Hayvanseverler'den Eylem

Konak Meydanı’nda dün sabahtan itabaren kısırlaştırımak için 13 sokak köpeğinin toplatılarak barınağa götürülmesi hayvanseverleri ayağa kaldırdı. Konak Belediyesi önünde eylem yapan hayvanseverler köpeklerin yasa dışı şekilde toplatıldığını öne sürdü.

Hayvanseverler'den Eylem
Konak Belediyesi önündeki eyleme HAYTAP, İzmir Barosu, Ege-Pet, Doğ-Hay-Der, Se-Hay-Der, Hayvan Koruma Vakfı gibi kurumların temsilcileri katıldı. Hayvanseverler adına basın açıklaması yapan ve Konak Belediyesi’ni kınayan HAYTAP Temsilcisi Gülgün Hamamcıoğlu, “3 Kasım’da Konak Meydanı’ndaki küpeli küpesiz 13 köpek belediye başkan yardımcısı gözetiminde toplanmıştır. Bizlere ’kısırlaştırıp, getireceğiz’ denmesine rağmen, bir daha geri alınmamak üzere Büyükşehir Belediyesi’nin Işıkkent Barınağı’na terk edildiği üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. Eğer geri bırakmak isteselerdi, kendilerinin 5 veteriner hekimleri tarafından kısırlaştırılırdı. Konak Belediyesi Veterinerlik hastanesi kurulduğundan beri çok başarılı ameliyatlara, kısırlaştırmalara imza atarak, bir çok hayvanımıza can vermiştir. Türkiye’nin en büyük hastanesi, 2 ambulans ile çalışırken yeni başkanlık zamanında 1 ambulans ile çalışmaktadır. Kısırlaştırmalar 5 veteriner hekim olmasına rağmen sadece haftada 2 gün yapılmakta olup, en aza indirilmiştir. Diğer günler tedavi yapılıyor denilmesine rağmen, iptal edilen röntgen cihazı halen geri gelmemiş olup, minimum tedavi yapılmaktadır" dedi. Hayvanseverler ayrıca Konak Meydanı’ndan toplanan 13 köpek geri getirilmediği takdirde, barınağa giderek sokak köpeklerini kendi imkanları ile alacaklarını duyurdu.
 
Hamamcıoğlu Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’a çağrı yaparak “Buralarda yüzlerce kısırlaştırılmamış hayvan bulunmaktadır. Kanuna göre barınaklar sadece hasta, güçten düşmüş, agresif, ısırma yapmış köpekler içindir. Dün Konak Meydanı’ndan toplanan köpekler senelerdir bizlerle yasayan canlardır. Köpeklerimizi geri istiyor, tüm belediyeleri eş zamanlı kısırlaştırma için göreve çağırıyoruz" dedi.
 
BARO’DAN BELEDİYE’YE DAVA
 
Hayvanseverlere destek veren İzmir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Temsilcisi Avukat Senem Demirel de, “Konak Meydanı’nda sahipsiz hayvanların yanı sıra, küpeli ve aşılı hayvanlar da toplatılmıştır. 5199 sayılı yasa gereği bu hayvanların alınmaması gerekirdi. Bu yasaya aykırı bir olaydır. Konak Belediyesi tarafından yapılan bu yasadışı harekete karşı gereken hukuki işlemleri başlatacağız" dedi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2015, 14:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER