banner51

Her Yönüyle 'Sağlık' 82. İEF'de

29 Ağustos - 8 Eylül 2013 tarihlerinde organize edilen 82’nci İzmir Enternasyonal Fuarı’nda “Sağlık” teması her yönüyle ele alınıyor. Sağlık aktiviteleri, uzman doktorların konuk olacağı sohbetler, sergiler, söyleşi, belgesel ile sağlık sektörüne yönelik kurum ve kuruluşlar fuarda yer alacak.

Her Yönüyle 'Sağlık' 82. İEF'de
"Bir Ben Vardır Bende Benden İçeri…’’ İlk Kez Fuar’da
 
Bu yıl 13’ncü kez Kültürpark İzmir Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek Sinema Burada Festivali’nin teması “Sağlık ve Barış Filmleri İEF’DE…” olarak belirlendi. 
 
Festival kapsamında ilk kez “Bir ben vardır bende benden içeri…’’ genç epilepsililer üzerine bir belgesel filmi de fuarda gösterilecek.
 
Epilepsi, genç epilepsililerin günlük yaşamlarını sürdürmeleri için bir meydan okuma. Kim bu hastalıkla yaşamak zorunda kalırsa, onu yaşamına bilinçli olarak katmak zorunda. Hayalimdeki mesleği yapabilir miyim? Hastalığa rağmen normal bir ilişki sürdürebilir miyim? Bu ve bunun gibi soruları Almanya ve Türkiye’den altı epilepsi hastası katılımcı cevaplandırıyor. Yapısal farklılıkların açık olarak görülebildiği bu karşılaştırmalarda bir çok benzer beklentilere rastlanıyor.
 
Bir Alman ve Türkiyeli doktorun tamamlayıcı açıklamaları filme tıbbi ve bilimsel bir yaklaşım kazandırıyor. Avrupa’da yaklaşık altı milyon epilepsili olduğu düşünülürse, efsanelere ve önyargılara karşı mücadele etme isteğinden oluşan bu film, epilepsi üzerine kamuoyunda bir tartışma başlatmayı kolaylaştıracak.
 
 “Hayat Ver” Sosyal Sorumluluk Projesi  Sergisi
 
82’nci İzmir Enternasyonal Fuarı Sağlık teması etkinlikleri kapsamında Kültürpark içindeki İzmir Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek “Hayat Ver” Sosyal Sorumluluk Projesi Fotoğraf Sergisi, fuar süresince ziyaret saatleri içinde ücretsiz olarak gezilebilecek.
 
Organ bağışının önemine dikkat çekmeyi amaçlayan “Hayat Ver” Fotoğraf Sergisi, Memorial Sağlık Gurubu’nun ve Organ Nakli Bilinçlendirme Platformu’nun katkılarıyla İzmir Enternasyonal Fuarı’nda yer alacak.
 
Türkiye’de binlerce kişi, kronik organ yetmezliği nedeniyle “organ” bekliyor. Organ bağışının istenilen düzeyde olmaması nedeniyle; kimileri bu bekleyiş sırasında hayatını kaybediyor ya da sağlıklı olan yakınlarından alınan organlarla hayata tutunuyor. 
 
Prof. Dr. Yalçın Polat başkanlığındaki Organ Nakli Bilinçlendirme Platformu tarafından gerçekleştirilen ve “Her Bağış, Yeni Bir Hayattır” sloganından yola çıkılan “Hayat Ver” sosyal sorumluluk projesi, Türkiye’nin ünlü isimlerini bir araya getirdi.
 
Memorial Sağlık Grubu’nun katkılarıyla gerçekleştirilen “Hayat Ver” projesi kapsamında ünlü isimler, organ nakli bekleyen ve organ nakli olmuş bir hastanın hayat ve ölüm arasındaki ince çizgide yaşadıklarını aynı karede çarpıcı şekilde canlandırıyor. Fotoğraflarda ayrıca mesajlarla organ bağışının önemine dikkat çekiliyor.
 
Ünlüler “Hayat Ver”di
 
“Hayat Ver” sosyal sorumluluk projesinde; Ahu Sungur, Aslı Tandoğan, Bengü, Çolpan İlhan, Derya Büyükuncu, Evrim Solmaz, Gökhan Türkmen, Hülya Koçyiğit, İlker İnanoğlu, İsmail Hacıoğlu, Keremcem, Merve Sevi, Murat Başoğlu, Mustafa Ceceli, Naz Elmas, Niran Ünsal, Oya Aydoğan, Rasim Öztekin, Selda Alkor, Sema Keçik, Yeşim Ceren Bozoğlu, Yetkin Dikinciler, Yıldız Kenter, Zeynep Beşerler, Zeyno Günenç fotoğrafları ve mesajları ile yer alıyor.
 
Ayrıca Karikatürcüler Derneği İzmir Temsilciliği işbirliğiyle Sağlık Konulu Karikatür Sergisi İzmir Uluslararası Fuar Alanı 2 no’lu holde,  fuar süresince hergün ziyaret saatleri içinde gezilebilir.
 
R.Şanal’la Hayata Evet! işbirliğiyle 30 Ağustos 2013 tarihinde 19.00 – 23.00 saatleri arasında R. Şanal tarafından “Sağlık: Kuantum İyileşme” konulu seminer, söyleşi ve imza  İzmir Sanat Merkezi’nde düzenlenecek.
 
 Sağlık Kuruluşları 82. İEF’de
 
Fuarda tema kapsamında sağlık sektörüne özel bir alan oluşturuldu. İzmir Uluslararası Fuar Alanı 2 no’lu holde ayrılan bu özel alanda, devlet hastaneleri, özel hastaneler, sağlık kurumları, sağlık merkezleri, sağlık ekipmanları firmaları, sağlık dernekleri gibi kurum ve kuruluşlar yer alacak.
 
Sağlık alanında yer alacak sağlık kuruluşları şöyle; Atakalp, Central Hospital, Çankaya Tıp Merkezi, Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi, Emot, Eşrefpaşa Hastanesi, İrenbe, Medikal Park Hastanesi, Mikrocerrahi Hastanesi, Karataş Hastanesi, Özel Gazi Hastanesi, Özel Gözde Hastanesi, Özel İzmir Hastanesi, Özel Medifema Hastanesi, Özel Su Hastanesi ve Şifa Hastanesi.
 
Kültürpark uzun havuz çevresinde oluşturulan Road Show Area alanında ise Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu (ESAFED) Mobile Eye Clinic tırı yer alacak.  Mobile Eye Clinic tırında fuar boyunca her gün belirli saatlerde göz doktorları tarafından göz muayenesi yapılacak.
 
29 Ağustos – 8 Eylül 2013 tarihleri arasında 82’nci kez gerçekleştirilecek İzmir Enternasyonal Fuarı giriş ücretleri geçtiğimiz yıl ile aynı ücretlendirildi. Fuar giriş ücretleri tam 2 TL, öğrenci 1 TL olarak belirlendi. 
 
İzmir Enternasyonal Fuarı’nda hollerin ziyaret saatleri ise 16.00 – 23.00 olarak gerçekleşecek.
 
Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2013, 12:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER