Hükümlüler İçin Yarışmalar

İzmir Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nde hükümlülere yönelik ’Kalem aklın dili, resim kelimesiz bir şiir’ sloganıyla düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışması sonunda dereceye girenler törenle ödüllendirildi. İzmir Denetimli Serbestlik Müdürü Ferhat Uçar, "2006 yılından bu yana İzmir’de, 92 bin 376 kişi hakkında denetimli serbestlik kararı verildi.

Hükümlüler İçin Yarışmalar
İzmir Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nde düzenlenen törene, İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Doğru, İzmir Denetimli Serbestlik Müdürü Ferhat Uçar, davetliler ve hükümlüler katıldı. Törende konuşan Uçar, "Denetimli serbestlik hizmetleri ülkemizde 2006 yılında uygulamaya başlandı. Başladığı günden bu yana bir çok düzenleme yapıldı. Özellikle 5 Mart 2013 tarihinde yürürlüğe giren yeni denetimli serbestlik hizmetleri yönetmeliği ile bu tarihten itibaren iyileştirme çalışmalarında önemli değişimler yaşandı. Bütün bu değişimlerle denetimli serbestlik uygulamaları tüm süreçleri adım adım planlanan kaliteli rehberlik hizmeti sunulan ve diğer kamu kurumları ile aynı zamanda sivil toplum kuruluşlarını içine katarak etkin bir infaz ve iyileştirme faaliyetleri sunan yapıya dönüştü. Huzurlu, güvenli ve mutlu yarınlar inşa edebilmek için denetimli serbestlik hizmetinin iki ana unsuru olan denetim ve eğitim iyileştirme çalışmaları etkili bir şekilde uygulanmaktadır. 2006 yılından bu yana İzmir’de, 92 bin 376 kişi hakkında denetimli serbestlik kararı verildi. Hala 17 bin 316 kişiye yönelik denetimli serbestlik tedbir ve infazı devam ediyor. 790 hükümlü çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında, ücretsiz olarak çalıştırılmaktadır. Risk durumlarına göre halen 94 hükümlünün elektronik kelepçe ile takibi yapılmaktadır. Ülkemizde kullanılan elektronik takip sistemi Avrupa’daki sistemden daha ileri bir sistem. Karşıyaka, Bergama ve Ödemiş denetimli serbestlik müdürlükleri ve Torbalı Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü ile ’Kalem aklın dili, resim kelimesiz bir şiir’ adlı resim, şiir ve kompozisyon konulu bir yarışma düzenledik. Bu projeyle yaklaşık 23 bin 500 denetimli serbestlik hükümlüsüyle, hükümlü değerlendirilmiştir" dedi.
 
Denetimli serbestlik uygulamalarının ceza infaz sisteminde önemli bir noktaya geldiğini vurgulayan Başsavcı Doğru, projeye destek verenlere teşekkür etti. Konuşmaların ardından yapılan kısa müzik dinletisi sonrası, dereceye giren hükümlülere ödülleri verildi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2015, 16:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER