'Hayır'ların En 'Hayırlısı…'

Hamdi Türkmen yazdı: Kemik İliği Transplantasyon ve Onkoloji Merkezi Kurma ve Geliştirme Vakfı’nın üçüncü büyük eseri olan Dokuz Eylül Üniversitesi KİTVAK-Abdulrezzak Sancak Hasta ve Hasta Yakınları Konukevi 18 Aralık 2017 Pazartesi günü açılıyor.

'Hayır'ların En 'Hayırlısı…'

HAMDİ TÜRKMEN YAZDI...

Yaşamayan bilemez denir ya; cuk oturmuş bir atasözü olduğunu, yaklaşık bir yıldır 9 Eylül Üniversitesi; Onkoloji, Cerrahi ve Radyoloji merkezli tedavim sürecinde çok daha iyi anladım.

Bu süreçte yaşanan ve hala yaşanmaya devam eden inanılmaz olayların tanığı oldum. 

Özellikle de maddi olanakları çok kısıtlı ya da hiç olmayan hastaların mücadeleleri gerçekten “kahramanlık destanı” yazdıracak kadar olağanüstü.

Bunun için temeli 2013 yılında atılan, bağışçı ve hayırseverlerin katkılarıyla tamamlanan Dokuz Eylül Üniversitesi KİTVAK - Abdulrezzak Sancak Hasta ve Hasta Yakınları Konukevi’ni çok ama çok önemsiyorum.

Allah; KİTVAK’ın bu projesine 1 milyon nakit TL ile bağış yapan Sancak Ailesi ve projenin hayata geçirilmesinde büyük katkısı olan, Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak’a, kanser tedavisi gören hastalar ve hasta yakınları teşekkür edecek, şükranlarını sunacaklardır.

Sancak Ailesi; şundan kesinlikle emin olmalı; açıldığı günden itibaren o binada kalmaya başlayacak, yatıp-kalkacak ve sıcacık bir yemekle karnını doyuracak olan 7’den 70’e herkes, Sancak Ailesi ve bu “hayır projesinde” ailenin önderliğini yapan Mesut Sancak’a duacı olacaktır.
 
***

Yaşamayan bilmez dedik ya; şimdi anlatacağım olayın yüzlerce benzerine bir yıl boyunca üzülerek ve çaresizlik içinde tanık oldum. Ama son yaşadığım acı bir örneği sizlerle paylaşmak istiyorum:
Halk arasında “ışın tedavisi” olarak bilinen Onkolojik Radyoloji Servisi’nde 22-23 yaşlarında bir genç tedavi görüyor.

Her gün 10 dakikalık ışın tedavisi için taaaa Uşak’tan 9 Eylül’e, yani İzmir’e otobüsle gidip-geliyor; 3.5 saat geliş-3.5 saat gidiş!..

Otelde kalamıyor, maddi imkanı yok. Kendi zaten işsiz de, babanın da durumu iyi değil.

Bir sohbette; “Oğlum bak her gün otobüs parası veriyorsun böyle 7 saat yollarda geçmez-bitmez, gel Basmane’den bir oda kiralayalım; otobüs parasını buraya öde; yetmezse ben üstünü tamamlar yardımcı olurum” diye teklif ettim.

Olmaz dedi; sonradan öğrendim ki, otobüs parasını verecek durumları da yok, Uşaklı iki otobüs firması kendisini hastalığını öğrenince ücretsiz olarak İzmir’e getirip-götürüyormuş…

İşte bu genç; 18 Aralık Pazartesi saat 11.00’de açılışı yapılacak Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi bahçesindeki KİTVAK-Abdulrezzak Sancak Hasta ve Hasta Yakınları Konukevi’nden faydalandığında sizce “duacı” olmaz da; ne olur?

***
 
KİTVAK (Kemik İliği Transplantasyon ve Onkoloji Merkezi Kurma ve Geliştirme Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Soncul, KİTVAK’ın bu projelerle onkoloji hastaları ve yakınlarına umut olmaya devam ettiğini söyledi. Soncul’un sözleri şöyle:
 “Vakfımız, Ege Üniversitesi Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi ve Hasta ve Hasta Yakınları Konukevi’ni inşa edip önemli bir boşluğu doldurmuştur. 

Bu KİTVAK Konukevi örnek girişimi, bu alandaki gerçek ihtiyacın büyüklüğünü de ortaya çıkarmıştır. 

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde onkoloji tedavileri devam eden hasta ve hasta yakınlarının da konaklama gereksinimi vakfımıza ulaşınca, yepyeni bir konukevi için harekete geçtik. Bugün bağışçılarımızla bir eseri daha tamamlamanın onurunu yaşıyoruz…”  

***

Hasta ve hasta yakınlarına moral kaynağı niteliğindeki proje, 41 oda ve 82 yatak kapasiteli. KİTVAK-Abdulrezzak Sancak Hasta ve Hasta Yakınları Konukevi 4 bin 400 metrekare kapalı alana sahip. Bina 4 katlı. Zemin katta; odalar, lobi, idari ofisler, restoran-kafeterya, çocuk oyun odaları ve bir kütüphane yer alıyor.

***

KİTVAK’ın Dokuz Eylül Üniversitesi’ndeki kanser hasta ve yakınları için bağışlarla inşa ettiği ve adını verdiği Abdulrezzak Sancak, Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak ve Metin Sancak’ın ağabeyleridir.

İki yıl önce yakalandığı bu amansız hastalık nedeniyle 52 yaşında aramızdan ayrılan Abdulrezzak Sancak; Folkart, Pharmactive, Volt Elektrik Motorları şirketlerini bünyesinde barındıran Saya Grup Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütüyordu.

Hayırseverliği ve yardımseverliğiyle tanınan Abdulrezzak Sancak, aynı zamanda ailenin de Reis’iydi.

***
 
52 yaşında aramızdan ayrılmadan önce, Abdulrezzak Sancak, ticari olarak kardeşlerine “hedef”lerini bir anlamda “vasiyet” olarak sunmuştu:

- 2017’de her sektörde ilk 3 arasında olma hedefimiz var. Grubumuzun değerini de her 3 yılda 2 katına çıkaracağız.

- 2017 sonlarına doğru hizmet sektörüne girmek istiyoruz. Titizlikle değerlendirip yeni atılımlar yapabiliriz.

- İlaçta en büyük 5 jenerik ilaç üreticisi arasına girmeyi hedefliyoruz.

- İstanbul’da proje geliştirmek için arazi arayışımız sürüyor. İstanbul’a çok iyi bir projeyle gireceğiz.

- Perakende sektöründen istemeden çıktık. Sıfırdan yeni bir model oluşturup dönmeyi düşünüyoruz.

- Madencilikte AR-GE çalışmalarımız sürüyor. Yeni projeler gelirse değerlendirmek için hazırlanıyoruz.

- Volt elektrik, elektrik motorları sektöründe ilk 2 şirketten biri olmak istiyor.

- Kalıpçılık sektöründeki şirketimiz Voltsan’da ihracata önem vererek büyüyeceğiz.

- Enerji ve maden sektörlerinde Livamine ile büyük bir titizlikle incelediğimiz projeleri hayata geçireceğiz.
 

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2017, 10:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER