banner51

Homeros'un Adı Yaşayacak!

Bornova Belediyesi’nin Türk Edebiyatı’na yeni yapıtlar kazandırmak amacıyla düzenlediği 3. Homeros Kısa Öykü Yarışması’nın sonuçları açıklandı. İlk üçe giren eser sahipleri ödüllerini Bornova Belediyesi Nikah Sarayı’nda düzenlenen törenle aldı.

Homeros'un Adı Yaşayacak!
Homeros adının Bornova'nın tanıtımı için çok önemli olduğunu vurgulayan Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, yarışmaya katılan tüm eser sahiplerine teşekkür etti. Ödül törenine katılan CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel ise sanatın ve sanatçıların baskı altında olduğu bir süreçten geçtiğimizi belirterek, "Böylesi bir dönemde sanatçılara sosyal demokrat belediyeler sahip çıkıyor" dedi
 
Bornova Belediyesi'nin  bu yıl 3’üncüsünü düzenlediği Homeros Kısa Öykü Yarışması'nda ödül töreni heyecanı yaşandı. 272 başvurunun yapılıp, 182 eserin değerlendirmeye alındığı yarışmada İzmir'den Hasibe Özaydın; "Öyle olsun istiyorduk" isimli öyküsü ile birinci,  İstanbul'dan Özlem Gökçehan Kale; "Şiirimin Hikayesi" adlı eseriyle ikinci, yine İzmir'den Ali Kaya ise "Denizler Delisi Yorgo" isimli öyküsü ile üçüncü oldu.
 
Dereye giren ve yayınlanmaya değer bulunan eserler Bornova Belediyesi Nikah Salonu'nda düzenlenen törende açıklandı. İlk üçe giren eser sahiplerinin 5 bin, 3 bin ve 2 bin liralık para ödüllerini temsil eden çeklerini,  Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Ülkümen Rodoplu ve CHP Bornova İlçe Başkanı Fatma Doğru ile jüri üyeleri verdi.  
 
Homeros adının Bornova'nın tanıtımı için çok önemli olduğunu vurgulayan
Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, sadece dereceye giren değil yarışmaya katılan tüm eser sahiplerine teşekkür etti. CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel ise sanatın ve sanatçıların baskı altında olduğu bir süreçten geçtiğimizi belirterek, "Böylesi bir dönemde sanatçılara sosyal demokrat belediyeler sahip çıkıyor. Bu anlamda Bornova Belediyesi'ni ve yarışmaya katılan tüm eser sahiplerini kutluyor ve teşekkür ediyorum" dedi
 
Gülmece ve Çocuk kitapları yazarı Muzaffer İzgü, Yazar-Şair Hüseyin Yurttaş, EÜ Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı  Prof. Dr. Nerin Yayın, Dil Derneği İzmir Temsilcisi  Yunus Bekir Yurdakul ve Bornova Belediyesi Kültür Sanat Danışmanı Ümit Tunçağ'dan oluşan jüri yayınlanmaya değer 10 eseri de belirledi. O eserler ve sahipleri şöyle: 
 
Toprağa Basmak- Kadir Akar(İzmir)
Antikacı Dükkanı - Ümit Evran (İzmir)
Zeus'un Kafası Yerde - İlyas Engiz(Antalya)
Aksona Koray- Avcı Çakman (Ankara)
İnsancık ne yapsın - Murathan Çarboğa(Hatay)
Yüreğime Yinen Yumruk- Kezban Şahin Taysun(İzmir)
Gecenin İkisi ve Hiç Uykum Yok - Muzaffer Kale(İzmir)
Güller Yalan Söylemez-  İbrahim Şaşma(Karaman)
Bir Yıldızı Görmek - Nuri Demir(İzmir)
Zeytin Ağacının Dibinde - Tekin Türegün(Bursa)
 
Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2014, 10:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER