'Herkes Gidebilir Ben Buradayım'

Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda CHP'den başka bir partiye geçmesinin mümkün olmadığını dile getiren Durak, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile yetki sıkıntısı yaşadıklarını ve bu sıkıntının bir sonraki süreçte düzeltilmesini umduğunu söyledi.

Karşıyaka'da yeniden aday gösterilmeyen Başkan Cevat Durak bir basın toplantısı düzenleyerek, yerel seçim yarışından sonra ilk kez doğrudan gazetecilere bir demeç verdi. 

CEVAT DURAK'A SEVGİ SELİ

Durak toplantıda şunları söyledi;

"Az zamanda çok ve büyük işleri çalışma arkadaşlarımla başardık. Aslında bugün ben açılışta söyledim fakat söylemimden sonra dikkat ettim ki bazı arkadaşlarımız bu yolculuğun bir masada oturarak olacağını düşünüyorlar. Halbuki biz böyle düşünmedik. 10 yıllık sürede görevimizi partimizin bize verdiği yetkiyle yapmaya çalıştık. Bu topraklardaki insanlara güvendik ve yürüyüşümüzü devam ettirdik. Biz biliyoruz ki çağdaş bir kentte yaşamak mutluluk getirecekti. Yaptığımız yatırımlar da halkın beklentisine bu yönden cevap verdi. Biz Türkiye genelinde sosyal demokrat belediyeciliğin parmakla gösterilen bir konumuna geldik. İnandık, başardık ve "yaşamdan alacaklı son yüz gülene kadar çalışacağız." dedik. Pek çok belediyenin hayal dahi edemeyeceği projeleri gerçekleştirdik. 650 milyonluk bir yatırım yaptık. Karşıyaka artık yaşanan bir kent olma yolundaki adımlarını hızla gerçekleşti. Tüm bunları değerli basın mensupları ile de paylaştık. Bu konuda uzun bir aday adaylığı maraton süresi yaşadık. Çalışmalarımız bir tarafa bırakıldı.

Bazen Üzüldük, Arzu Etmediğimiz Şeyler Yaşadık

Önemli bir süreç yaşadık, bazen üzüldük, bazen üzülen arkadaşlarımız oldu ve arzu etmediğimiz şeyleri yaşadık. Partimizin zarar görmemesi için hep sükuneti seçtim ve cevap vermedim. Bugün benim tek beklentim ve sevincim, adaylık mücadelesinde partimize bu görevi yapmak konusunda onurla Karşıyaka'yı temsil süremde yanlış bir duruş sergilemeden önemli bir görevi sona erdirttim. Bu da benim açımdan çok çok önemliydi. Kimseye hiçbir kırgınlığım ve küskünlüğüm yok ama daha önce de belirtmiştim ben sadece üslup ve yöntemlerden dolayı üzüldüğümü söyledim. Aday açıklama süreci içinde üslup ve yöntemin bizi etkilemesi mutlak söz konusudur.

Asgari Bir Nezaketle Bildirilebilirdi

10 yıldır CHP'ye oyunu veren ve sempatiyle belediye başkanına bakan, son anketlerde yüzde 80'in üstünde bir oyu belediye başkanına ve partisine yönlendiren sevgili Karşıyakalılara sadece teşekkür edebilirim. Tabii ki o belediye başkanının aday gösterilmeyeceği asgari bir nezaketle de olsa telefonla bildirilebilirdi. Siz yerel seçimler, genel seçimler geçirdiniz biz sizi tercih etmiyoruz diyebilirlerdi. Biz de sıkıntımızın olmadığını kendilerine bildirebilirdik. Partimiz bir görev verdi ve halkımız bizi tercih etti ve 10 yıldır bu görevi gururla yerine getirdim. Bu süreçte kesinlikle aday olmayacağımı düşünüyordum ama partimiz ve genel başkanımız istediği için aday oldum. Ancak söyleyecek çok söz yok. Gün oluşan tahribatı giderme günüdür. Bu konuda arkadaşlarımızdan yanımızda olmalarını diliyorum. Bugün bizim ayağa kalkma ve toparlanma sürecimiz. Bunu bir koltuk savaşı olarak görmeyi doğru bulmuyorum. Ülkemizin içinden geçmekte olduğu tüm ciddi sürecin aydınlık insanların motivasyonuyla gerçekleşebileceğine inanıyorum. Önümüzdeki zorlu sürecin bizi beklediğini görüyorum. Bu seçimin mutlak CHP'nin başarısıyla bitmesini bekliyorum. Karşıyaka ve cumhuriyete karşı sorumluluklarımız olduğunu biliyorum. İzmir'in hedefteki ilçesidir Karşıyaka. Topyekun bir saldırıya maruz kalmadan kenetlenmeliyiz. Bu saldırılara tek yürek olarak karşı durma zamanıdır. El ele omuz omuza vererek sahaya inme zamanıdır. Yakasında 6 oklu rozeti taşıyan her arkadaşımı mücadeleye çağırıyorum. 30 Mart sabah CHP'nin Karşıyaka'daki her neferiyle birlikte bir imza atmalıyız diye düşünüyorum.

CHP'den Ayrılmayacağım

Siyasette 37. yılımı doldurdum. CHP çatısı altında başladığım bu yolda nice çileli yollardan geçen biri olarak bundan sonraki süreçte demokrasinin kesintiye uğramadan partimin her kademesinde görevler yaptım. Yapmaya da devam edeceğim. Tüm partili arkadaşlarıma da bize oy veren herkese de adaylarımıza destek olmalarını rica ediyorum. Biz Atatürkçülükten ve cumhuriyetin o güzel evrensel değerlerinden vazgeçmeyeceğiz. İktidar yolundaki hedefimize ulaşmaya çalışacağız. Siyasi yaşamım boyunca halkıma, partililerime hayatta hiç yalan söylemedim. Yalan nedir bilmiyorum, ahlaksız, namussuz, üçkağıtçı değilim. Tek çabam Karşıyakalıyı en iyi şekide hizmetle buluşturabilmekti. Bütün çalışanlarımızla bir mücadeleye girmiştim. Diliyorum ki önümüzdeki süreçte de bu güzellikler yaşanır. Bu konuda ne ailemin ne de kimsenin başını öne eğdirtmedim. Hiçbir mahkemem olmadı. Birkaç soruşturmanın dışında bir şey yaşamadım. Bugüne kadar arımızla namusumuzla çalıştım, ahlaksızlığıa prim vermedm. Belediyemin her kuruşunu en iyi şekilde değerlendirdim. CHP'li olmanın verdiği onurla mücadelemi devam ettirdim. Parti içindeki hiyerarşiye saygı duydum. Farklı bir yapılanmanın içinde olmadan Genel Başkanımın arkasında oldum. 2 yerel, 2 genel seçim ve referandumlarda da Türkiye'nin en başarılı, en yüksek oyunu alan belediye olduk. 31 Mart gününden sonra partimin sade bir neferi olarak yaşamımı sürdüreceğim. CHP'den ayrılmayacağım. Bunun dedikodu olarak bile konuşulması doğru değildir. Ben herkesten oy aldım. Aydınlık yarınlara uzanan bu yolda verilen tüm desteğe bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. "

Başkan Durak ayrıca Kocaoğlu ile ilgili bir soruya şu yanıtı verdi;

"Biz halkın istemleri doğrultusunda şehrin gelişmesi için hakkımızı istedik. Büyükleşehir belediyesi ile ilçe belediyeleri arasında yetki sıkıntısı var. Vatandaşa anlatamazsınız ki neresi hangi belediyeye bağlı. Yetki karmaşası var, tek sıkıntımız bu. Dilerim ki bu yetkilerin düzeltilmesi gerekir. Önümüzdeki süreçte umarım bu konuda çalışmalar yapılır. Bir de tabi sevecen ve adil olmak gerekir."

 

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2014, 16:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER