İKÇÜ'de Akademik Yıl Açılışı

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi’nde (İKÇÜ) 2015-2016 akademik yılı düzenlenen törenle başladı.

İKÇÜ'de Akademik Yıl Açılışı
Yeni akademik yıl açılışı, Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk anıtına çelenk konulması ile başladı. Ana yerleşkede gerçekleştirilen resmi tören İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu müzik dinletisi ile başladı. Devlet sanatçılarının sunduğu mini konser ilgiyle takip edildi. Törenin açılış konuşmasını yapan Rektör Prof.Dr. Galip Akhan, odak noktası öğrenci olan İKÇÜ’nün stratejisinin; bilgiyi uygulamaya dönüştürmek olduğunu kaydetti. Rektör Prof. Dr. Akhan, “İKÇÜ sadece bilgi üreten bir merkez değil, bilgiyi aramayı, en doğru şekilde ve doğru yerde kullanmayı öğreten bir üniversitedir. Üniversitemiz, çok geniş yelpazeli kitap arşivi ve dijital veri tabanına sahip merkezi kütüphanesinin yanı sıra onlarca uluslararası standartlarda, gelişmiş teknik donanımlı derslik ve araştırma laboratuvarlarına sahiptir. Genç yaşına rağmen emeklemeyi geçip koşmaya başlayan üniversitemiz, akademik ve sektörel platformlarda başarılarla anılmaya başlamıştır" diye konuştu.
 
Uluslararasılaşma hedefiyle çalışmalarına devam ettiklerini belirten Rektör Prof. Dr. Akhan, yabancı dilde eğitime önem verdiklerini ifade etti. Mühendislik bilimlerinde, diş hekimliğinde yüzde yüz İngilizce eğitim verilirken; sosyal ve sağlık bilimlerinde yüze 30 İngilizce ile devam edildiğini kaydeden Rektör Prof.Dr. Akhan, üniversitelerin öğrenci sayısının büyüklüğünden ziyade verilen eğitimin kalitesinin önemli olması gerektiğini vurguladı. Günümüzde artık tematik üniversitelerin önem kazandığını kaydeden Rektör Prof. Dr. Akhan, sağlık bilimleri, sosyal bilimler ve mühendislik alanlarındaki temaların belirlendiğini belirtti. Bu temalar doğrultusunda ilerlenildiğini söyledi.
 
Öğrencilere de seslenen Rektör Prof. Dr. Akhan, farklı kültür ve yaşantıları tanıyarak, dünyaya karşı bakışlarını geliştirmelerini, özgün bir vizyonla hayata atılmalarını istedi. Rektör Prof.Dr. Akhan, “Bu doğrultuda, Erasmus ve Mevlana Programları gibi öğrenci değişim faaliyetleriyle dünyanın kapıları öğrencilerimize sonuna kadar açılmıştır. Üniversitemizin başarısında öğrencilerimizin de sorumlulukları var. Onlardan üniversitemizin prestijini yukarı taşımalarını istiyorum. Üniversitenin prestiji ile sizlerin prestiji ömür boyu birlikte gidecek. Hepimizin bunda gayret göstermesi gerekiyor. Gayretlerimizle üniversite çok iyi yerlere geldiği takdirde, belki 20-30 sene sonra ben ’İKÇÜ mezunuyum’ derken göğsünüz kabaracak" dedi.
 
Öğrenciler adına bir konuşma yapan Öğrenci Konseyi Başkanı Ali Köstepen ise sıfırdan kurulan bir üniversite olarak çok büyük aşamalardan geçildiğini söyledi. Köstepen, konsey olarak öğrenciler adına yönetimden ettikleri tüm taleplerin anında karşılandığını belirtti.
 
BİLİMSEL YAYIN ONUR ÖDÜLLERİ VERİLDİ
 
2014 Yılının tamamı 2015 yılı Eylül ayına kadar yapmış oldukları akademik çalışmalar kapsamında, bilimsel yayın onur ödüllerine layık görülen, Sağlık Bilimleri alanında birinciliğe Diş Hekimliği Fakültesi’nden Doç. Dr. İsmail Davut Çapar, ikinciliğe Yrd. Doç. Dr. Merve Akçay, üçüncülüğe Arş. Gör. Tuba Gök uygun görüldü. Fen Bilimleri alanında yapılan başvurular ve değerlendirmeler neticesinde ise birinci Mühendislik-Mimarlık Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Mustafa Can, ikinci Yrd. Doç. Dr. Mücahit Sütçü, üçüncü Arş.Gör. Tuncay Dikici oldu. Sosyal Bilimler alanında ise birinciliğe İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden Doç. Dr. Serhat Burmaoğlu, eş değer puan almaları sebebiyle ikinciliğe Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi’nden Prof. Dr. Üzeyir Ok ile Turizm Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Aytuğ Arslan, üçüncülüğe Turizm Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Melike Sakin Yilmazer uygun görüldü. Akademisyenlere ödüllerini Rektör Prof. Dr. Galip Akhan takdim etti.
 
Törende, doçent kadrosundan profesör kadrosuna yükselen öğretim üyelerine binişlerini Rektör Prof. Dr. Akhan giydirdi. Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Mücahit Yalçın Öztüfekçi’nin şefliğinde öğrencilerden oluşan koro, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Marşını seslendirmesiyle devam eden program, fuaye alanında düzenlenen kokteyl ile son buldu.
Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2015, 12:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER