İKÇÜ'de Beyaz Önlük Heyecanı

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde “Beyaz Önlük Giydirme" töreniyle öğrenciler hekimliğe ilk adımı attı. Genç hekim adaylarının bu heyecanına salonu dolduran aileleri de ortak oldu.

İKÇÜ'de Beyaz Önlük Heyecanı
 
Tıp öğrencilerinin hekimliğe ilk adımı attığı tören, Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mehmet Ali Malas’ın ev sahipliğinde; Rektör Vekili Prof. Dr. Turan Gökçe, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Kocabaş, Eczacılık Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr.Tijen Kaya Temiz, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. Recep Sütçü, Sağlık Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Soyöz, dekan yardımcıları, akademisyenler ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi.
 
Açılışta konuşan İKÇÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Malas, beşinci yılında genç bir fakülte olarak toplam 650 öğrencisiyle, akademik ve idari personelden aldıkları güçle emin adımlarla ilerlediklerini kaydetti. Dekan Prof. Dr. Malas, bu yılın sonunda beşinci sınıf öğrencilerinin, Atatürk ve Tepecik Araştırma Hastanelerindeki stajlarını tamamlayarak intörnlüğe başlamasının da heyecanı paylaştıklarını ifade etti. Prof. Dr. Malas, hekimliğin tıp fakültesinin kazanıldığı anda başladığını vurgulayarak, “Bu yıl aramıza katılan 146 genç doktor adayı mesleğe çırak olarak başlamada ilk adımı bu törenle atmaktalar. Doktorluk mesleğinin taşıdığı yükü ve sorumlukları bu fakülteyi kazandığınız andan itibaren bilmek zorundasınız. Size emanet edilen insan sağlığını korumayı kutsal bir görev bilmelisiniz. Bu nedenle eğitiminize gerekli özeni göstermeli ve kendinizi en iyi şekilde yetiştirmelisiniz" tavsiyelerinde bulunarak öğrencilere başarılar diledi.
 
İKÇÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Turan Gökçe de zor bir maratonu başarıyla geçen genç hekim adaylarına bazı tavsiyelerde bulundu. Kısa süre önce Nobel ödülüne layık görülen Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar’ı örnek gösterdi. Prof.Dr. Gökçe, “Mezuniyet sonrasındaki başladığınız bu sonsuz bilim yolculuğunu tercih eden genç hekimlerimiz arasından büyük ödüller kazananlar çıktığında; Nobel ödülü alan Prof. Dr. Aziz Sancar gibi, başarısını eğitimini aldığı ülkesine ve milletime borçlu olduğunu vefa ile ifade edeceklerine inanıyorum" diye konuştu.
 
Programda, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Müzik Bölümü Öğr.Gör. Mücahit Yalçın Öztüfekçi ve sanatçı ekibi tarafından sunulan müzik dinletisi beğeni topladı. Daha sonra akademisyenlerin elinden beyaz önlüklerini giyen hekim adayları, İKÇÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Malas’ın öncülüğünde beyaz önlük yemini etti.
Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2015, 13:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER