Her Müşterisi İçin Bir Fidan Dikiyor

İZMİR’in turistik ilçesi Foça’da bir otel işletmecisi otelinde konaklayan her müşterisi için bir ağaç dikiyor. Ege Orman Vakfı ile protokol yapan işletmeci temin edilen fidanların sertifikalarını konuklarına teslim ediyor.

Her Müşterisi İçin Bir Fidan Dikiyor
Foça Reha Midilli Caddesi’ndeki Menendi Otel’in işletmecisi Taner Kaya tarafından temin edilen  500 fıstık çamı fidanı, dün (Cumartesi)Yenifoça 7.Jandarma Alay Komutanlığı karşısında otelle aynı adla oluşturulan koruya törenle dikildi. Fidan dikim törenine Foça Kaymakamı Ali Çetin, Ege Orman Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Perihan Öztürk, Foça Turizmciler, Yatırımcılar ve Esnaflar Derneği (TUDER) Başkanı Umut Tutar, Kaya ailesi ile çevre gönüllüsü vatandaşlar katıldı.
 
Foça Kaymakamı Ali Çetin, töndeki konuşmasında, doğanın insan eliyle tahrip edildiği gibi, daha yeşil ve güzel hale de getirilebildiğine dikkat çekerek  korunun oluşturulmasında emeği ve katkısı olan herkese teşekkür etti.  Çetin, "Kendimizi seversek doğayı da severiz.  İşimizi yaparak güçlü olursak insanımızada, çevremizede katkı sağlarız. Geçtiğimiz aylarda yaşadığımız gibi yangınlarda değil böyle güzel işlerde bulunmaktan büyük keyif alıyorum. Taner Kaya ve ailesini kutluyorum" dedi.
 
"İSTİHDAM SAĞLIYOR, HAVA KİRLİLİĞİNİ NÖTRALİZE EDİYOR"
 
Ege Orman Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Perihan Öztürk de ağaç dikmenin çevreci  boyutunun yanısıra ekonomik katkı ve istihdam sağlayıcı da olduğunu söyledi. Öztürk; "Vakfımızın ağaç dikimlerinde  gelir düzeyi oldukça kısıtlı vatandaşlarımız çalışıyor. Bir aileden 2-3 kişi çalışıyor ve ciddi anlamda bir gelir elde ediyor. Bunun yanısıra ağaç dikimi, karbondioksit salınımında önemli bir paya sahip olan ulaşım araçlarının turizm bölgelerine hava kirliliği açısından verdiği zararıda nötralize etme anlamını taşıyor. Bu nedenle herkesin toprağa eli değmeli, bunun değerini bilmeli" dedi.
 
HER MÜŞTERİMİN FOÇA’DA BİR DİKİLİ AĞACI VAR
 
Menendi Otel’ien işletmecisi Taner Kaya ise tesisin yapımı sırasında çok fazla ağaç malzeme kullandıklarını, bu durumun kendisini rahatsız da ettiğini belirterek, bunu bir şekilde telafi etmeleri gerektiği inacının doğduğunu söyledi.  Kaya, "’Doğa bize bakıyor, bizde doğaya katkı yapmalıyız’ diye düşündüm. Araştırdık. Ege Orman Vakfı ile bağlantı kurduk. Müşterilerimize de ’Bakın biz böyle bir şey yapıyoruz, diktiğimiz her ağaç aslında sizin ağacınız. Sizin artık Foça’da dikili bir ağacınız var’ diyerek, sertifikalarını verdik. Çok ilgi ve sevgi gördük. Sertifikalar bugün 500 fidanlık bir koruya dönüştü. Çok güzel oldu. Hem Foça’ya güzel bir şey yaptık hem insanların Foça’ya bağlandığını gördük. Bundan sonra da ağaç dikmeye devam edeceğiz" dedi.
 
Fidanların toprakla buluşturulmasının ardından Ege Orman Vakfı’nın plaketi  Kaymakam Ali Çetin tarafından Taner Kaya’ya takdim edildi.
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2017, 13:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER