İDÇ'nin Rekor Kararına Ortaklardan Destek

İzmir Demir Çelik (İDÇ) Sanayi, 2005 yılından bu yana 240 milyon dolarlık rekor yenileme ve kapasite artırıcı yatırım gerçekleştirdi ve 50 milyon 699 bin 758 lira kar açıkladı.

İDÇ'nin Rekor Kararına Ortaklardan Destek

Genel Kurul toplantısında rekor kar şirket ortaklarınca alkışlanırken, İDÇ Yönetim Kurulu Başkanı Halil Şahin, “Şirketimiz 2011'de sektördeki yüzde 16'lık büyümeye karşın yüzde 25 büyüme gösterdi. Geçtiğimiz yıl 1.17 milyon ton çubuk üreten ve Ortadoğu ülkelerindeki siyasi belirsizlik nedeniyle daralan dış pazara rağmen bunun yüzde 63'ünü ihraç etme başarısını gösterdi. Bu olumlu tablo şirket karını da büyüttü. Yeni yatırımların devreye girmesi ile birlikte hedefimiz şirketimizin bu başarılı performansını devam ettirmesi” dedi.

İzmir Ege Palas Oteli'nde gerçekleşen İDÇ Genel Kurul'da ayrıca yeni Türk Ticaret Kanunu dikkate alınarak şirkete Hüseyin Özer ve Ahmet Gökdemir isimli iki bağımsız üyenin atanmasını oybirliği ile kabul etti.

İDÇ Yönetim Kurulu Başkanı Halil Şahin, “Şirketimizin toplam gelirleri önceki yıla göre yüzde 55 artışla 1.42 milyar liraya ulaştı. 2011'de ihracattan 523 milyon, gemilerimizden 18 milyon olmak üzere 541 milyon dolar mal ve hizmet ihracatı gerçekleştirdik” dedi. Şahin ayrıca aynı dönemde yatırımları aralıksız olarak devam ettirdiklerini ve bağlı ortaklıklarla birlikte toplam 80 milyon lira yatırım gerçekleştirdiklerini söyledi. Şirketin devam eden üç yatırım projesi arasında 12 milyon Euro maliyetli sürekli döküm makinesi ile çevre birimlerinin revizyonunun 2012'de tamamlandığını ve bu yatırımla ürettikleri kütük boylarının çeşitlendirilmesine imkan sağlandığını ifade etti.

Ürün çeşitlendirmesi amacıyla 2011 yılında başlanan 30 milyon Euro tutarındaki orta profil haddehanesi yatırımının 2012 sonunda tamamlanmasının beklendiğini dile getiren Şahin, bu yatırımla yıllık 400 bin ton orta profil üretimi gerçekleştirecekleri bilgisini verdi. Şahin, iştirakleri arasında yer alan İzdemir Elektrik Enerji Üretim A.Ş.'nin Türkiye'nin toplam enerji ihtiyacınının yüzde 1'ini karşılayacak yıllık 2.56 milyar kWh(kilowatsaat) kapasiteli termik santral yatırımına başladığını hatırlattı. Toplam yatırım maliyetinin 350 milyon doları bulduğu santralin 2014'te faaliyete geçmesinin hedeflendiğini belirten Şahin, “Bu iki yatırımın toplam yatırım tutarı 630 milyon doları bulacak. Santral tamamlandığında Türkiye ve uluslararası alanda geçerli teknik ve çevre standartlarırna uygun olarak, en son teknoloji ile çevreye saygılı, sürekli, güvenilir ve kaliteli bir şekilde hizmet verecek” diye konuştu.

Genel kurulun ardından şirket ortakları ve hissedarlar hep birlikte İDÇ fabrikasını ziyaret ederek yeni yatırımları yerinde görme fırsatı buldu.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2012, 16:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER