banner9

Hemşireler, Günlerini Kutladı

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Hemşirelik Haftası; Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Samiye Mete ve DEÜ Hastanesi Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Yüksek Hemşire Saliha Özdöker’in ev sahipliğinde düzenlenen törenle kutlandı.

Hemşireler, Günlerini Kutladı
Tıp Fakültesi Kurucu Öğretim Üyeleri Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinlikte, son yıllarda hemşirelerin artan iş yükü ile birlikte hemşire açığının da giderek fazlalaşması sorunu öne çıkarken, Dekan Prof. Dr. Samiye Mete açılış konuşmasında, bu yıl sorunlardan çok çözüm önerileri üzerinde konuşacaklarını belirtti. Dekan Mete, Uluslararası Hemşireler Birliği’nin bu yılki temasının ’Hemşirelikteki dayanıklılık’ olduğunu, bu temanın da hemşirelerin güçlü, her türlü zorlukla baş edebilecek kadar güçlenmeleri gerektiği üzerinde toplandığını ifade etti.
 
DEÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün de "Ben her zaman üniversitemizin 6 temel özelliğinden bahsederim. Bunlardan birisi Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nin mükemmelliğidir. Tabii ki sorunlar var. Bin yatağa 1000 hemşire olması gerekirken, ortalama 700 hemşire ile çalışıyoruz. 300 hemşirelik eksiği sizler kompanze ediyorsunuz. Ben tüm hemşirelerimize gönülden teşekkür ediyorum" dedi.
 
DEÜ Hastanesi Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Ersin Aksay, 2013 yılı Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkemizde 140 bin hemşire olmasına karşın bunların sadece yüzde 15’inin üniversite hastanelerinde görev yaptığına dikkat çekerek “2-3 yıldır açılamayan yoğun bakımlarımız mevcut ve bazı servisler ile yoğun bakımlarda da yataklarımızın bazıları kapalı. Hemşire başına düşen hasta sayısı oldukça fazla. Bu yoğunlukla ve özveri ile çalışan hemşirelerimize minnetlerimizi sunuyoruz" dedi.
 
DEÜ Hastanesi Hemşirelik Hizmetleri Müdür Yardımcısı Zerrin Ataman, “Her geçen yıl zorlaşan çalışma şartlarına, yoğun iş temposuna, şiddete maruz kalmalarına rağmen özverili, disiplinli, sabırlı hoş görülü tutumları ile hemşireler, sağlık ekibinin temel taşlarından olmaya devam edecektir" dedi.
 
Hemşirelik Fakültesi Halk Oyunları ekibinin gösteri sunduğu törende, Bilimsel çalışmaları ile ödül alan akademik personele teşekkür belgesi, DEÜ Hastanesi’nden emekli olan hemşirelere de plaket verildi. Daha sonra “Değişen Değerler Işığında; Hemşirelikte Sosyalizasyon Süreci" konulu konferansı Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Samiye Mete yönetti, Araştırma Görevlileri İsa Çelik, Burcu Aksoy, Hemşire Özlem Sultan Dernek, Hemşire Aysun Ünal yaşadıkları mesleki deneyimlerini paylaştı.
Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2016, 15:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER