İhracatın Yıldızları Ödüllendirildi

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, İzmir’de Ege Bölgesi’nin en çok ihracat yapan firmalarına ödüllerini verdiği toplantıda, İzmir’in ihracat artışının Gaziantep’ten geri olmasına tepki gösterdi. Bakan Zeybekçi, ihracatçılardan endişeli olmamalarını isteyerek, “İstesek de bu ülkede artık ekonomik kriz çıkmaz. Yeter ki siyasal istikrarı sürdüreyim" dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi. İzmir’de Hilton Oteli’nde Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) tarafından düzenlenen 'İhracatın Yıldızları' toplantısında 2013 yılında sektörlerinden en çok ihracat yapan ilk üçe toplam 57 firmaya ödül verdi. Ege Bölgesi’nde 765 milyon dolar ile en fazla ihracat kaydı bulunan Pektim Petrokimya Holding’e, 623 milyon dolar ile en fazla ihracat gerçekleştiren dış ticaret sermaye şirketi Pergamon Status, en fazla üretim ve ihracatı gerçekleştiren firma 474 milyon dolar ile İzmir Demir Çelik Sanayi oldu.
 
İLK KEZ 12 MİLYAR DOLAR AŞILDI 
 
Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, Ege Bölgesi’nden 2013 yılında 215 ülkeye 12.2 milyar dolar ihracat yapıldığını, 6.8 milyar dolar sanayi, 4.2 milyar dolar tarım ürünleri, 1.1 milyar dolar madencilik ürünleri ihracatı gerçekleştirildiğini belirterek, Ege İhracatçı Birlikleri’nin tarihinde ilk kez 12 milyar dolar ihracat rakamını aşmasının gururunu yaşadığını ifade etti. Türkmenoğlu, 2014 yılında 13 milyar dolar ihracat hedeflediklerini dile getirdi.
 
İZMİR’İN İHRACAT ARTIŞ HIZI DÜŞÜK
 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, İzmir’in ihracat artış ortalamasının düşük olduğunu belirterek, “Yokluğun kıtlığın bozkırın kuraklığın olduğu yerde ihracat artış ortalaması 4 ise İzmir ortalaması 5’in üzerinde olmalı. Her şeye rağmen bugün geldiğimiz noktada biz bunu söyleyerek ‘İzmir’de yeterli hızı ve yüksekliği yakalayamadık’ demekle sahip olduğu zenginlikler rezerve ve fırsatlara dikkat çekiyorum” dedi. 
 
İZMİR’E SİNGAPUR ÖRNEĞİ
 
Zeybekçi, Singapur’u örnek vererek, “Singapur, İzmir’in yarısı kadar bir şehir. Bu şehrin 5 milyon nüfusu var. Yatırımın için en cazip ülkelerdir. Dünyanın en büyük limanı orada. Genişletme çalışmaları inanılmaz şekilde sürüyor. Hiçbir gemi 24 saat beklememiş. Ortalama indirme bindirme süresi 16- 17 saat. 36 milyon konteyner yıllık kapasitesi” dedi. 
 
“İHRACATTA ANTEP, İZMİR’İ GEÇECEK BU OLMAZ”
 
Ekonomi Bakanı Zeybekçi, İzmir’in ihracat artışının kente yakışmadığını öne sürerek, şöyle konuştu: 
 
“Burası dünyanın en eski liman kentlerinden. Tüm Avrupa ve Asya’nın, Afrika’nın, Ortadoğu’nun dünyaya transfer yeri Doğu Akdeniz. İzmir ve Ege olarak hayallerimizi yüksek tutmalıyız. Dar, küçük sadece İzmir çerçevesinde düşünmek bize yakışmaz. Sadece Ege ile sınırlı düşünmek de yakışmaz. İzmir Anadolu’nun tamamının çıkış kapısıdır. Öyle bir hayal olmalı ki İzmir’i Antalya’ya bağlamalıyız. İzmir olarak EXPO 2015 hedefinin içine aydın denizli ve Muğla’nın zenginliklerini koyamazsak yapamayız dedim. İzmir olarak o kadar büyük düşünmemiz lazım ki bu coğrafyada ulaşım planlarımız, tarım ve tarıma dayalı sanayi, bilim ve teknoloji alanlarımız, bilişim vadimiz diyerek tüm Ege’yi planlamalıyız. Bu ihracat artışı İzmir ve Ege’ye yakışmıyor. Bu kadar birikim ve potansiyelin olacak ondan sonra Antep İzmir’i geçecek. Bu olmaz. İzmir artış hızında 12 kat artıyor. Çorum bile başka bir noktaya geldi. Şırnak milyar doları aştı. Ege’nin tüm aktörleri İzmir, İzmirliler’in değildir. Tüm Egeliler’indir, Anadolu’nundur. Ona göre İzmir’i yeniden dizayn etmemiz gerekiyor. İzmir’e 2023 yılında 60 milyar dolarlık ihracat hedefi yakışmıyor. İzmir Antalya hızlı treni konuşmaya başlasın. İzmir bunu talep etsin. Ben böyle bir şey duymadım. Antalya’ya 10 milyon turist geliyor. Antalya daha dünkü çocuk.”
 
“SİYASİ İSTİKRAR SÜRERSE EKONOMİK KRİZ ÇIKMAZ”
 
Ekonomi Bakanı Zeybekçi, ihracatçıdan tedirgin olmamalarını isteyerek, siyasal istikrarın bozulmadığı taktirde ekonomik krizin yaşanmayacağını söyledi. Bakan Zeybekçi, "Biz Türkiye olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra tereddütlerle değil ihracata dayalı üretim yapacağız istihdamı tüketimi ve refahı artıracağız. Tereddüt yok. Birbirimizle uğraşmamızın zamanı geçti. Projelerin yarıştığı, projelerle rekabet edildiği, milletin menfaat ettiği, ülkenin kalkındığı bir siyaset anlayışı olmalı. Kim gelirse gelsin, başbakan kim olursa olsun Türkiye yoluna böyle devam etmeli. Türk ekonomisinde loto tahmini yapar gibi kur, enflasyon, faiz oranı tahmini yapılmamalı. Kurlarla sallanan çalkanan bir ülke olmamalıyız. İstesek de bu ülkede artık ekonomik kriz çıkmaz. Yeter ki siyasal istikrarı sürdüreyim" dedi.
Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2014, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER