Hotar'dan Müjde

Seçim çalışmalarına devam eden AK Parti Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir milletvekili Prof. Dr. Nükhet Hotar, AK Parti seçim beyannamesinde bulunan ve emekli vatandaşlarımızı memnun edecek açıklamalarda bulundu.

Hotar'dan Müjde
Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip olan ülkemizde 2015 SGK verilerine göre 10 milyona yakın vatandaşımız devletten emeklilik maaşı aldığını belirten Hotar; “Bu rakam bize Türkiye’deki emekli sayısının birçok Avrupa ülkesinin toplam nüfusundan fazla olduğunu göstermektedir. Ülke nüfusumuzun yaklaşık % 12’sini oluşturan ve ülkemiz için her sektörde yıllarca emek vermiş emekli vatandaşlarımızın yaşam standartlarını yükseltmeye yönelik çalışmalar öncelikli görevlerimizdendir. Biz bu konunun ne denli önemli olduğunun bilinciyle yıllar içerisinde birçok düzenleme ve iyileştirme çalışmaları yaptık " dedi.
 
Hotar, sosyal güvenlik sistemini geliştirirken, çalışanlar, işverenler ve emekliler arasında hakkaniyetli ve sürdürülebilir bir denge oluşturulmasını temel ilke edindiklerini ifade etti. Hotar “Emekli vatandaşların ekonomik refahını ülkemiz şartlarında olabilecek en iyi duruma getirmek amacıyla maaşı 1.000 liranın altında kalan SSK ve Bağ-Kur emeklilerimize seyyanen 100 lira zam yaptık.  Şimdi ise 1100 liranın altında maaş alan işçi ve Bağ-Kur emeklilerimize yılda 1200 lira ek zam yapacağız. Ticari faaliyette bulunan emeklilerimizden kesilen ayda %15 oranında olan sosyal güvenlik destek primini %10 a indirdik. 630 binden fazla emeklimizin yararlandığı bu düzenleme ile emeklilerimizin aylıklarına ortalama en az 50 liralık ayrıca bir artış sağladık. Şimdi ise %15 den %10 indirdiğimiz Bağ-Kur sigortalı olan esnafımızın emekli aylıklarından kesilen sosyal güvenlik destek pirimi kesintisini tamamen kaldıracağız.  Ayrıca emekli vatandaşlarımızın son derece uygun şartlarda ev sahibi olmalarını kolaylaştırmak amacıyla TOKİ ile işbirliği yapılacak ve bu vatandaşlarımızın ayda sadece 250 TL ödeyerek ev sahibi olmaları sağlanacaktır” dedi.
 
Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2015, 14:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER