banner51

İEF Ne Olacak?

Ne kadar acıdır ki, dünyada eşi benzeri bulunmayan fuarımızı çağdaş bir yapıda yenilemeyi düşüneceğimize, İzmirliler olarak biz kendi ellerimizle ''panayır oldu'' diyerek küçültüp yok etmenin yarışına girdik.

İEF Ne Olacak?
 
EROL YARAŞ
 
Geçen hafta Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu güzel bir çalıştay düzenledi: “İzmir Enternasyonal Fuarı’nın Geleceği”  
 
Toplantıya İzmir’in yaklaşık 50’ye yakın kanaat önderi, oda başkanı, sivil toplum kuruluşu ve basın temsilcisi katıldı.
 
Yaklaşık 5 saat süren çalıştayı şehir ve bölge planlamacısı Prof. Dr. İlhan Tekeli yönetti. Çok değişik fikirler ortaya atıldı ve öneriler yapıldı. Sayın Tekeli açılış konuşmasında 84 yıllık fuarımızı anlatırken “Çağdaş bir fuar faaliyeti değil. Dünya fuarcılık faaliyetlerine uymuyor. Yol ayrımına gelmiş bir fuar” olarak tanımladı.
 
Başkan Kocaoğlu da ‘’İzmir’i katılımcı bir bakış açısıyla yönetmeye çalışıyoruz. Fuarımızın yol haritasını bulmak ve daha iyi düzenlemek için buradayız ortak akıl ile bir çözüm bulacağız’’ dedi.
 
Açış konuşmalarından sonra hemen söz aldım ve Sayın Tekeli’nin açış konuşmasındaki yukarda yazdığım cümlelerine katılmadığımı belirterek kendi görüşlerimi şöyle dile getirdim.
 
‘’Enternasyonal fuarımız bugün Dünya’da gerçekleştirilen fuar konseptlerine uymayabilir ama eşi benzeri olmayan bir fuarı yok etme hakkını kendimizde göremeyiz. Dünyanın tek aile fuarı olan uluslararası etkinliğimizi yaşatmak için elimizden geleni yapmalıyız. İzmir Türkiye’nin en büyük fuar alanına Gaziemir’de kavuşuyor ama orası ihtisas fuarları için bulunmaz bir yer, biz geleneksel fuarımızı Kültürpark’da yaşatmak zorundayız’’ dedim. 
 
Ne kadar acıdır ki, dünyada eşi benzeri bulunmayan fuarımızı çağdaş bir yapıda yenilemeyi düşüneceğimize, İzmirliler olarak biz kendi ellerimizle “panayır oldu” diyerek küçültüp yok etmenin yarışına girdik.
 
Şimdi bize düşen görev çocuklarımıza güzel anıları ile birlikte günün koşullarına adapte edilmiş ve aileye hitap edecek fuarı yeniden canlandırmaktır.  
 
 
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2014, 10:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER