Haydi İzmir, Pedal Başına

Bisiklete binen herkesin katılabildiği Avrupa Bisiklet Yarışması’na İzmir Büyükşehir Belediyesi de katılacak. 1-31 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek yarışmada “bisiklet ile yapılan kilometreler" toplanacak ve en çok pedal çeviren belediye yarışmayı kazanacak.

Haydi İzmir, Pedal Başına
Bisiklete binen tüm İzmirliler, Mayıs ayı boyunca kentlerinin adını taşıyan takımın bir üyesi olarak, birçok Avrupa kentinin sakinleriyle yarışabilecek. Avrupa Bisiklet Yarışması - European Cycling Challenge 2016’ya bu yıl İzmir’i temsilen Büyükşehir Belediyesi de katılıyor. Kentlerin birbirlerine meydan okuması olarak da tanımlanan yarışmada, şehrinin takımına ücretsiz kaydolan herkes, bisiklet yolculuklarını bir ay boyunca mobil uygulama ile kaydederek Avrupa şehirleri ile yarışacak.
 
“Bisiklet kenti" imajını güçlendirmek için harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen Avrupa Bisiklet Yarışması’na (European Cycling Challenge - ECC2016) İzmir adına katılıyor. 1 - 31 Mayıs 2016 tarihleri arasında düzenlenen yarışma, katılımcı şehirlerde yaşayan veya herhangi bir sebeple bu şehirlere seyahat eden herkese açık ve ücretsiz olacak. Bisiklet tutkunlarının ECC2016’da İzmir kent takımına katılmak için web sitesine kaydolması gerekiyor. Katılımcılar ücretsiz mobil uygulama Cycling365’i akıllı telefonuna indirdikten sonra iş, okul, sinema, alışveriş gibi tüm yolculuklarını bisikletle yaparak bu gezileri uygulama aracılığıyla kaydediyor. Spor faaliyetleri dışında bisikletle yapılan tüm turlar yarışma kapsamında kabul ediliyor. Akıllı telefon kullanmayanlar ise seyahat verilerini, internet sayfasındaki ilgili bölüme yazabiliyor.
 
Her yarışmacının kat ettiği kilometre, şehir takımının toplam mesafesine yansıyor. Bir ay boyunca en uzun mesafeyi kat eden şehir, yarışmanın da kazananı ilan ediliyor. Yarışmaya son gün olan 31 Mayıs tarihine kadar dileyen herkes katılabilecek. Sonuçlar ise gerçek zamanlı olarak ECC internet sitesinde yayınlanacak.
 
Her yıl aynı tarihte, ulaşımda bisiklet kullanımını artırma amacıyla yapılan yarışmaya geçtiğimiz yıl, 20 Avrupa ülkesinden 63 şehrin bisiklet takımı katılmıştı. Cycling Challange 2015 sırasında 2 milyon km’den fazla pedal çevrildi. İlk 3 sırayı Polonya’nın Gdansk (451bin km), Wroclaw (334bin km) ve Varşova (193bin km) kentleri paylaştı.
 
Kıyı şeridine yaptığı bisiklet yolları, bisiklet kiralama sistemi Bisim ve gönüllü desteğiyle oluşturulan Efes-Mimas Bisiklet Rotaları ile İzmir’i bisiklet kenti yapan Büyükşehir Belediyesi, yarışmadan elde edeceği bilgi ve deneyimleri, bu yatırımları artırmada kullanacak.
 
Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2016, 09:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER