İEKKK'ya 'Taze Kan' Geldi!

Kentin Cumhuriyet’ten önce kurulmuş spor kulüplerinin başkanlarıyla Devlet Opera ve Balesi, Devlet Senfoni Orkestrası ve Devlet Tiyatrosu yöneticileri, İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu’nun yeni üyeleri arasında yer aldı. Başkan Kocaoğlu toplantıda, Katı Atık Bertaraf Tesisi için “ön fizibilite onayı” aldıklarını açıkladı.

Kentin ortak sorunlarının çözümü amacıyla, Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde oluşturulan İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu (İEKKK), 44. toplantısına sanat ve spor camiasından davet edilen yeni üyelerle başladı. İlk kez bu dönem, İzmir’in Cumhuriyet’ten önce kurulan spor kulüplerinin başkanlarıyla Devlet Opera ve Balesi, Devlet Senfoni Orkestrası ve Devlet Tiyatrosu yöneticileri de davet edildi.
 
2009 Temmuz ayından bu yana meslek odaları ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile girişimciler, sanayiciler ve yatırımcıların bir araya gelerek kentin sorunlarını masaya yatırdığı Koordinasyon Kurulu’nun yerel seçimler ve yaz dönemi sonrasında yaptığı ilk toplantı “serbest gündemle” gerçekleştirildi.
 
Tarihi Havagazı Fabrikası’ndaki toplantının açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kuruluş çalışmalarını sürdürdükleri “Katı Atık Berteraf Tesisi” ile ilgili Mahalli İdareler Kurulu onayından sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın da ön fizibiliteyi onayladığını açıkladı.
 
Yüzülebilir körfez için Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmaları da özetleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, “Yüzülebilir körfez için de ÇED raporu süreci var. Uzun süredir bakanlıklarda takip ediyoruz. Ama bu arada boş durmadık. Kazıcı teknemizle ve amfibik kepçe ile problemleri çözmeye çalışıyoruz. Ragıp Paşa Dalyanı’nın bütün duvarlarını yıktık temizledik. Şimdi de Homa Dalyanı’nda çalışıyoruz. Homa Dalyanı sığlaştığı için balık üretemiyordu, onu tekrar balık üretmesi için uğraşıyoruz” dedi.
 
Çiçek’e teşekkür
 
Tire’de yaşanan son gelişmeler ile ilgili de bilgi veren Başkan Aziz Kocaoğlu konunun basına yanlış yansıdığının altını çizdi.  Başkan Kocaoğlu, “Ben Tire Belediye Başkanımız Tayfur Çiçek’e çok teşekkür ediyorum. Önerilerimiz doğrultusunda konunun toparlanması noktasında özveride bulundu.  Zaten bu konuda  problem yoktu, basına yanlış yansıdı. Meclis kararındaki müphemlik bu konunun sağa sola  çekilmesine meydan veriyordu. Şimdi meclis kararı da sanıyorum önümüzdeki günlerde netleştirilecek. Bu konudaki problem aşılmış oldu” şeklinde konuştu.
 
Yargı süreci hassasiyeti
 
Kapatılan İl Özel  İdaresinin mallarının devri  konusunda yaşanan  krizle ilgili  konunun yargıya taşındığını  hatırlatan Başkan Aziz Kocaoğlu, “Bizim önemli problemlerimizden bir tanesi 4.5 milyar TL’lik özel idare mallarından İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ve ilçe belediyelere  hiçbir şey verilmemesi konusu. Bu konudaki mücadelemizi sürdürüyoruz. Bu konu yargı sürecinde. Bizimle ilgili olanları biz,  bizimle ilgili olmayanları ilçe belediyeleri yargı sürecine taşıdı. 11 Ekimde bir yürüyüş yaparak toplumda farkındalık yaratmak istiyorduk. Ancak yargıya intikal etmiş bir konuda, yargı sürecini etkileme endişesi ve hassasiyeti taşıdığımız için, 11 Ekimde yapmayı düşündüğümüz eylemden vazgeçip şimdilik kaydıyla donduruyoruz. İlerde yargı sürecinden sonra ne yapmamız gerekiyorsa, kentimizle birlikte yapmaya çalışacağız” dedi
Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2014, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER