Her Partiye Kendi Belediyesi Güzel

2014'teki seçimlerin üstünden geçen 2 yıl, seçim polemiklerini neredeyse hiç dindirmedi. AK Parti ve CHP arasındaki büyük rekabetin arkasında ise 2019 hesapları yatıyor.

Her Partiye Kendi Belediyesi Güzel
BURAK CİLASUN / BEN HABER
 
30 Mart 2014'te gerçekleştirilen yerel seçimlerin üstünden, siyaset ve polemikle dolu 2 koca yıl geçti. Bu süreç içinde başkanlık koltuğuna ilk kez oturanlar heyecanını, koltuğunu sağlam tutanlarsa tecrübesini ortaya koymaya çalıştı. Gelinen noktada hiçbir belediye ve parti, 'yoğurdum ekşi' demiyor ama CHP de, AK Parti de kendini başarılı görürken, rakibini ise adeta yerden yere vuruyor.
 
Ben HABER için çarpıcı açıklamalarda bulunan CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel, “CHP'li her belediyenin fark yaratan bir projesi var, AKP'lilerin neyi var?” derken, AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican ise, CHP'li ilçe belediyelerini eleştirirken, Büyükşehir'e göndermede bulundu ve “Balık baştan kokar” ifadesini kullandı. 
 
“AKP'li belediyeler çivi bile çakamıyor”
 
CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel, AK Partili belediyelerin hizmet ve proje üretmediğini söyledi. Yüksel, “AKP'li belediyeleri izliyoruz. Onların olduğu ilçelerde, arkalarında iktidar gücü olmasına ve hiçbir projelerinin engellenmemesine rağmen, her türlü desteğe rağmen kendi başlarına bir çivi çaktıklarını biz görmedik. Bir parlama olur mu diye bakıyoruz ama olmadığını görüyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 22 CHP'li ilçe belediyesinde ne yapıyorsa, AKP'li belediyelere de en az aynısını yapıyor. Kısa geçmişte Menderes ve Torbalı'da açılışlar yapıldı. İZBAN'ın Torbalı'ya uzatılması en büyük hizmet oldu. Ödemiş'te yine büyük hizmetler yapılıyor. İlçe belediyelerinin de herhangi bir yatırımını görmedim. Kamuoyunu yanıltmakta AKP'li politikacıların eline kimse su dökemez. Büyükşehir tarafından yapılanları kendilerinin yaptığını iddia ediyorlar. Kuş Cenneti ile ilgili yaşananlar ortada. İZKA'nın parasını bile İzmir Büyükşehir Belediyesi ödüyor. İzmir AKP öncesi kamu yatırımlarının yüzde 6'ını alırken, şimdi yüzde 3'e düştü. Halkımız bunu mutlaka değerlendirmeli.” dedi.
 
 
“MHP'li belediyeyle, AKP'lilerden bile fazla sorun yaşıyoruz”
 
AK Partili belediye başkanlarından Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem'in, kendilerine bazı söylemleriyle haksızlık yaptığını dile getiren Yüksel'in en çarpıcı ifadeleriyse MHP'li Aliağa Belediyesi'ne yönelikti. Yüksel, “Aliağa, en çok sorunun yaşandığı belediye. İdeolojik, etnik ve mezhepsel gerekçelerle işten çıkarmaları gördük. MHP'li Aliağa Belediyesi ile AKP'li belediyelere göre daha çok sıkıntı yaşıyoruz.” dedi.
 
Partisine bağlı belediyelerin başarılı olduğunu söylemeyi ihmal etmeyen Yüksel, CHP'li belediyeler üstünden de yine AK Parti'ye yüklendi. Yüksel, "CHP'li belediyelerin hepsi proje fabrikası gibi çalışıyor. Gençlerimiz aktif ve dinamik çalışırken, yaşı büyük olanlar da tecrübelerini gösteriyor. Standart işlerin yanında bakıyorsunuz Bornova'da stat, down kafe ve dost kart, Buca'da pırlanta merkezi, Karşıyaka'da filizler, Konak'ta semt evleri var, AKP'li belediyelerin elle tutulur hangi projesi var?” dedi.
 
“CHP'liler İzmir'i ağlama duvarına çevirdi”
 
AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, CHP'li belediyelerin 2 yıl sonundaki hizmet açıklamalarına tepki gösterdi. Delican, “CHP'li belediyeler bir şeyler yaptıklarını söylüyorlar ama bunu bizim değerlendirmemizden çok, arabasına atlayıp yola çıkan halkımız çok daha iyi değerlendiriyor. Belediyeye su parası ödemeye, imar almak için gittiklerinde değerlendiriyorlar. Bunun muhatabı halkımızdır. İzmir'de işler iyi gitmiyor. Belediyecilik açısından 2 yılın sonunda elle tutulur hiçbir proje göremiyoruz. Günlük yaşam kolaylaşmıyor, temel sorun ulaşımda sorunlar katlanarak büyümeye devam ediyor. 2014'te biten ulaşım master planını yenileyemedikleri için başta ulaşım olmak üzere birçok sorun devam ediyor. Söylediklerini yapmadıklarını görüyoruz. 14  yıldır İzmir'i ağlama duvarına çevirdiler.” dedi.
 
“Kocaoğlu ağlamaya devam ediyor”
 
Hedefine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu da alan Delican, “Geçtiğimiz gün Aziz Bey yine İzmirlilerin karşısına çıkıp ağlamaya devam etti. Ortak projelerde ortağını suçlayacak kadar şaşırmış bir belediye başkanı var. İZBAN ortak olarak yapılmış bir proje. En son buna Torbalı da dahil oldu ve buna 'Biz yaptık' diyorlar. Biz diyoruz ki birçok şey hayata birlikte geçirildi. Gerçekleri saklayıp prim elde etmeye çalışmaları onları halkın gözünde küçültüyor. Tramvay yapacaklarını söylediler, yapboz tahtasına döndü. Hala şehrin ihtiyacını karşılamış değiller.  Statlar konusunda frene basa basa işi ideoloji ve siyasete döktüler. Halkın derdiyle dertlenmedikleri için kendilerine kılıf bulmaya çalışıyorlar. Büyükşehir'deki sorunlar ilçelerde de var. Balık baştan kokar. İzmir son model araba gibi dursa da direksiyonda önünü göremeyen bir yönetim var.” dedi.
 
 
“Daire başkanları ilçeleri tanımıyor”
 
AK Partili belediyelere Büyükşehir tarafından üvey evlat gibi davranıldığını söyleyen Delican, “Aziz Bey, 'Ne yapmadım?' diyor ama ilçe belediye başkanlarımızla hangi konuda mutabakat sağlıyor? Daire başkanları bu ilçeleri yeterince tanımıyor. Tüm zorlama ve engellemelere rağmen AK Partili belediyeler ciddi çalışmalar içindedir. Bakın Kemalpaşa'da kentsel dönüşüm başlıyor. Torbalı'da Fetrek Çayı için çok önemli bir proje yapıldı. AK Parti'nin yönettiği 7 belediyenin AK Parti öncesi 2 yılına ve bu son 2 yılına baktığımızda farkı görüyoruz.” dedi.
 
Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2016, 11:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER