Helikopterli Kurtarma Operasyonu

İzmir’de, Sahil Güvenlik ekipleri, Çeşme ilçesi Karaada üzerinde oldukları tespit edilen biri çocuk 7 kaçağı Sahil Güvenlik helikopteriyle adadan kurtardı. Özdere açıklarında ise aşırı yük nedeniyle batmaya başlayan lastik bottaki kaçakların yardım istemesi üzerine bölgeye giden ekipler, can yelekleriyle denizde ve bot üzerinde bulunan 2'si çocuk 7'si kadın olmak üzere toplam 37 Suriyeli kaçağı kurtardı.

Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığına bağlı ekipler, 18 Eylül 2014 tarihinde İzmir ili Çeşme ilçesi Karaada üzerinde kaçak olduğunu tespit etti. Ekipler, bölgenin kayalık olması ve ağır deniz şartlarından dolayı kaçakların hayatını riske etmemek için havadan kurtarma operasyonu düzenledi. Sahil Güvenlik helikopteri tarafından yapılan kurtarma operasyonunda 3 kaçak akşam saatlerinde, 1'i kız çocuğu olmak üzere 4 kaçak da sabah saatlerinde emniyetli bir şekilde kurtarıldı. Kaçaklar, sağlık kontrolerinin ardından Cumhuriyet Savcısının talimatıyla jandarmaya teslim edildi.

Devriye görevi yapan Sahil Güvenlik botu, 17 Eylül 2014 günü İzmir ili Özdere ilçesi açıklarında yasa dışı yollarla yurtdışına çıkmaya çalışan, aşırı yükten dolayı battığı sanılan bir lastik bot ve deniz yüzeyinde yardım isteyen kalabalık kaçak tespit etti. Sahil Güvenlik botu tarafından yapılan arama kurtarma operasyonu neticesinde deniz üzerinden 28 erkek, 7 kadın ve 2 kız çocuğu olmak üzere toplam 37 Suriye uyruklu kaçak kurtarıldı. Kurtarılan kaçakların sağlık durumları iyi olduğu öğrenildi. İşlemleri tamamlanan kaçaklar polise teslim edildi.
 
Sahil Güvenlik botu 15 Eylül ile 19 Eylül tarihleri arasında denizden çoğunluğu Suriyeli olmak üzere Eritre, Afgan ve Myanmar uyruklu 128 kaçağı kurtardı. Kurtarılan kaçaklar sağlık kontrollerinin ardından adli makamlara teslim edildi. Yılbaşından bu yana Ege Denizi'ndeki 364 olayda, 8 bin 970 kaçak ile 48 insan tacirinin yakalandığı bildirildi. 
Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2014, 13:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER