banner9

Hedef: İzmir - Selanik Arasında Düzenlenecek Yelken Yarışması Olmalı

''Biz de niye İzmir ile Selanik arasında böyle bir yelken yarışı başlatmıyoruz. Hem aradaki dostluk denizi kavramını pekiştirmiş oluruz hem de İzmir’in uluslar arası çok önemli bir etkinliği olur'' dedim ve…

Hedef: İzmir - Selanik Arasında Düzenlenecek Yelken Yarışması Olmalı

EROL YARAŞ YAZDI...

İzmir Körfezi temizlendikçe yalnız denizin altında hayat canlanmıyor su üstünde de yaşama ait güzellikler oluşmaya başlıyor. Bunun en güzel örneği Üçkuyular Vapur İskelesi’nin önünde her gün olta balıkçılığı yapan onlarca tekne ve balıkçı. 

Küçük kayıklarıyla denizi bir papatya gibi süsleyen balıkçılar İzmir Körfezi’nin 50 yıl öncesindeki o güzel ve temiz günleri hatırlatıyor.

Körfez için güzel bir haber de Büyükşehir Belediyesi, Arkas işbirliğinden geldi. “İzmir Körfez Festivali” adı altında 22-24 Eylül tarihlerinde Körfez’de hem yelken yarışları yapılacak hem de birçok deniz aktivitesi gerçekleştirilerek İzmirlilerin suyla buluşması sağlanacak.

Festivalin basın toplantısından önce Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Arkas Yönetim Kurulu üyesi Bernard Arkas ile yaptığımız sohbette Bernard Arkas, dünyada kabul görmüş ve çok büyük ilgi çeken üç yelken yarışından bahsetti.

Birincisi İspanya Kral Kupası, İkincisi Malta Rolex Cup ve üçüncüsü St-Trope- Griagilia Rolex Cup.
Bu yarışlardan St. Trope’den başlayıp Cenova’da biten cup diğerlerinden daha çok dikkatimi çekti. Yarışmacılar Fransa’dan yelken açıp İtalya’da yarışı sonlandırıyorlardı. 

Ben de, Bernard Arkas’ın bu açıklamasına; “Biz de niye İzmir ile Selanik arasında böyle bir yelken yarışı başlatmıyoruz. Hem aradaki dostluk denizi kavramını pekiştirmiş oluruz hem de İzmir’in uluslar arası çok önemli bir etkinliği olur dedim. Benim fikrim Kocaoğlu ve Arkas tarafından çok olumlu karşılandı.

İnanıyorum ki Türk dostu Selanik Belediye Başkanı da bu projeye çok büyük destek verir. 

Basın toplantısı sırasında Yelken Federasyonu Başkanı D. Özlem Akdurak da ‘’en büyük hedefimiz Yunanlı yarışmacıları aramızda görmek’’ deyince.

İzmir-Selanik arasındaki düzenlenecek Uluslararası Yelken Yarışları’nın en kısa sürede gündeme gelebileceğine inandım.

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2017, 16:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER