’ın talimatıyla hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Yapılan arama ve araştırmalarda Hoşcuşkun’un izine rastlanılmazken firar ettiği düşünülüyor. 

İzmir’de üniversitelere yönelik ikinci dalga ise Katip Çelebi Üniversitesi’ne yönelik gerçekleştirildi. Katip Çelebi’nin kurucu rektörü 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yakın akrabası Prof. Dr. Galip Akhan’ın da YÖK tarafından istifası alındı. Aynı kapsamda hakkında soruşturma açılırken makamında polis tarafından arama yapıldı. Savcıya üç saat ifade veren Prof. Dr. Akhan daha sonra serbest bırakıldı. YÖK, üniversitenin rektörlük görevine Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Tokaç’ı atadı. Tokaç görevine başladı.
 
Dün akşam saatlerinde ise Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Kasman istifa edip yerine Prof. Dr. Erdal Çelik getirilmişti.

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2017, 11:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER