'Her Şeye Sıfırdan Başladık'

Ben TV'de her hafta yayınlanan 'Üç Gazeteci Bir Konuk' programı'nın bu haftaki konuğu Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ oldu. Karabağ kentsel dönüşüm, ön seçim ve ulaşım gibi bir çok önemli konuya değindi.

'Her Şeye Sıfırdan Başladık'
Ben TV’nin amiral gemisi konumunda olup, usta gazeteciler Erol Yaraş, Hamdi Türkmen ve Ünal Ersözlü’nün her hafta dikkat çekici konuklara çarpıcı sorular sorduğu Üç Gazeteci Bir Konuk’ta konuk koltuğuna Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ oturdu.Yerel ve genel siyasetinde konuşulduğu programda Karabağ dikkat çekici açıklamalarda bulundu. 
 
HER ŞEYE SIFIRDAN BAŞLADIK
 
Karabağ İlk olarak Bayraklı Belediyesi'nin bütçesinden ve İŞKUR ile yapılan anlaşmadan söz ederek sözlerini şöyle sürdürdü;
 
"Yeni belediye kurmak kolay değil. 2. dönemimize daha rahat girdik. Kurumsallaşma tamamlandı. Mekan sıkıntıları da çözülüyor. 2015 sonunda belediye binamıza da gireriz. Fena değil Bayraklı Belediyesi, iyi gidiyoruz. Karşıyaka ve Bornova’ya göre emlak gelirlerimiz yarı yarıya düşük ama kapanacak. Paramız vardı bankada eski parayla 5,5 trilyon ama bütçemiz olmadığı için kullanamadık. Eldeki parayı da önce İZSU, ardından da Karşıyaka ve Bornova belediyeleri aldı. Sıfırdan başladık."
 
"İŞKUR ile bir anlaşma yaptık. İŞKUR’un bir şubesi olduk. Arkadaşlarımız eğitim aldı ve Osmangazi’de birim oluşturduk. CV’leri bilgisayarlarımıza girdik ve stoklar oluştu. Öyle olunca da firmalar bize gelmeye başladı. 10 bin 500 kişinin iş bulmasını sağladık. Birey samimiyse ve gerçekten işsiz ise bu işlere gidiyor. Samimi değillerse ve kesinlikle belediyeye girmek istiyorlarsa onlarında böylece önü kesilmiş oldu."
 
"SMRYNA ANTİK KENTİ İÇERSİNE MÜZE YAPILMALI"
 
Karabağ ilçenin turizimle ilşkisi hakkında ise yok denecek kadar az olduğunu Smryna Antik Kenti için katkıda bulunmaya çalıştıklarını, antik kentin taş bir şehir olduğunu ve  Orada prototip yapılma şansı yok ama görülebilir hale getirilmesi gerektiğini söyledi.
 
Ayrıca Karabağ bir an önce oraya Kültür Bakanlığı’nın bir müze yapması gerektiğni ve Bayraklı’da sergilenirse daha güzel olabileceğinide sözlerine ekledi.
 
"BÜYÜKŞEHİR'E DE İŞ DÜŞÜYOR"
 
Bayraklı'da Kamulaştırma alanı olur mu? sorusuna ise Başkan Karabağ bu konuda Büyükşehir'e de iş düştüğünün altını çizdi. 
 
"Eski Bayraklı’nın içine doğru 2. derece sit alanı var. Meydan bölgesi 1. bölge sit alanı. Bu işe Büyükşehir’in de katkısı olursa iyi olur. Yahyapaşa Köşkü ile ilgili taleplerimiz var. Butik müze olabilir."
 
"AKP BUNUNLA İLGİLİ YÜKLENİYORDU"
 
"Sakatlar Derneği hakkında da konuşan Karabağ ''Meclis’te bu konuyla ilgili bir tartışma açıldı. AKP bununla ilgili yükleniyordu. 28 gün orada bir direniş yapılmasına izin vermemek gerekiyordu. AK Parti böyle bir top atınca önümüze biz de borcu ödedik. Aziz Bey ile konuştum ve gideceğimi söyledim. O da sorun etmedi. Bakın tekerlekli sandalyeye mahkum insanlar bunlar. Bunlarla kamuoyu önünde tartışmanın manası yok. Onların dertlerini siyaset ve kavganın üstünde tutmak gerekiyor. Hepimiz birer engelli adayıyız. Bu dernek kamu yararı dernek statüsü taşıyor. Mesela EÇEV 6 senedir ben görevdeyim 20 dönüm yerde 30 öğrenciye kurs veriyor. Ben burayı da kazandıralım istiyorum. O engellilerin ruh halini anlamak için 5 ay sandalyede yaşamak lazım. Aziz Bey o konuda olayın çözülmesinden memnun" dedi.
 
"TEKLİF EDİLEN MİKTARLAR KAÇAK KONUT SAHİPLERİNİ TATMİN ETMİYOR"
 
Kentsel dönüşümde bir çok sıkıntının da olduğunu dile getiren Karabağ ''Teklif edilen miktarlar kaçak konut sahiplerini tatmin etmiyor. 4-5 katlı kaçak binalar var. Sadece arsa tapuları var. Verilenler yetmiyor. İş uzlaşmada tıkandı'' dedi.
 
"Problemi söyleyeyim; şimdi orada teklif edilen miktarlar kaçak konut sahiplerini tatmin etmiyor. 4-5 katlı kaçak binalar var. Sadece arsa tapuları var. Verilenler yetmiyor. İş uzlaşmada tıkandı. Orada insanların ruh hali şu; mevcutu değiştirmek onların işine gelmiyor. 2 daire aldıklarında çocuklarının dışarıda kalacağını düşünüyorlar. Gecekondu parselleri korunsun diye sıra sıra 4 kat imar verilmiş buraya. Kötü bir imar bu. Bunu değiştirip buradaki insanların müteahhit ile pazarlığı kendisinin yürütebileceği bir hale getirmemiz gerekiyor. Bunu 5 bölgemizde paylaştık. Aziz Bey ile de görüştük. Adalet, Emek, Çay mahalleleri pilot bölgelerimiz. Oradaki insanlar imarın iyileşmesini bekliyor anlaşmak için. Burası dolu alan olduğu için bir yere kadar yapılıyor. Olmazsa ne olacak Erol Bey? Çirkin olarak görünün sürecek. Ankara’da tek katlı gecekondularda vatandaşlar ikna edilebiliyor. Buranın sıkıntısı çok katlı olunması."
 
"Arkadaşlar Büyükşehir ile görüşerek bu işi yapıyor. Aziz Bey’i de buna yaklaştıracağız. Sahildeki gökdelenler bölgesine aslanlar gibi yoğunluk verilmiş. Niye fakir fukaranın bölgesine verilmesin? Ağaların olduğu yere 3-3,5 emsal veriliyor. Folkart’ın olduğu bölgede terkler yüzde 20. Bizim olduğumuz yede yüzde 37. Fakir fukaradan yana davranalım biraz. Biz yerel yöneticiler bu kentsel dönüşüm işine girmezsek iktidar bunu alır top gibi oynar. Uzlaşmada tıkanan bir olay nasıl çözülür diye kafamızı yoruyoruz. Vatandaş imarının düzeltilmesini istiyor ki müteahhit ile anlaşabilsin. Esas olay burada yetmezlik… Sahildeki büyük parsellere gökdelen izni verirken yoğunluk kimsenin aklında değilken şehir plancıları neden gecekondular işin içine girince ortalığı ayağa kaldırıyor? Biraz insaflı olalım. Bu işi gençlere teslim etmek lazım. Kilometresi dolmuş, metal yorgunluğu çeken insanlarla bu iş olmaz. Kendi belediyemden biliyorum. Genç insanı koyduğunuz zaman bir hayali var önünde. "
 
"İzmir’de en fazla emlak değeri yükselen bölgeler Bayraklı içinde. İmar planlarını açsak o dağlar olacak şahane.Kentsel dönüşümdeki açmaz konusunda aklın yolu bir olma durumunu tartışmamız lazım. Bir an önce halkımız ve başta bizim İzmirli müteahhitler yararlansınlar bu ranttan."
 
"SAHİL PROJESİ MORALSİZ BAŞLADI"
 
"Sahil projesinin moralsiz başladığını ifade eden Karabağ ''Bu konuyla ilgili sağlam bir proje istiyorum bunu Aziz Beye'e söylüyorum zor diyor.Zor olanı yapmak lazım diyorum'' ifadelerinde bulundu."
 
"Sahil projesi moralsiz başladı. Bayraklı’daki sıkıntı şu; sahili yaptın, bir tane kıytırık köprüyle mi geçecek insan oraya. Aziz Bey sahile bir şey hazırladı. İnsan geçmedikten sonra ne yapacağım ben sahili? Altınyol’da Turan Köprüsü’ne kadar trafiği yerin altına alalım diyorum ben. Adnan Kahveci’den itibaren yapılsın bu. İkinci bir köprü de olsa olmaz. Hiç mi Selanik’te bunu görmedik? 300 metre derinliğinde şahane bir sahil yapmışlar. Aziz Bey’e söylüyorum ben. Zor diyor. Zor olanı yapmak lazım."
 
"İller Bankası payının yüzde 40’ı Büyükşehir’e bağlanıyor. Borçlar ilçelere kalıyor parayı Büyükşehir alıyor. Yüzde 40 gidince geriye ne kalıyor? Kapatın o zaman bu belediyeleri ve birer tane şube müdürü koyup çöpleri toplatın. İlçeler o yüzde 40’ı geri alamıyor. Hak edişler ilçe belediyesinden alınmalı. İZSU da aynı. Yüzde 10 pay alıyor otomatik olarak. Sonra da kafasına göre takılıyor. Benim ilçem Karşıyaka ile Bornova ile bir mi? Bornova demeyeyim ama Büyükşehir’in başındaysam duygusal olarak oraya yaparım yatırımı. Ailede de bu böyle. Babalar sevdikleri çocuklarına vermez mi?"
 
"Erzurumluların yaptığı etkinlikte biri sordu, “Başkanım sen bizim oyunları oynayabiliyor musun?” Bayraklı’da başkan olunca her türlü oyunu oynuyorsun elbette. Cezaevine giriyorum herkes ayakta. Neden? Çünkü yarısı Bayraklılı. Fakirlik ve yoksulluk suç oranını arttırıyor. Gecekondu sahibi çocuğuna bir hayat verebilmeli.Nafiz Gürman’ın girişine bir tane ve bir tane de Osmangazi’ye Cemevi yapıyoruz."
 
"BİZİM DE HATALARIMIZ VAR"
 
Genel seçimlere de değinen Başkan Karabağ ''8 ilçenin kaybı AKP’nin ya da MHP’nin başarısı olarak gözükmemeli. Bizim de hatalarımız var'' dedi. 
 
"8 ilçenin kaybı AKP’nin ya da MHP’nin başarısı olarak gözükmemeli. Bizim hatalarımız var. Çevre köyler bağlanınca düşüşler de göreceli olarak oldu. Hatalarımızla sevaplarımızla elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Türkiye’de genel seçimlerde seçmenin eli kolu bağlı. Benim beklediğimin çok üstünde fakir aile kaydı yaptırmış insan var. Bu insanlar kaymakamlıklardan yardım alırken, mevcut aldığı ile yetinip mevcut partiye oy veriyor. Çalışarak değil, çalışmadan ölmeden yaşayacak bir kesim yarattığı için seçim başarısı var iktidarın. Üretimsiz bir ekonomi nereye gidecek ben anlamadım. CHP amuda kalksa işi zor bu çerçevede. Gelinen tabloda açlık ve sefaletten ayakta duran bir iktidar var. 31 yaşındaki biri 1200 lira alıp kaymakamlıklarda para yetmiyor diyebilir mi çalışmadan? Dış güçler iktidarı bir şekilde pompalayarak borçla harçla ayakta tutuyorlar. Benim bölgemde 18 bin 900 kaymakamlığa kayıtlı aile var. Değişmiyor ki oylar. Bunlar veriyor hep. Bu adama iş buluyorsun ama çalışmıyor. Kart gidecek diye düşünüyor. Demokratik yolla iktidar değiştirme yolu çok zor. "
 
"SİYASET YAPAN ADAM HALKLA İNATLAŞAMAZ"
 
Üç Gazateci Bir Konuk'ta ulaşım konusuna değinmek istemeyen Karabağ siyaset yapan adamın halkla inatlaşamayacağının da altını çizdi. 
 
"Bunlara girmek istemiyorum tabi siz istiyorsunuz ama sanki ben anlamadım. Halkla inatlaşmak doğru değil. Siyaset yapan adam halkla inatlaşamaz. “Metro yaptım, 90 dakika ücretsiz yaptım herkes binecek.” böyle bir şey yok. Kim neye isterse ona biner. Viyana’ya gidince aynı hatta metro da gidiyor otobüs de gidiyor. Seçenekleri koyduktan sonra vatandaş metroyu kendi seçecek. Bizim orası tepeli bir bölge ve araç değiştirmek zul oluyor. Biz gittiğimizde Avrupa’ya bakıyoruz. Orada metro zorlama sistem değil tercih. Tepkiler bize yansıyor halktan. Sıkıntı şu, belediyelerde 657’ye tabi insanlar çalışıyor. Sıkıntıyı seçilmişler çekiyor. Onlar için bir başkan gelir, diğeri gider. Allah’ın emri değil revize olabilir."
 
"Üyeler sağlıklı değil ama sağlıklı hale getirilebilirdi. Mevcut milletvekilleri ön seçim olmasın diye zorluyorlarmış ama tabanda da olsun diye zorlama geliyor. Niye korkuyorlar üyelerden? Delegelerin büyük bir bölümü siyaseti profesyonelce yapıyorlar. Bunların belediyelerde çoluğu çocuğu çalışıyor ve kontrol altında tutuluyorlar. Ön seçim üyeler bazında olursa daha özgür bir ortam olur. Delege işi doğru değil."
 
"BU ÜLKEYİ BÖLMEK İSTEYENLERE "İZMİR VAR" DEDİK"
 
"Bayraklı Belediyesi'nin 29 Ekim etkinliğinde 1923 kişinin zeybek oynaması üzerine de konuşana Karabağ izleyenlerin de oyanayanların da çok duygulandığını söyledi."
 
"Biz ülkeyi bölmek isteyenlere, “İzmir var.” dedik. Nedir bu rezillik, bayraklar indiriliyor, heykeller yıkılıyor. Egelilerin durumları iyi biraz… Çok gevşediler. Ülke elden gidiyor biraz harekete geçsinler. 29 Ekim’de oynayan da izleyen de duygulandı. İyi bir projeydi." 
 
Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2014, 13:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER