banner9

Hayat Kurtarmak Onların İşi!

İzmir Özel Can Hastanesi’nde görevli Acil Tıp Uzmanı Dr. Esra Gezer, ölümcül ya da sakat kalma riski olan durumlarda hastaların sağlığını iyileştirmek üzere eğitim alan Acil Tıp Uzmanlarının kısa süre içerisinde uyguladıkları tedavilerle hastaların hayatlarına dokunduklarını söyledi.

Hayat Kurtarmak Onların İşi!

En ufak bir şüphenin olması durumunda bile hastaların tüm tetkiklerini yapan, hızlı karar vererek acil müdahaleler gerçekleştiren Acil Tıp Uzmanları saniyelerle yarışıyor. Öngörülü, temkinli ve bir o kadar da detaycı davranarak her ihtimali hesaba katan Acil Tıp Uzmanları en ölümcül vakalarda bile soğukkanlılıklarını koruyarak hastalara müdahale ediyor. 

Acil Tıp Uzmanları Kritik Süreçlerde Görev Alıyor

Acil servislerin hastanelerin en yoğun üniteleri arasında yer aldığını belirten İzmir Özel Can Hastanesi’nde görevli Acil Tıp Uzmanı Dr. Esra Gezer, “Beklenmedik kazalar sonucu oluşan sağlık sorunlarına, travmalara ya da önemsiz gibi görünen şikayetlere acil servislerde çözüm aranıyor. Acil Tıp Uzmanlarının acil müdahalelerdeki deneyimi, özel eğitimi ve el becerisi soğukkanlılığı da beraberinde getiriyor.  Türkiye’de yaklaşık 25 - 30 yıllık bir geçmişi bulunan Acil Tıp Uzmanlığı eğitimi alan doktorlar; akut hastalıklar ya da yararlanmalar neticesinde acil servise başvuran hastaların ölüm ve sakat kalma riskini azaltmak amacıyla hızlı bir şekilde tanı koyuyor, hastanın hayati verilerini ölçümlüyor, genel sağlığını kontrol ediyor, teşhisi koyup tedavi başlatıyor. Aynı zamanda hastaların taburcu olup olmamalarına da karar veren Acil Tıp Uzmanları öngörülü ve kapsamlı müdahaleleriyle hayat kurtarıyor” dedi. 

“Acil Durumlarda Eğitimimiz ve Deneyimimiz Ön Plana Çıkıyor”

Dr. Gezer, “Çok kısıtlı süre içerisinde müdahale edilmediği takdirde hayatını kaybetme ya da sakat kalma ihtimali olan hastalara acil müdahale gerçekleştirerek hayata tutunmalarını sağlıyoruz. Acil servise gelen tüm hastaların şikayetlerini dinliyor, her semptomu değerlendiriyor, hızlı bir şekilde müdahale edip tanı koyuyoruz. Bizim mesleğimizde “acaba”lara yer yoktur. En ufak bir şikayet bile daha ciddi sorunların habercisi olabilir. Bu nedenle her vakada en kötü senaryoyu düşünerek tüm önlemleri alıyoruz. Şüphelerimizin aksi ispatlanmadıkça da hastalarımızı bekletiyoruz.” ifadesinde bulundu. Dr. Gezer, hastanelerinde acil tıp uzmanları Dr. Ersin Fırıncıoğulları, Dr. Mustafa Bolatkale ile birlikte çalıştıklarını sözlerine ekledi.  

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2017, 10:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER