banner9

'Hedefimiz İlk 5'

Yaşar Üniversitesi tercih dönemi ve gelecek planları hakkında basın toplantısı düzenledi.

SERHAD GÜNDÜR / BEN TV

İzmir Mövenpick Hotel'in konferans salonunda düzenenen basın toplantısına, Rektör Prof. Dr. Cemali Dinçer, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Levent Kandiller ve Prof. Dr. Nazım Sözer, Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı ve Yaşar Üniversitesi Genel Sekreteri Ender Duran katıldı. 

Basın mensuplarının katılımıyla başlayan toplantıda sözü ilk olarak Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı aldı.

"Darbe girişimini kınıyoruz"

Basın mensuplarıa açıklamalarda bulunan Yiğitbaşı şu ifadeleri kullandı:

"Öncelikle 15 Temmuz 2016 gecesi anayasal düzene, demokrasiye ve yüce milletimizin iradesine karşı düzenlenen darbe girişimini şiddetle ve nefretle bir kez daha huzurlarınızda kınıyoruz. Ülkemizin bu sıkıntılı süreci hızla atlatması, güçlü bir demokrasi ile yoluna devam etmesi ve benzer girişimlerin bir daha asla yaşanmaması umuduyla, ülkemize ve milletimize geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz."

Darbe girişimi hakkında konuştuktan sonra toplantının asli amacına geçiş yapan Yiğitbaşı, Yaşar Üniversitesi'nin gelecek planları hakkında bilgi verdi.

"52 öğrenci ile başlamıştk"

Yaşar Üniversitesi'nin 15. yılını kutladıklarını belirten Ahmet Yiğitbaşı, sözlerine şöyle devam etti:

"2001'de 52 öğrenci ile başladığımız yolculuğumuz, bugün 7403 öğrencimizle sürüyor. Yaşar Üniversitesi, İzmir ve Ege'de olduğu kadar, Türkiye ve yurt dışında da yükselen bir değer olmaya devam ediyor."

İfadesine bu başarıyı sürdürülebilir kılmanın üniversitenin 2020 stratejik planlarından biri olduğunu ekleyerek devam eden Yiğitbaşı, başarının yollarından bahsetti.

"Stratejik kurgumuzda bilim kültürü, tasarım ve sanat kültürü ile üç temel kavram var"

Ahmet Yiğitbaşı üç temel kavramı şu şekilde açıkladı.

"Bunlardan birincisi 'Yaparak ve Yaşayarak Öğrenme'Bu başlık altında; teorik bilgilerin, pratiğe dönüşeceği projeleri gerçekleştirerek, disiplinler arası programlar ile öğrenmede, gerçek aşam deneyimleri edinilmesi amaçlanıyor. İkinci stratejik kavramımız 'Çevre ile İşbirliği'. Evrensel bilim değerlerini, Selçuk Yaşar Kampüsümüzün dışına taşıyarak Güzel İzmir'imize ve dünyaya fayda sağlamayı hedefliyoruz. Üçüncü stratejik kavramımız olan 'Küreselleşme' başlığı altında, dil öğrenimine azami önem verip, uluslararası tanınırlığımızı daha da üst seviyelere taşıyacağız."

"Toplamda 70.000 metrekare kapalı alanımız olacak"

Son olarak Yaşar Üniversitesi'nin kampüs genişletme çalışmalarından bahseden Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, 10.000 metrekarelik ve yaklaşık 2000 öğrenciye hizmet verecek olan yeni ek kampüs binasının tamamlanmasıyla Selçuk Yaşar Kampüsü'nün 70.000 metrekare alana hakim olacağını söyledi.

Dinleyenlere ve basın mensuplarına katılımları için teşekkür eden Yiğitbaşı, sözü Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer'e bıraktı.

"Darbe girişimin olduğu gece YÖK'e davet edildim"

Rektör Prof. Dr. Cemali Dinçer, darbe girşimi hakkında konuştu ve o gece yaşadıklarından bahsetti:

"Geçtiğimiz hafta yaşadığımız darbe girişimini en güçlü şekilde kınadığımızı belirtmek isterim. Ülkemize ve milletimize geçmiş olsun diyor, hayatını kaybeden yurttaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyoruz."

Prof. Dr. Cemali Dinçer, darbe gecesi yaşadıklarını da aktardı.

15 Temmuz akşamı saat 23.30 YÖK tarafından telefon geldiğini söyleyen Dinçer, normal şartlarda mesai saatleri dışında YÖK'ten telefon gelmediğini belirtti. Gelen telefonda kendisi ve tüm üniversite rektörlerinin cüppeleriyle beraber TBMM'ye davet edildiğini söyleyen Dinçer, o gece TBMM'ye gittiklerini, brifing verildiğini ve senato metninin okunduğundan bahsetti. Darbenin izlerini fiziki olarak görmenin etkilerinden de bahseden Prof. Dr. Cemali Dinçer, sözlerine Yaşar Üniversitesi'nin önümüzdeki dönem ile ilgili planlarından bahsederek devam etti.

"1289 kontenjanı burslu öğrencilerimize ayırdık"

"Yaşar Üniversitesi bu sene 8 fakültede toplam 26 lisans programına, 2 meslek yüksek okulunda toplam 11 önlisans programına öğrenci alacak. Toplam kontenjanımız 1762 olarak belirlendi ve bu sayının 1289'u çeşitli oranlarda burslu öğrencilere tahsis edilmiş durumda."

Bu sene ilk kez öğrenci alınacak olan İnşaat Mühendisliği bölümünün kontejanını 54 olarak belirlediklerini ifade eden Dinçer, çağa ve teknolojiye ayak uydurabilecek düzeyde mühendisler yetiştirmek istediklerini sözlerine ekledi.

Burs esaslarında da değişime gildiğini aktaran Dinçer, artık bursların not ortalaması ya da ders başarılarına bağlı olarak değil, ders devamlılığına bağlı olarak devam edeceğini söyledi.

"Yaşar Üniversitesi ayrıcalıktır"

Yaşar Üniversitesi'nde bulunmanın bir ayrıcalık olduğunu söyleyen Rektör Prof. Dr. Cemali Dinçer, bu ayrıcalıkların neler olduğundan bahsetti.

"İngilizce Hazırlık Sınıfı'mız 2011 yılında dil eğitimi alanın da en önemli kalite belgesi olan CEA (Commision on English Language Program Accreditation) Akreditasyonu alan ilk Türk Yükseköğretim programıdır. CEA,  ABD Eğitim Bakanlığı ve ASPA tarafından yetkilendirilen tek dil akreditasyon kurumudur.

URAP (University Ranking by Academic Performance) tarafından gerçekleştirilen 2015/2016 dünya sıralamsında üniversitemiz İzmir'den ilk 2000'e giren tek üniversitedir. Aynı zamanda yurt içindeki vakıf üniversiteleri sıralamasında ise bu yıl 5 sıra birden ilerleyerek 16. sırada kendine yer bulmuştur.

Yine bu sene içerinde üniversitemiz 12 Nisan 2016 tarihinde Individual Associate Member(Avrupa Üniveristeler Birliği)'a katılmıştır.

Aralık 2015'ten itibaren TSE tarafından verilen TS EN ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Belgesi'ne sahip Türkiye'deki ilk ve tek üniversitedir. "

"Sporda Türkiye ve dünya çapında başarılarımız var"

Öğrencilerin akademik başarılarıyla her zama gurur duyduklarını belirten Dinçer, spordaki başarılarından da bahsetti.

Sporu akademik başarının önemli bir unsuru olduğundan bahseden Dinçer, takım sporlarında ve bireysel branşlarda Türkiye ve dünya çapında başarıları olduğunu söyledi.

"Yaşar Üniversitesi tertemizdir"

Ben TV'den Burak Cilasun'un, "Darbe girişiminden etkilendiniz mi?" ve "5 yıl içinde Türkiye'deki vakıf üniversiteleri sıralamasında hedefiniz ne?" sorularına yanıt veren Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer şunları söyledi:

"Yaşar üniversitesi olarak darbe girişiminden etkilenmedik. Bizim üniversitemiz içinde bu tür oluşumlar bulunmamaktadır. Yaşar Üniversitesi tertemizdir. Hedeflerimiz hakkında da, önümüzdeki yıl vakıf üniversiteleri arasında hedefimiz ilk 10'a girmek, 5 yıllık planlamamız ile de bu hedefi ilk 5 olarak görüyoruz." dedi.

Basın toplantıısna katılan Yaşar Üniversitesi yetkilileri tüm katılımcılara teşekkür ettikten sonra toplantıya son verildi.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2016, 13:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER